Zviedrijā top kravas eletroautomobiļi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Zviedrija nākusi klajā ar kārtējo inovatīvo ideju, lai samazinātu videi kaitīgo automašīnu gāzu izmešus. Viena no nozīmīga lielceļa daļām pārvērsta par Zviedrijā pirmo elektrificēto satiksmes līniju kravas automašīnām.

Lielceļa E16 posms netālu no Sandvikenes pilsētas Zviedrijā kļuvis par pasaulē pirmo gudro ceļu, kas īpaši pielāgots smagajām automašīnām. Ideja ir gana vienkārša, lai šķistu ģeniāla – smagās automašīnas, kas ir lielākās vides piesārņotājas uz ceļiem, tiek pievienotas pāri lielceļam novilktiem elektrības vadiem līdzīgi kā trolejbusi vai vilcieni un to motori pārslēdzas no dīzeļa uz elektrību.

Šo inovatīvo sistēmu var izmantot ar speciālu hibrīdmotoru aprīkotas smagās mašīnas, kas izstrādājas, sadarbojoties tehnoloģiju gigantam “Siemens” ar Zviedrijas smago kravas automašīnu ražotāju “Scania”. Šie hibrīdi aprīkoti ar pantogrāfu, kas automātiski pievienojas vadiem, un pirmie izmēģinājumi bijuši ļoti veiksmīgi.

“Tas ir fantastiski! Tā ir īpaša sajūta būt pirmajiem, kas šajā nozarē izveido smagās automašīnas, kas spēj pārvietoties ar elektrību. Tas arī parāda iespēju pārveidot visu transporta sektoru ilgtermiņā, jo tagad ir pierādīts, ka arī smago automobiļu plūsmu iespējams elektrificēt. Mēs arī parādām, ka Zviedrija ir inovatīva, drosmīga, un mēs gribam būt avangardā cīņā ar klimata pārmaiņām un virzībā uz ilgtspējīgu sabiedrību,” norāda Zviedrijas satiksmes ministre Anna Johansone.

Pagaidām gan jaunā sistēma testa režīmā ieviesta tikai divu kilometru garumā. Taču Zviedrijas mērķi ir ambiciozi – transporta nozari padarīt neatkarīgu no fosilajiem izrakteņiem līdz 2030.gadam: Zviedrijā jau tagad ir elektrības tīkls, kura ietekme uz vidi ir vairāk vai mazāk neitrāla.

“Mums ir arī apkures sistēma, kura sākotnēji bija pilnībā atkarīga no fosilajiem kurināmajiem, taču tagad par 95% tiek uzturēta ar atjaunojamo enerģiju. Lielākais izaicinājums tagad ir transports un loģistika, un es domāju, ka, pateicoties ar šādiem izmēģinājumiem un inovācijām, Zviedrija kļūs par pirmo valsti pasaulē, kurai vairs nebūs nepieciešama fosilā enerģija,” saka Zviedrijas enerģētikas ministrs Ibrahims Bailans.

Nākamo divu gadu laikā eksperti plāno turpināt šādu smago elektroauto izmēģināšanu un noskaidrot, kā šo tīklu vislabāk izplest starp loģistikas punktiem, kurus smagās automašīnas izmanto visintensīvāk. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti