Rīta Panorāma

Bejonse atkal paceļ koncertfilmu ASV kino topa virsotnē

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Kā nepalaist garām OCTA un tehniskās apskates termiņus?

Kā nepalaist garām OCTA un tehniskās apskates termiņus?

Autovadītāji ne vienmēr atceras, kad transportlīdzeklim beidzas tehniskā apskate vai obligātās civiltiesiskās transportlīdzekļa apdrošināšanas (OCTA) polises termiņš. Tas var rezultēties ar lieliem naudas sodiem. Kā neaizmirst par termiņiem, un kā laikus parūpēties par atgādinājumu saņemšanu?

Nesen ieviestie vidējā ātrumu kontroles radari fiksē ne vien automašīnu ātrumu noteiktā ceļa posmā, bet arī to, vai auto ir iegādāta OCTA polise un izieta tehniskā apskate. Dati rāda, ka tieši polises neesamība ir visbiežākais pārkāpums, kam seko ātruma pārsniegšana un tad – tehniskās apskates neesamība.

Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs (LTAB) valdes priekšsēdētājs Jānis Abāšins pauda: "Fotoradars – 350 eiro. Ja jūs noķer policija bez OCTA, tad tas sods var būt mazāks. Bet fotoradarā automātiski ir 350 eiro par vienu reizi. Ja jūs nobraucat pa vienu šī vidējā ātruma radara trasi piecas reizes dienā un jums OCTA nav, tad tās ir piecas reizes pa 350."

LTAB skaidroja, ka soda naudas piemērošana ir tikai viens no riskiem braukšanai bez OCTA polises.

"Ja nākas izraisīt ceļu satiksmes negadījumu, tad tas ir vēl dārgāk. Vidējā atlīdzība ir 1700–1800 eiro par vienu negadījumu. Bet gadās arī negadījumi, kur atlīdzības ir desmitos un simtos tūkstošu eiro. Cietušie saņem šo atlīdzību no OCTA sistēmas garantijas fonda, bet pēc tam šis garantijas fonds iet ar regresa prasību pie cilvēka, kurš OCTA nav iegādājies," skaidroja Abāšins.

Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD) skaidroja, kā ikviens var parūpēties, lai polises un tehniskās apskates termiņš netiktu aizmirsts – E-CSDD ir iespēja atzīmēt atgādinājuma iespēju, lai uz e-pasta adresi nedēļu pirms tehniskajai apskatei, vadītāja apliecībai vai OCTA tuvojas derīguma termiņš, saņemtu atgādinājumu.

Kādreiz šī informācija auto īpašniekam un vadītājam pienāca automātiski, tagad vairs ne.

CSDD pārstāvis Mārtiņš Mālmeisters skaidroja: "Ņemot vērā visas noteikumu izmaiņas, kas ir saistībā ar datu aizsardzību, klienti ir aicināti ielogoties savā e-CSDD profilā un pārliecināties, vai šīs atzīmes ir veiktas par atgādinājumiem vai tomēr ne. Tas ir ērts veids, kā sevi mazliet kontrolēt, un mūsdienu straujajā dzīves ritējumā var gadīties, kad kāda no šīm lietām var piemirsties."

Atgādinājumus par obligātās civiltiesiskās transportlīdzekļa apdrošināšanas polises termiņa beigām sūta arī apdrošinātāji, bet ar nosacījumu, ja klients ir tiem pieteicies. 

"Apdomājam, vai ir vērts pirkt mēneša polises. Aptuveni 25–30% no kopējā polišu iegādes masas ir viena mēneša polises. Ja pērkam viena mēneša polises, tad varbūtība aizmirst, protams, pieaug," sacīja Abāšins.

Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja dati arī liecina, ka aptuveni 25% autovadītāju šobrīd nav izmantojuši iespēju pieteikties atgādinājumu saņemšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti