FOTO: «Viens ciems, visa Latvija»: Ape

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 10 mēnešiem.

LTV projekta “Viens ciems. Visa Latvija” otrā komanda devusies pētīt Api un tās stāstus. Šī izpētes brauciena galvenais varonis ir rakstnieks Pauls Bankovskis. Projekta “Viens ciems. Visa Latvija” mērķis ir atainot mūsdienu Latviju, stiprināt iedzīvotāju nacionālo pašapziņu, veicināt jaunradi latviešu literatūrā un dramaturģijā.

Apē LTV komandā ir ne tikai stāstu un iespaidu mednieki, bet arī labas garšas un ēdiena cienītāji

Gatavo tikai vīrieši

Pauls saka, ka Apes galvenais pievilkšanas spēks ir pilsētas centrs, kam piemīt spēcīga mazas, īstas pilsētas sajūta. 

Viena no senākajām pilsētas centra ielām, kurā vēl saglabājies bruģis

Elīna Zālīte - Lai arī romānā “Agrā rūsa” Elīna Zālīte konkrēti nemin pilsētu, no kuras nāk galvenā varone, ļoti ticams, ka, aprakstot pilsētu, viņa ietekmējusies no Apes. Viņa raksta, ka pilsētā ir tikai viena trīsstāvu māja, lūk. tā - tajā laikā tiešām vienīgā. Trešais bijis koka stāvs, tas nodedzis.

Ziemeļvidzemes ainava

Pauls: darbs ar dokumentiem

Apes muiža - 19.gadsimta beigās iegādāta, fon Tīzenhofu un fon Delvigu apsaimniekota, muiža ziedu laikus piedzīvoja pirms Pirmā pasaules kara. Akselis fon Delvigs Apē uzcēla dzelzceļu un staciju, jo tas bija noderīgs muižas saimniecībai.

Apes stacija. Šobrīd Apē dzelzceļa vairs nav, bet vieta pilda transporta centra funkciju – pretī vecajai stacijas ēkai atrodas autoosta.

Sākoties karam, 18.gadā ģimene no Latvijas aizbēga un paraugmuiža palika likteņa varā

Atšķirībā no daudzām citām Latvijas muižām, Apes muižai nav veicies ar jauniem saimniekiem

No senlaiku varenuma un greznības palikusi tikai čaula, vienīgi trepes uz otro stāvu saglabājušās ļoti labi

Muižā mitusi gan lauksaimniecības skola, gan slimnīca, bijuši arī komunālie dzīvokļi.

Viena no slimnīcas palikušajām liecībām. 

Taisnākais ceļš no muižas uz pilsētu - romantiska taciņa

“Operāciju bloks” no ārpuses

Pauls Bankovskis

Dzimis Cēsīs, uzaudzis Līgatnē, skolā gājis Siguldā, tagad dzīvo Rīgā. Vairāku stāstu krājumu, romānu un filmu scenāriju autors, čakli raksta gan drukātajai, gan nedrukātajai presei. Interesējas par dzīvo un nedzīvo dabu. Jaunākais romāns "18", kas iznācis apgāda Dienas grāmata sērijā "Mēs. Latvija. XX gadsimts" ir veltīts Latvijas valsts nodibināšanai un valstiskuma idejas noslēpumainajai dabai. Šobrīd strādā pie stāstu krājuma lieliem bērniem, kas būs mēģinājums jauniem cilvēkiem no neparasta skatu punkta pastāstīt par pašiem traģiskākajiem mūsu 20.gadsimta vēstures notikumiem.

Pauls Bankovskis dzimis Cēsīs, uzaudzis Līgatnē, skolā gājis Siguldā, tagad dzīvo Rīgā. Vairāku stāstu krājumu, romānu un filmu scenāriju autors, čakli raksta gan drukātajai, gan nedrukātajai presei. Interesējas par dzīvo un nedzīvo dabu. Jaunākais romāns "18", kas iznācis apgāda Dienas grāmata sērijā "Mēs. Latvija. XX gadsimts" ir veltīts Latvijas valsts nodibināšanai un valstiskuma idejas noslēpumainajai dabai. Šobrīd strādā pie stāstu krājuma lieliem bērniem, kas būs mēģinājums jauniem cilvēkiem no neparasta skatu punkta pastāstīt par pašiem traģiskākajiem mūsu 20. gadsimta vēstures notikumiem.

#ViensCiems

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti