Dabas muzejā iepazīstinās ar minerāliem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 1 mēneša.

Sestdien plkst. 11 Latvijas Dabas muzejā sāksies ģimenes diena. Tajā šoreiz uzmanība būs pievērsta ģeoloģijas zinātnes alfabētam – mineraloģijai.

Muzejs gaida bērnus no trīs gadu vecuma, taču interesanti būs arī vecākiem bērniem. Iepriekš pasākumam ģimenēm nav jāpiesakās.

„Bērni varēs iepazīties ar dažādām minerālu īpašībām, noteikt cietību, paši tātad skrāpējot cietākos ar mīkstākajiem, un noteikt, cik tad tas ir ciets, kā arī noteikt dažādas krāsas. Tāpat caurspīdīguma pakāpi varēs noteikt paši. Varēs iepazīties arī ar dažāda veida kristāliem pēc to formām - gan ar adatveida, gan ar plākšņu veida, gan ar dažādu kristālu drūzām. Un viens tāds interesants moments būs – paši bērni varēs paskatīties, kādi minerāli izskatās zem ultravioletās gaismas, tātad luminiscējošo pakāpi pateikt, jo ne visiem tāda ir. Un varēs izgatavot arī paši savu kristālu, ko pēc tam nest uz mājām un priecāties,” par muzeja piedāvātajām aktivitātēm stāsta Latvijas Dabas muzeja vecākā mineraloģe Sanita Lielbārde.

Pēdējā Latvijas Dabas muzeja mineraloģijas ekspozīcija tika izveidota 1978. gadā un apmeklētājiem bija skatāma 27 gadus. Šobrīd notiek darbs pie jaunas mineraloģijas ekspozīcijas veidošanas, tāpēc no 2014. gada jūlija apmeklētājiem piedāvā apskatīt pagaidu ekspozīciju, kas iepazīstina ar vairāk nekā 400 minerāliem no visas pasaules.

Vārds „minerāls” ir cēlies no latīņu vārda minera, kas tulkojumā nozīmē – ‘rūdas gabals’ jeb akmens, no kura var iegūt metālu.

Minerāli ir vieni no senākajiem objektiem, varbūt pat paši pirmie materiāli, kurus cilvēks sāka kolekcionēt, priecājoties par to formu un krāsu daudzveidību. Cilvēks jau senos laikos pazina tādus minerālus kā piroluzīts, hematīts, nefrīts, izmantojot tos darbarīku izgatavošanā un krāsu pigmentu ieguvē.

Šobrīd pasaulē ir zināmi apmēram 3000 minerālu, bet to nosaukumu skaits, ņemot vērā dažādus minerālu paveidus, pārsniedz 5000. Dabā plašāk izplatīti ir tikai aptuveni 300 minerālu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti