Kā labāk dzīvot

Dzīvot aizraujošu, problēmu neapēnotu dzīvi sievietēm arī pēc menopauzes

Kā labāk dzīvot

Vai vēsais laiks jauc maijā ierasti veicamo dārza darbu plānu?

Par uztura un dzīvesveida nozīmi cilvēka veselības veicināšanā

Uztura speciāliste: Noturīgai svara mazināšanai būtiski domāt par stresa ietekmi un kustībām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Tā dēvētās ātrās diētas tiešām palīdz ātri nomest svaru, taču pēc tam tas atgriežas ar uzviju, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” uzsvēra medicīnas zinātņu doktore, sertificēta dietoloģe Laila Meija. Lai svaru samazinātu ilgtermiņā, jādomā ne tikai par pareizu ēšanu, bet arī par stresa ietekmi un fiziskām aktivitātēm, ieteica rehabilitācijas centra "Jaunķemeri" uztura speciāliste Ilze Lutere.

“Protams, ātrās diētas strādā un rezultātu ātri var ieraudzīt, bet problēma ir tā, ka visbiežāk svars pēc tam atgriežas ar uzviju. Cilvēki to atkārto, katru reizi tas nāk atkal ar uzviju, un, ja skatāmies šo trepi gadu griezumā, organismam ieguvums ir diezgan minimāls,” skaidroja Meija. 

Viņa vērtēja, ka dažiem cilvēkiem ātrās diētas un dažādi tievēšanas maratoni var būt kā pozitīvs stimuls, motivācija, taču situācijas un diētas ir ļoti dažādas. Cilvēkiem, kuriem liekais svars ir ļoti liels, bieži ir kādas veselības problēmas, kas prasa izmeklējumus pie ārsta. 

Tāpat diētai jābūt tādai, kas cilvēkam tiešām patīk, uzsvēra Meija:

“Ir jābūt tādam ēšanas stilam, kas cilvēkam patīk, kas ir saskaņā ar viņa dzīves stilu, ritmu, gaumēm.

Ir jāpiemeklē tas veids, ko cilvēks reāli akceptē, ja tas strādā, tad lielākais ieguvums, protams, ir svara zudums.”

Sertificēta uztura speciāliste Liene Sondore atzina, ka uztura speciālistu cilvēki meklē cikliski uz pludmales sezonu vai Jaunajā gadā, taču vienlaikus ir klienti, kas meklē palīdzību, jo paši sevi nomocījuši ar mazkaloriju diētām pēc interneta padomu saklausīšanās. 

“Es noteikti ieteiktu šajā gadījumā iet arī pie ģimenes ārsta, nodot visus veselības rādījumus, mērījumus, un tālāk mēs ar ārstu varam strādāt, meklēt [risinājumus] tieši konkrētam cilvēkam,” viņa ieteica. 

Lutere savukārt norādīja, ka ēšana ir tikai viens no faktoriem, pie kura jāstrādā, ja ir vēlme atbrīvoties no liekajiem kilogramiem: 

“Ja mēs runājam par stresa ietekmi, par fiziskām aktivitātēm un par ēšanu, es pastāvu uz to, ka ēšana būs trešajā vietā.” 

“Kamēr cilvēks dzīvo stresa apstākļos un fiziski ir maz aktīvs, ar ēšanu būs ļoti grūti kaut ko panākt. Ja runājam par ilgtermiņa svara samazināšanu, līdztekus jādomā par stresa ietekmi un to, kādas būs fiziskās aktivitātes,” Lutere uzsvēra. 

Meija norādīja, ka strauji zaudēt svaru ar dažādām diētām ļoti bieži nebūs veselīgi, jo cilvēks zaudēs ne tikai tauku masu, bet arī muskuļu masu, kas organismā ir svarīgas olbaltumvielu rezerves. 

“Cilvēki, kas visu mūžu ir uz diētām, viņi visu laiku sevi tur nosacīti badā un bieži arī nekustas. Tad, protams, tāpat kā alkoholiķis noraujas, – kādu brīdi ēd visu, jo loģiski, ka cilvēks nevar dzīvot badā visu laiku. Tad atkal viena diēta, otra,” viņa iezīmēja diētu ievērotāju apburto loku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti