4. studija

Sabojāta zaļā zona vai patvaļīga stāvvieta: kurš uzņemsies atbildību?

4. studija

Ceturtā studija

Kāpēc trūcīga persona ne vienmēr var saņemt bezmaksas pusdienas?

Tehniskas ķibeles ar «Rīdzinieka karti» traucē tikt pie bezmaksas pusdienām trūcīgajiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Grūtos laikos rīdziniekiem liels atbalsts ir siltās pusdienas, ko iespējams saņemt, izmantojot "Rīdzinieka karti" un, protams, iepriekš nokārtojot trūcīgās personas statusu. Tomēr, izrādās, ka ne vienmēr šī labdarība strādā tehnisku iemeslu dēļ un, iespējams, kāds paliek bez siltām pusdienām, Latvijas Televīzijas raidījumā "4. studija" pastāstīja Vineta, kura jutās pazemota, kad viņas karte netika pieņemta.

Diakonijas dienas centrs ir vieta, kur cilvēkiem tiek palīdzēts un pasniegtas bezmaksas pusdienas, bet ne vienmēr tas visiem izdodas.

"Trūcīga jau esmu labu laiku, kopš sāku slimot, ieguvu invaliditāti, kādas problēmas ir, tādas ir," atklāti atzina Vineta, kura nonākusi trūcīgo statusā. "Pēc zāļu iegādes man palika burtiski pāris eiro – pārvarēju sevi un devos [uz bezmaksas virtuvi], jo izejas it kā nebija. Atbraucot uz šejieni, sastapu ļoti laipnu darbinieci, [kura pateica], ka ar to nepietiek, ka kaut kādā veidā šī karte ir jāaktivizē, un es jautāju – kā tas notiek? [Atbildēja] Lai vēršos pie sociālās darbinieces."

Sazināties ar Sociālo dienestu nav bijis viegli. "Vairāki telefoni man neatbildēja, zvanīju uz kopējo tālruni, pēc kopējā tālruņa vienu man izdevās sazvanīt, kur man pajautāja – vai jums ir izziņa, es teicu, ka man ir izziņa, vai jums ir "Rīdzinieka karte"? Jā, man ir. Ko tad jūs gribat, dodieties pakaļ pusdienām," atstāstīja Vineta. "Nākamajā dienā tieši tas pats – es neesot piereģistrēta, man nepienākas."

Arī Diakonijas centra pārstāves, kuras ikdienā izsniedz pusdienas, atzīst, ka ne vienmēr nostrādā "Rīdzinieku kartes", ar kurām trūcīgo statusā nonākušie var iegūt siltu ēdienu bez maksas. 

"Ir dažādi gadījumi bijuši šajā laikā. Viens no tiem ir arī tīri tehnisku problēmu gadījumi, kad nenostrādā šis aparātiņš, ar kura palīdzību tiek uzskaitītas porcijas, jo porcijas tiek uzskaitītas, un tieši par šīm porcijām mēs saņemam finansējumu," skaidroja LELB Diakonijas centra pārstāve Inese Viesture.

Tomēr bez pusdienām neviens vēl nav palicis, tikai nedienas ar "Rīdzinieku karti" Diakonijas centram nākoties segt no savas kabatas.

Tikmēr Rīgas domes Labklājības departamentā apgalvo, ka viss strādā nevainojami, tikai cilvēki paši ir neuzmanīgi.

"Ka šīs kartes nenolasās, varētu būt vairāki iemesli," norādīja Rīgas domes Labklājības departamenta pārstāve Lita Brice. "Var būt, ka beidzies "Rīdzinieku kartes" derīguma termiņš vai karte bojāta. Tad jāseko līdzi trūcīgās personas derīguma termiņam, kas arī var būt par iemeslu, ka šī karte nestrādā, jo nav pagarināta. Tāpēc vienmēr aicinām uzmanīgi paskatīties, kad beidzas derīguma termiņš."

Tomēr Vineta secinājusi arī, ka gaidītais atbalsts un situācijas skaidrojums no Sociālā dienesta bijis visai nesaprotams.

"Jā, man ir trūcīgā statuss, bet es nebiju uzrakstījusi iesniegumu, par ko es vispār nebiju informēta, un līdz ar to šīs pusdienas man tiek atteiktas," noskaidroja Vineta. "Parunājoties ar darbinieci, es sapratu, ka es neesmu vienīgais gadījums.

Tad iedomājieties, ka cilvēks jau tā ir pazemots, viņš atnāk un vēl viņu pazemo, nu, tajos kabinetos sēžot, vieglāk ir uzrakstīt atteikumu, nevis piereģistrēt to cilvēku."

Šodien pusdienas izdevies saņemt, taču katru dienu tā ir kā loterija – vienu dienu sanāk, otru nesanāk, un Vineta nav vienīgā, kurai pēc dienišķajām pusdienām jādodas kā uz laimes spēli.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti