Rīta Panorāma

Psihiskās veselības uzlabošanas plāns nākamajiem gadiem

Rīta Panorāma

HIV, tuberkulozes un vīrusa hepatītu izplatība un ārstniecība

Kā droši iepirkties internetā?

Svētku laikā interneta veikalos piedāvā lielas atlaides – vai tas ir droši? Skaidro eksperti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Svētku laiku savā labā bieži vien steidz izmantot krāpnieki. Dažādi jauni interneta veikali ar milzīgām atlaidēm atliek tikai pasūtīt, samaksāt par preci un gaidīt piegādi. Bet preces kā nav, tā nav. Kā pasargāties no krāpniekiem, veicot pirkumus internetā, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" pastāstīja kiberdrošības eksperti.

Eksperti aicina uzmanīties no neticami lielām atlaidēm, ja prece tiek iegādāta interneta veikalā, par kura eksistenci jūs neko neesat pirms tam dzirdējis un kura pakalpojumus iepriekš neesat izmantojis.

"Ja veikals ir parādījies tikai nupat un par to nav pieejamas nekādas atsauksmes  ne labas, ne sliktas un ne internetā, ne feisbukā, ne citos sociālajos tīklos, tad ļoti iespējams, ka tas ir krāpnieku veidots,

lai uz atlaižu un svētku laiku veiktu naudas izkrāpšanu," norādīja CERT.LV kiberdrošības eksperts Gints Mālkalnietis.

To, cik labs un ticams ir interneta veikals, var iepriekš gana vienkārši pārbaudīt.

"Ja tu lasi atsauksmes pašā interneta veikalā, tās var būt nepatiesas, var būt nedaudz manipulētas vai sakārtotas tādā veidā, kas neatspoguļo īsto bildi," skaidroja "Magebit" izpilddirektors Artūrs Krūze. "Tāpēc ir ieteicams aiziet uz trešās puses mājaslapu, piemēram, trustpilot.com vai līdzīgu, kur ieraksti mājaslapas domēna adresi, un tev parādīs publiskas atsauksmes, kuras ir leģitīmas. Var ierakstīt jebkuru mājaslapas adresi scamadviser.com. Tur pārbauda mājaslapas ilgumu, cik sen tā reģistrēta."

Ir vērts pārbaudīt, kur tirgotāja uzņēmums reģistrēts, kā ar to var sazināties. Ja ir tikai poga ziņas sūtīšanai, bet nav ne adreses, ne tālruņa, tad jāsāk uzmanīties. Ja preces iegādei veikals prasa obligāti reģistrēties, tad nevajadzētu izmantot to pašu paroli, ko citur. Tāpat nevajadzētu norādīt savu personas kodu, ja vien nepērkat, piemēram, alkoholu.

Mēdz gadīties, ka dažādi krāpnieki izmanto interneta veikalus, lai iegūtu jūsu bankas kartes datus. Lai no tā izvairītos, ir pieejamas alternatīvas.

"Var izmantot Paypal, izmantot Applepay, Googlepay, Banklink maksājumus. Vēl labs ieteikums ir izmantot citu karti, citu kontu. Ja tie dati tomēr kaut kādā veidā noplūst, tad mēs šo karti varam nobloķēt. Krāpnieks nevar tikt pie pilnīgi visas tavas naudas," ieteica Krūze.

Ja pirkums tiek veikts lielajās tirdzniecības platformās, tādās kā Amazon vai Etsy un citās, tad, ja pārdevējs izrādīsies negodprātīgs, samaksāto naudu varēs atgūt. Ar mazajiem krāpnieku veikaliem ir citādāk – reizēm banka varēs palīdzēt, reizēm būs par vēlu naudas atgūšanai. Eksperti arī stāsta, ka svētku laikā īpaši uzmanīgiem jābūt ar dažādām loterijām.

"Gadās dažādas viltus loterijas, kurās tiek solītas pārsteiguma dāvanas un tiek lūgts reģistrēt savu kontu," atzina Mākalnietis. "Visbiežāk tiek prasīts telefona numurs, kredītkartes dati – nezin kāpēc. Šādās vietās, protams, tos ievadīt nevajag, jo tie nonāk pie krāpniekiem."

Eksperti arī iesaka internetbankas mobilajā lietotnē ieslēgt opciju ''Saņemt informāciju par izejošajiem maksājumiem''. Ja pēkšņi no jūsu konta negaidīti kāds sāks izskaitīt naudu, par to uzreiz saņemsiet informāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti