Kā labāk dzīvot

Covid-19 izplatība: pirmām kārtām vakcinēs pacientus ar imūnsistēmas darbības traucējumiem

Kā labāk dzīvot

Mācīties nekad nav par vēlu: iespējas iesaistīties "Erasmus" programmās pieaugušajiem

Pirms apkures sezonas atgādinām, kā uzturēt kārtībā mājas dūmeņus

Skursteņslauķis: Bīstami lietot vecus dūmvadus – pirms apkures sezonas tie jāiztīra

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Apkures sistēmas noveco un kļūst bīstamas, tāpēc ļoti jāuzmanās atsākt lietot novecojušas krāsnis un skursteņus, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" atgādināja speciālisti. Kā ik gadu – pirms apkures sezonas sākuma obligāti nepieciešams iztīrīt dūmvadus un pārbaudīt dūmvadu, skursteņa un apkures iekārtu tehnisko stāvokli.

Katru gadu Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests saņem aptuveni 500 izsaukumus uz negadījumiem, kas radušies apkures iekārtu, tostarp arī netīrītu mājas skursteņu dēļ. Ne vienmēr tas beidzas ar ugunsgrēku, bet no izbīļa un ugunsdzēsēju saukšanas gan varētu izvairīties, ja pienācīgi sagatavojas apkures sezonai. 

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Ugunsdrošības uzraudzības pārvaldes priekšnieks Dzintars Lagzdiņš norādīja, ka sodrēji no dūmvadiem jāiztīra pirms apkures sezonas sākuma. Pieredze gan rāda, ka tā nenotiek naudas trūkuma, apziņas trūkuma, laika trūkuma dēļ. Viņš vērtēja, ka arī sociālais stāvoklis nosaka cilvēka izvēli tīrīt vai netīrīt dūmvadus pirms apkures sezonas.

"Nav tie bagātākie klienti, kas izdomā, ka ir jātīra. Ar tīrīšanas darbiem vairāk nodarbojas cilvēki, kam ir sapratne par to, kas visu mūžu to ir darījuši," piekrita skursteņslauķis Māris Bambis.

Skursteņslauķis uzsvēra, ka apkures iekārtas arī noveco, un bieži vien nepieciešams liels kapitāls, lai tās no jauna savestu kārtībā. Vienlaikus, pieaugot elektroenerģijas cenām, šobrīd daudzi atceras par vecām malkas krāsnīm un mēģina tās no jauna izmantot. 

"Tā ir bīstamība, ka vēl ir saglabātas vecās krāsnis no padomju laikiem, kas atrodas dzīvokļos.

Šobrīd cilvēkam nekas nav atmiņā par to, kā tās jātīra, jo tajā laikā ar to nodarbojās valsts struktūra, viss tika izdarīts viņa vietā, bet šobrīd tas ir privātīpašums, kas ir jāsakopj, lai kaut ko sāktu darīt un ieekonomētu," vērtēja Bambis. 

"Šobrīd katrs otrais uzdod jautājumus, kā man ietaupīt, kā es varēšu lietot šo vai to. Ir jāsaprot, ka tam ir jāgatavojas, ir jāsakopj savas apkures ierīces, plus vēl jāsagādā kurināmais, kuram jau sen bija jābūt sagatavotam. Ja tagad strauji gribēs kaut ko darīt, tie rezultāti nebūs labākie, būs vēl sliktāk," viņš uzsvēra. 

Skursteņslauķis vērtēja, ka pret skursteņiem un apkures ierīcēm vajadzētu izturēties gluži tāpat kā pret automašīnu, kas ik pa laikam ir jāremontē, jāpiekrāso, bet pienāk brīdis, kad jānoliek malā pavisam un jāiegādājas jauna. 

"Katram skurstenim, katrai apkures ierīcei ir savs ekspluatācijas laiks. Ja tas dūmvads savu ir nokalpojis, kādreiz ir jāuzliek jauns, atkal uz konkrētu laiku drošs dūmvads," Bambis ieteica. 

Lagzdiņš atgādināja, ka bīstami ir arī uz savu roku mainīt kurināmo. "Neaizmirstam arī to, ja konkrētam apkures katlam bijis paredzēts attiecīgs kurināmais un attiecīgi ir izbūvēti arī dūmvadi, tad tagad, nomainot apkures katlu, bet pieslēdzot to pie tā paša dūmvada, situācija var visādi beigties, tāpēc ka temperatūras var būt dažādas," viņš skaidroja. 

Lagzdiņš atzina, ka šobrīd izsaukumi neiztīrītu dūmvadu dēļ vēl nav bijuši – uzplaiksnījums parasti ir rodas līdz ar pirmo aukstumu atnākšanu. Ja skurstenis nav tīrīts, sodrēji kārtīgi izsilst, un nelaimei pietiek ar vienu dzirksteli. 

"Ja skurstenis ir pilnīgā kārtībā, liela bēda varbūt nebūs. Nelaime ir tikai tā, ka, ja tas skurstenis attiecīgi uzsilst, tam var parādīties plaisas, un nākamajā reizē pa tām plaisām var arī nodegt māja," brīdināja Lagzdiņš. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti