Vai tas ir normāli?

Algoritmi pacienta stāvokļa noteikšanai, iespējams, palīdzētu risināt problēmas

Vai tas ir normāli?

Robežstāvokļa personība: kā tā attīstās un kā to izprast?

Agresīva braukšana: kas jādara, lai tā nekļūtu par ieradumu

Satiksmes psiholoģe: Agresīvi šoferi sevi maldīgi mēdz saukt par dinamiskiem braucējiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Agresīva braukšana ne vienmēr nozīmē, ka šoferis ir saniknots vai agresīvs. Agresīva braukšana ir jebkurš ceļu satiksmes noteikumu pārkāpums, ja tajā ir saskatāms kāds no trīs aspektiem – bīstamība, šofera egoisms un emocionalitāte. Vienlaikus agresīvi šoferi bieži nespēj to atzīt, uzskatot, ka brauc aktīvi un dinamiski, Latvijas Radio raidījumā "Vai tas ir normāli?" skaidroja satiksmes psiholoģe Zinaida Brauna. 

Vadot braukšanas uzvedības korekcijas grupu nodarbības, Brauna ir novērojusi, ka agresīviem autobraucējiem ir grūti pieņemt faktu, ka viņu braukšana traktējama kā agresīva, jo, kā viņi paši saka – viņi tajā brīdī nebija agresīvi, viņi bija absolūti mierīgi un labā garastāvoklī. 

Bieži vien šoferi, kas nonāk uzvedības korekcijas nodarbībās, maldīgi sauc sevi par dinamiskiem, aktīviem braucējiem, nevis par agresīviem, kā tas ir patiesībā. 

"Agresīva braukšana ir jebkurš ceļu satiksmes noteikumu pārkāpums, ja tajā ir trīs aspekti.

Ja tajā ir saskatāma bīstamība, tātad viņš apdraud sevi vai apkārtējos, un ir risks, ka ir iespējams ceļu satiksmes negadījums," skaidroja psiholoģe. 

Otrais aspekts ir egoistiska braukšana, kad šoferis savas vajadzības liek augstāk par citu autobraucēju vajadzībām, piemēram, apbraucot sastrēgumus, apsteidzot kādu, kas cenšas novietot automašīnu stāvēšanai un tamlīdzīgi. 

"Trešais ir emocionālā motivācija –  viņš ir emocionālā stāvoklī, kas var ietekmēt braukšanu. Proti, viņš ir dusmīgs, aizkaitināts, un tas ietekmē viņa interpretāciju par visu citu, kas notiek uz ceļa," Brauna skaidroja, norādot:

"Ja jebkurā pārkāpumā, ko šoferis ir veicis, vai tas ir ātruma pārkāpums vai joslu neievērošana, mēs varam saskatīt šos trīs aspektus vai kādu no tiem, tad tas jau var būt traktēts kā agresīva braukšana."

Noliegums

Tieši iekšējais noliegums un nespēja atzīt, ka braukšanas stils ir agresīvs, ir galvenā problēma, kāpēc šoferi nemaina savus bīstamos ieradumus. Agresīviem šoferiem bieži vien ir uzskats, ka visi uzvedas tāpat, ka visi uzvelkas, ja priekšā braucošais brauc ne ātrāk par atļauto ātrumu. 

"Tad, kad es pasaku, ka es esmu agresīvs braucējs, es jau uzņemos atbildību," uzsvēra Brauna. 

Psiholoģe vērtēja, ka šobrīd agresīvo braucēju skaits pieaug, jo ekonomiskā situācija ietekmē cilvēku emocijas, tostarp savaldību uz ceļa un iecietību pret apkārtējiem. 

"Manuprāt, agresīvo braucēju skaits pieaug tad, kad ir kaut kāda krīze, un šobrīd ir krīze. Cilvēki kļūst neiecietīgāki, viņi vairāk steidzas – steiga parasti ir galvenā motivācija tam, kā rodas pārkāpums. Man taču ir attaisnojums – es steidzos," viņa skaidroja. 

To, kā cilvēks brauc pie stūres, var ietekmēt arī bērnībā un dzīves laikā gūtā pieredze, sēžot blakus šoferiem, kas pie stūres uzvedušies agresīvi. 

"Es agresīviem šoferiem bieži saku, ka viņi ir atbildīgi par saviem bērniem, un tas atspēlēsies,

jo kādreiz viņiem būs jāsēž blakus un jāredz caur saviem bērniem, kā viņi paši agrāk brauca," norādīja Brauna. 

Viņa uzsvēra, ka pirmais solis uz savas uzvedības korekciju ir atbildības uzņemšanās. Jāsaprot, ka agresīva braukšana vienmēr nav agresīvs emocionālais stāvoklis, bet bīstams, egoistisks un emocionāls braukšanas veids. 

Katram šoferim būtu objektīvi un godīgi jāizvērtē savs braukšanas stils, jāieklausās arī blakus sēdētājos. Ja šķiet, ka braukšanas stils ir agresīvs, braukšanas uzvedības korekciju grupu nodarbībām iespējams pieteikties arī brīvprātīgi. 

"Vai tas ir normāli?"

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti