Kā labāk dzīvot

Rūpes par telpaugiem ziemā

Kā labāk dzīvot

Mobings sastopams daudz biežāk, nekā mēs gribētu domāt

Gaidāmas izmaiņas: CSDD 2023.gadā sāks izsniegt jauna parauga vadītāja apliecības

Kāpēc vadītāja apliecību un eID karti nevar apvienot vienā dokumentā? Atbild CSDD pārstāvis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 5 mēnešiem.

No 2023. gada 2. janvāra VAS "Ceļu satiksmes drošības direkcija" (CSDD) sāks izsniegt jauna parauga vadītāja apliecības, savukārt no 2023. gada 1. maija par obligātu personu apliecinošu dokumentu kļūs eID karte. Tas daudziem radījis jautājumu, vai mūsdienās abus šos dokumentus nevarētu apvienot vienā? CSDD Komunikācijas departamenta vadītājas vietnieks Mārtiņš Mālmeisters Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" paskaidroja, ka atsevišķa vadītāja apliecība nepieciešama, pārvietojoties ārpus Latvijas. 

No 2023. gada 2. janvāra CSDD sāks izsniegt jauna parauga vadītāja dokumentus, tai skaitā vadītāja apliecības ar moderniem pretviltošanas elementiem. 

Visi jaunie transportlīdzekļu vadītāji saņems jaunā tipa vadītāja apliecības, kurās iestrādāti daži jauni knifi, lai nodrošinātos pret apliecību viltošanu. Galvenais, kas mainīsies – ar lāzergravēšanu būs ieskanēta vadītāja krāsaina fotogrāfija.

"Mūsdienu tehnoloģijas attīstās, un esošās vadītāja apliecības esam izsnieguši un lietojuši jau 10 gadus. 10 gadi ir pagājuši, esošais līgums ar piegādātājiem ir noslēdzies, ir bijis izsludināts jauns iepirkums, izvēlēti jauni piegādātāji un, attīstoties modernajām pretviltošanas tehnoloģijām, ejam laikam līdzi," stāstīja Mālmeisters. 

Vienlaikus viņš atzina, ka Latvijā vadītāja apliecība, vadot transportlīdzekli, nemaz nav vajadzīga līdzi, jo Valsts policijas pārstāvjiem pietiek ar personu apliecinošu dokumentu, lai CSDD transportlīdzekļu un vadītāju reģistrā pārliecinātos, ka transporta līdzekļa vadītājs ir tiesīgs to vadīt. 

Ņemot vērā, ka no 2023. gada 1. maija par obligātu personu apliecinošu dokumentu kļūs personas apliecība jeb eID karte, daudziem radies jautājums, vai šos abus dokumentus nevarētu apvienot vienā? Mālmeisters uzsvēra, ka citās valstīs šādas prakses nav. 

"Latvijā vadītāja apliecība nav obligāta prasība, ka tai ir jābūt līdzi, bet, pārvietojoties ārpus Latvijas teritorijas, tā ir nepieciešama,

lai ceļu policija vai citas tiesībsargājošās iestādes varētu pārliecināties, ka attiecīgais transportlīdzekļa vadītājs ir tiesīgs vadīt transportlīdzekli, vai šīs tiesības, piemēram, nav atņemtas," viņš skaidroja. 

Vadītāja apliecība, kas ir izdota Latvijā, ir derīga visur pasaulē, un izgatavota pēc vienotiem Eiropas Savienības standartiem. Ja tās nav līdzi, ārvalstīs personas tiesības vadīt transportlīdzekli var pārbaudīt tikai policijas iecirkņos, sazinoties ar Latvijas vēstniecību un sagaidot datus no Latvijas. 

"Eiropas Savienībā vadītāja apliecība ir pēc vieniem standartiem un drošības elementiem veidots dokuments, lai ceļu policists jebkurā dalībvalstī varētu pārliecināties, vai vadītājs ir tiesīgs vadīt transportlīdzekli, jo

citu veidu, kā viņš šo informāciju var iegūt operatīvi turpat ceļa malā, diemžēl nav," norādīja Mālmeisters. 

CSDD pārstāvis atgādināja, ka ne tikai ārzemju braucienos, bet arī, atrodoties tepat Latvijā, svarīgi, lai vadītāja apliecības un medicīniskās izziņas derīguma termiņi nebūtu beigušies. 

CSDD parūpējusies, lai attālināti, izmantojot "e-CSDD" mājaslapu, jebkura persona var pārbaudīt gan medicīniskās izziņas, gan vadītāja apliecības, gan obligātās civiltiesiskās apdrošināšanas derīguma termiņu, gan tehniskās apskates veikšanas datumu. 

"Mēs ļoti aicinātu mūsu klientus "e-CSDD" vidē, kas attiecas uz tehnisko apskati un obligāto civiltiesisko apdrošināšanu, veikt atzīmi un ieķeksēt, lai sistēma atgādina e-pasta veidā par to, ka tuvojas derīguma termiņa beigas," ieteica Mālmeisters.

Tāpat viņš atklāja, ka nākotnē CSDD plāno turpināt modernizēties, piemēram, tuvākajos gados, iespējams, atsakoties no tehniskās apskates uzlīmēm vējstiklā. 

"Varu arī atklāt iespēju, ka tuvākajā nākotnē šādas [tehniskās apskates] uzlīmes vairs nebūs vajadzīgas, bet par to sīkāka informācija vēl sekos. Iespējams, ka atteiksimies no šīs uzlīmes līmēšanas vējstiklā, bet pietiks ar to, ka tehniskās apskates derīgums ir reģistrēts CSDD reģistrā," viņš norādīja. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti