4. studija

Kas jāzina zemes pilnvarniekam

4. studija

Kāpēc cilvēki sāka ticēt Nostradamusa ticējumiem un vai tic vēl joprojām?

Kā izvēlēties "īsto" Ziemassvētku egli?

Kādu Ziemassvētku eglīti sarūpēt?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 5 mēnešiem.

Daudzviet jau no decembra sākuma tirdziņos var nopirkt Ziemassvētku eglītes, bet kā pārliecināties vai eglīte būs zaļa un ar skujām arī Ziemassvētku vakarā? Latvijas Televīzijas raidījums „4. studija” kopā ar stādu audzētāju biedrības valdes priekšsēdētāju Andreju Vītoliņu iesaka vienkāršus padomus, kā izvēlēties un kopt eglīti.

Pērkot eglīti

  • Izbraucot ar roku cauri egļu zariem, rokā drīkst palikt pāris skuju, bet, ja plauksta piebirst pilna skujām, tad eglīte nav svaiga.
  • Svarīgs ir egļu zaru elastīgums - egles zarus saliecot, jābūt redzamām zaļām skujām. Ja eglīte ir pastāvējusi, tās zari lūzīs.

Kad eglīte aizvesta mājās

  • Kad egle nonākusi mājās goda vietā, līdzīgi kā puķēm, arī eglei var nogriezt stumbra apakšu, ielikt ūdenī un egle dzīvos ilgāk.
  • Egli neturēt tuvu pie radiatoriem.
  • Ja nolemts eglīti pēc svētkiem kaut kur iestādīt, tad tirgū jāizvēlas eglīte ar maksimāli lielu podu. Istabā drīkst turēt uz ļoti īsu mirkli – no trim līdz piecām dienām, lai tā neizplauktu. Nedrīkst aizmirst par egles laistīšanu. Tāpat eglīti no istabas, kur, piemēram, ir plus 20 grādi, nevajadzētu iznest mīnus 20 grādu salā, bet gan to darīt pakāpēniski, piemēram, nolikt kādā verandā, šķūnītī, nevis uzreiz atklātā salā.

Ja pats dodas pēc eglītes

  • Pēc Ziemassvētku egles ikviens var doties uz "Latvijas Valsts mežu" pārvaldītajiem mežiem. Eglītes augstums nedrīkst pārsniegt trīs metrus un celma caurmērs 12 centimetrus. Mežā drīkst nozāģēt tikai vienu egli un jāuzmanās, vai eglīte neatrodas privātīpašumā.
  • Valsts mežos eglīti nedrīkst cirst jaunaudzēs, bet drīkst zem elektrolīnijām, grāvju malās un pieaugušā mežā zem lielajiem kokiem.
  • Pirms došanās uz mežu AS „Latvijas Valsts meži” apsaimniekojamos mežu izvietojumu var apskatīt kartē
  • Eglīte jāzāģē maksimāli tuvu zemei. Augstais celms var kaitēt gan meža dzīvniekiem, gan nākamajiem eglīšu meklētājiem, gan sēņotājiem.

Labākais risinājums ir eglīti nemaz nezāģēt, bet kopīgi ar ģimeni Ziemassvētku vakarā doties uz mežu pie augoša koka un tur priecāties par šiem svētkiem.

Cilvēki iecienījuši vietējās egles

Latvijā gan iecienītas ir pašmāju egles, egļu imports 2015.gadā bijis salīdzinoši mazs. 2015.gadā importētas 3,8 tūkstoši Ziemassvētku eglītes, kuru vērtība bija 17,5 tūkstoši eiro. Importa eglītes pie mums atceļojušas no Nīderlandes un Vācijas, bet Latvijā izaugušas Ziemassvētku eglītes tiek eksportētas uz Krieviju, Igauniju, Norvēģiju, Horvātiju un Lietuvu.

Vairāk par to, kādu egli izvēlēties un kā par viņu parūpēties, klausies Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot"

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti