Rīta Panorāma

Pasaulē Visu svēto dienā piemin aizgājējus

Rīta Panorāma

Pagaidām turpinās Ukrainas graudu eksports pa Melno jūru

Kā mājoklī samazināt ūdens patēriņu?

Kā mājoklī samazināt ūdens patēriņu? Ekspertu ieteikumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Daudzus iedzīvotājus jau nepatīkami pārsteiguši rēķini par silto ūdeni. Taču, lai nedaudz mazinātu ikdienas ūdens patēriņu savā mājoklī, pirmkārt, ir jābūt saimnieciskai attieksmei, Latvijas Televīzijai skaidroja aptaujātie eksperti.

Tekoši podi, piloši krāni var krietni palielināt ikmēneša rēķinus, tāpēc šie defekti ir jānovērš. Der atcerēties, ka jaucējkrāni noteikti būs daudz efektīvāki nekā ar rokām atsevišķi griežamais krāns aukstajam un siltajam ūdenim.

"Elektrum" Energoefektivitātes centra projektu vadītājs Toms Lācis pauda: "Virtuvē jauktajiem krāniem jāuzstāda aerators, kas samazinās ūdens patēriņu. Ja mazgājam traukus, tad mazgāšanas procesā mēs varam izmantot silto ūdeni, bet skalošanai, lai atbrīvotos no mazgāšanas līdzekļa, izmantot vēso ūdeni, kas samazinās karstā ūdens patēriņu."

Jāseko līdzi, cik daudz virtuvē siltais ūdens tiek tērēts. Iespējams, var atmaksāties uzstādīt caurteces sildītāju, kas silda ūdeni tikai tad, kad tas tek caur krānu.

Energoefektivitātes speciālists Jānis Šipkovs vērtēja: "No tarifa atkarīgs. Ziņās redzējām, ka mums ir pilsēta vai ciemats ar tādu tarifu, kurš divas reizes lielāks par elektrības tarifu, – tad loģiski, silto ūdeni – nulle, nedrīkst lietot. Mūsdienu cilvēkam jābūt gudram, jāspēj salīdzināt cenas."

Eksperti skaidroja, ka vidēji minūtes laikā pa krānu iztek pieci litri ūdens. Trauku mazgāšanai vismazākais ūdens patēriņš būs, nevis mazgājot tos ar rokām, bet gan izmantojot trauku mazgājamo mašīnu.

"Elektrum" Energoefektivitātes centra projektu vadītājs Toms Lācis pauda: "Lai nomazgātu traukus, tas mums aizņem 2–5 minūtes. Ūdens patēriņš var būt līdz pat 25 litriem vienā mazgāšanas reizē. Jaunākās trauku mazgājamās mašīnas ar efektīviem režīmiem patērē vien 10 litrus ūdens."

Arī drēbes jāmazgā tikai tad, kad veļas mašīna ir pilna. Veļas mašīnai ir dažādi režīmi, instrukcijā var izpētīt, kurš no tiem patērē vismazāk ūdens.

Runājot par ikrīta vai vakara mazgāšanos, dodoties vannā ūdens patēriņš ir vidēji 3–5 reizes lielāks nekā dušā. Turklāt dušā ūdens patēriņu iespējams samazināt vēl vairāk.

"Ir pieejamas veikalos dažādas jaucējgalvas dušas kabīnēm, kas ūdens patēriņu var samazināt pat līdz 70%. Attiecīgi palielina spiedienu un ar mazāku ūdens daudzumu mēs varam panākt to pašu mazgāšanās efektu," norādīja Lācis.

Kamēr privātmājās pavisam vienkārši var regulēt temperatūru un režīmus ūdens boileram, eksperti iesaka arī daudzdzīvokļu namu iedzīvotājiem runāt savā starpā un vienoties ar ēkas apsaimniekotāju par iespējām, kā ietaupīt uz ūdens sildīšanu.

"Vai mēs pa nakti slēdzam ārā silto ūdeni, vai padodam aukstāku, vai atstājam tikai pa dienu, vai no rītiem un vakaros. Fizika ir vienkārša. Enerģija ir enerģija. Izslēdzam – un viņa neiet, ieslēdzam – iet,"

norādīja energoefektivitātes speciālists Jānis Šipkovs.

Eksperti atgādināja, ka, regulējot ūdens temperatūru un mēģinot ietaupīt, nevajadzētu aizmirst, kādos apstākļos var attīstīties tā dēvētā "leģionāru slimība". Tāpēc visas šīs darbības ir jāveic prātīgi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti