Rīta Panorāma

Latgales ērģeļmūzikas festivāla noslēguma koncerts 27. jūlijā

Rīta Panorāma

Intervija ar Kristapu Kauguru un Ingu Ažiņu, par šķēršļiem C hepatīta ārstēšanā

Sēņu daudz. Aicina lasīt uzmanīgi

Kā droši ievākt sēņu ražu? 

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Latvijas mežos sēņu pašlaik netrūkst. Sēņu augšanai ir ideāli apstākļi – ik pa brīdim uzlīst lietus un gaisa temperatūra ir gana silta. Diemžēl katru gadu Latvijā daži sēņotāji saindējas ar indīgajām sēnēm vai apmaldās mežā. Kā sevi pasargāt no nepatīkamiem starpgadījumiem, ievācot sēņu ražu? 

Siltums un mitrums patīk sēnēm, tāpēc noteikti varam apgalvot, ka sēņu laiks ir sācies, saka mikoloģe Inita Dāniele. Viņa atgādina, ka sēnes mežā jālasa uzmanīgi, jo vienas zelta receptes, kā atšķirt ēdamās no indīgajām, nav.

"Es atradu mežā bariņu ar dzeltējošām atmatenēm, kam ir skaistas baltas cepurītes. Vēl nebija īsti atvērušās. Bariņam pa vidu viena baltā mušmire, arī vēl neatvērusies, un izskatās tieši tāpat. Labi, ka paskatījos, citādāk droši vien šeit nesēdētu,"  par savu vērību priecājas Latvijas Dabas muzeja Botānikas nodaļas vadītāja Dāniele.

Gudrākais būtu likt groziņā tikai tās sēnes, kuras paši pilnībā pazīstam. Ja ir kaut mazākās šaubas, labāk sēnes negriezt. Diemžēl ik gadu Latvijā vairāki cilvēki saindējas, ēdot neēdamas sēnes.  

"Apmēram 30 minūšu, bet parasti 1 - 2 stundu laikā sākas gremošanas traucējumi.

Var būt slikta dūša, var būt vemšana, var būt sāpes vēderā, pakrūtes rajonā. Atsevišķas sēnes var izraisīt nespēku, samaņas traucējumus," stāsta Austrumu slimnīcas anestezioloģijas un neatliekamās medicīnas galvenais speciālists Viesturs Liguts.

Ja pēc sēņu ēšanas manāmas pirmās saindēšanās pazīmes, obligāti jāzvana Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam vai jādodas uz tuvējo slimnīcu. 

Liguts norāda, ka novēlota griešanās pēc palīdzības apgrūtina cilvēka glābšanu.

Tikmēr glābēji aicina mežā padomāt par savu drošību, jo ik gadu sēņu un ogu laikā vairāki cilvēki apmaldās. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD) aicina, dodoties uz mežu, vienmēr paņemt līdzi uzlādētu telefonu un ģērbties spilgtā apģērbā. 
 
"Mūsu pieredze liecina, ka cilvēki ļoti viegli apmaldās. Esot mežā, mēs skatāmies tikai uz zemi, meklējot sēnes vai ogas. Ir jāatceras ik pa laikam pamest acis uz augšu, apskatīt apkārtni un novērtēt, cik tālu esat aizgājis no tās vietas, kur iegājāt mežā, cik tālu atrodas automašīna," pareizo rīcību atgādina VUGD pārstāve Inta Palkavniece. 

Sēņojot vienatnē, būtu vērts par to informēt tuviniekus, pastāstot, uz kuru mežu plānots doties un cikos varētu būt mājās, lai pazušanas gadījumā tuvinieki laicīgi varētu meklēt palīdzību pie glābējiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti