Dienas ziņas

79 gadus veca kundze dedzina māju

Dienas ziņas

Krāslavas bērni veido animācijas filmu Latvijai

Ģimene pieturvietā būvē oriģinālu nojumi

Hobitu namiņam līdzīgā pieturas nojume Smiltenes pusē top bez liekiem tēriņiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Krīgeru ģimenes būvētā pieturas nojume, kas izskatās pēc Hobitu namiņa un kurā, gaidot autobusu, varēs patverties no lietus un aukstuma, top bez liekiem tēriņiem, jo būvniecībai izmanto visu, kas dabā un saimniecībā pieejams.

Krīgeru ģimenes galva – vācietis Tomass – Latvijā dzīvo jau sen, un viņa sirdslieta ir ekodizains. Tā dēvētā “Hobitu namiņa” būvniecībā izmanto dabiskus materiālus, kas pieejami pašu saimniecībā.

Sauju pa saujai lipinot māla kleķi, pamazām top namiņa sienas. Jau divas nedēļas pieturvietā „Varicēni” Krīgeru ģimene būvē Hobitu māju – nojumi, kurā bērniem patverties no lietus un aukstuma, gaidot skolas autobusu. Šo Līgas un Tomasa Krīgeru iniciatīvu atbalstīja arī kaimiņi, palīdzot gan ar materiālu sagādi, gan arī ieteikumiem būvniecības procesā.

Ģimene stāsta, ka Hobitu namiņiem tikpat kā nav nepieciešami finanšu līdzekļi, jo to būvniecībā izmanto visu, kas dabā un saimniecībā pieejams. “Tikai tā plēve, kas augšā, lai noturētu lietu, bet citiem dabīgs materiāls. Tas ir ekoloģisks, tas ir vērtīgs. Te būs krēsliņš, beņķis, svece un plauktiņā grāmatas, ko varēs lasīt,” stāsta lauku mājas "Lejas Varicēni" saimnieks Tomass Krīgers.

Hobitu namiņa būvniecībā Krīgeru ģimene izmanto sienu, tā ķīpas, pagales, zarus un žagarus, ko sajauc ar mālu. Ļaujoties radošumam, sienās iemūrētas arī krāsainas pudeles, kas veido neparastu vitrāžu. Šādi saimnieki arī parāda, cik ļoti dažādos veidos vairs nevajadzīgām lietām iespējams piešķirt jaunu dzīvi.

“Tas tā kā sava veida paraugs tam, ka var dažāda veida sienas būt, kā tās uzbūvēt, kā tās izskatās, cik izturīgas, cik varbūt siltumnoturīgas ir. Tas zināmā mērā ir eksperiments, gan arī labums mums pēc tam pašiem,” saka Līga Krūmiņa-Krīgere.

Hobitu mājas būvniecību pieturvietā atbalsta gan Smiltenes novada būvvalde, gan arī ''Latvijas Valsts ceļi'', paužot atzinību par šādu iedzīvotāju iniciatīvu.

Krīgeru ģimenei gan šis nav pirmais Hobitu namiņš – tāds uzbūvēts arī pie mājas. Namiņā ir krāsns, tāpēc tur var uzturēties un nakšņot pat ziemā. “Mēs tik daudz ko varam paši  - savu apkārtni gan sakopt, gan uzlabot. Savu dzīvi mēs veidojam paši, un to dzīves kvalitāti mēs uzlabojam paši, nevis jāgaida no kāda cita, lai viņi mums viņu uzlabo. Mēs zinām, kā mums vislabāk,” saka mājas "Lejas Varicēni" saimniece.

Tuvākajās dienās saimnieki vēl strādās pie sienu būvniecības, tad tās tik apstrādātas ar kaļķa apmetumu un krāsotas, lai jau septembrī, uzsākot skolas gaitas, autobusu bērni varētu gaidīt jaunuzceltajā namiņā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti