Jauni un bagāti

Pavisam svaiga rubrika - "Jauni un bagāti"!

Jauni un bagāti

#3 Kā labāk iekrāt? Princips nr.1

#2 Risks un peļņa

Finanšu analītiķis: Peļņa ieguldījumos nekad nav garantēta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 3 mēnešiem.

Ieguldījumu pasaulē nekas nav garantēts, un ieguldīšana vienmēr saistīta ar risku naudu pazaudēt, Latvijas Radio 5 rubrikā “Jauni un bagāti” norādīja finanšu analītiķis Valters Vestmanis. Orientēties finanšu pasaulē var palīdzēt izpratne, ka, jo augstāku sola peļņu, jo augstāks būs risks, taču, apgriežot otrādi: ja ieguldījums ir augsta riska, peļņa ne vienmēr ir garantēta. 

“Kad es saku risks vai peļņa, es vienmēr domāju – potenciālais vai gaidāmais risks un potenciālā peļņa, jo ieguldījumu pasaulē ir tā, ka nekas nav garantēts, un ieguldīšana vienmēr saistīta ar risku naudu pazaudēt,” uzsvēra Vestmanis. 

Viņš norādīja, ka risks naudu pazaudēt ir gan tiem, kas ar ieguldījumiem nodarbojas ilgstoši, gan iesācējiem. Šajā jomā svarīgi saprast, kas tad īsti ir riskants ieguldījums un kāda ir riska un peļņas savstarpējā mijiedarbība. 

“Finanšu pasaulē un visur, kur ir augsts peļņas potenciāls, bieži vien  cilvēki diezgan neapdomīgi skrien klāt, bet praktiski tas vienmēr saistīsies ar ļoti augstu risku.

Ja tev ir iespēja labi nopelnīt, tev vienmēr ir arī iespēja pazaudēt to visu,

tāpēc pirmā lieta, ko paturēt prātā, kad skaties uz kaut ko, kam ir augsts peļņas potenciāls, ir neskrien, apdomājies nedaudz uzmanīgāk, ej klāt lēnām,” Vestmanis ieteica.  

“Tad, ja mums sola augstu gaidāmo peļņu, jāsaprot, ka būs arī augsts gaidāmais risks,” viņš piebilda un vienlaikus uzsvēra: “Šeit ir ļoti svarīgi atcerēties, ka, ja ieguldījums ir augsta riska, tas nenozīmē, ka vienmēr arī būs augsta peļņa. Risks vienmēr sekos peļņai, bet peļņa nesekos riskam.”

Kā saprātīgu ilgtermiņa ieguldījumu ar salīdzinoši zemāku risku Vestmanis minēja akciju tirgu:

“Ieguldījums akciju tirgū ir, ka tu ieguldi daudz uzņēmumos visā pasaulē, kur vairāki miljardi cilvēku katru dienu strādā, ražo, būvē, kaut ko pārdod. Rupji rēķinot, pēdējo 100 gadu laikā, peļņa ir bijusi pieci līdz desmit procenti gadā”.

“Protams, akciju tirgum ir savi riski, uznāk krīze, tirgus svārstās, var iet uz augšu un leju tas pasākums, bet, ja ieguldi ilgtermiņā, vēsturiski vienmēr ir bijis, ka pieci līdz desmit procenti  gadā [ir peļņa],” viņš piebilda. 

Savukārt, ja ir vēlme iegūt lielāku peļņu, klāt nāks lielāks risks. “Ja skatāmies uz peļņu virs 10 procentiem gadā, tas jau tipiski ir ieguldījums privātajā biznesā, kas saistās ar augstu risku. Kad es saku ieguldījums privātajā biznesā, tas nozīmē arī pirkt individuālu uzņēmumu akcijas, jo tas ir tas, ko tu pēc būtības dari,” Vestmanis skaidroja. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti