4. studija

Cik reizes 15 minūšu laikā var piemērot sodu par braukšanu bez OCTA?

4. studija

Vai rēķini par nepasūtītām precēm ir vai nav jāapmaksā?

Kāpēc, iepērkoties internetā, prasa ne vien pases datus, bet arī tās kopiju un vēl foto?

Cik droši ir ievadīt personas datus, piedaloties interneta loterijās?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pērkot loterijas biļetes kioskos vai lielveikalā pie kases, pārdevējam pietiek uzmest skatu vai aizdomīgākos gadījumos palūgt personu apliecinošu dokumentu, bet, iesaistoties azartspēlēs internetā, nākas ievadīt savus personas datus. Latvijas Televīzijas raidījuma "4. studija" skatītāja vēlas noskaidrot, vai un cik tas ir droši – uzticēt datus interneta lapai?

Skatītāju satrauc tas, ka, iegādājoties loterijas biļeti internetā, nepieciešams ne vien ievadīt datus, bet arī kopēt ID karti vai pasi.

"Pa retam mēdzu internetvietnē iegādāties izložu biļeti," stāstīja Agita.

"Mēģinot to izdarīt beidzamo reizi, man pieprasa identificēties ar pases vai ID kartes foto un pilnu informāciju. Vai tā drīkst darīt? Vai pases dati nav aizsargājami? Vai varbūt ir paralēla krāpnieciskā saite, kur savāc personas datus?"

Jautājums radies, jo pēdējā laikā dzirdēts par diezgan daudz krāpniecības gadījumiem, kad cilvēki nonāk nepatikšanās, nododot savus datus it kā uzticamiem komersantiem.  "Latvijas loto" apstiprināja, ka  klientu pases dati tiešām ir viņu oficiālā prasība.

"Jā, tā ir "Latvijas Loto" oficiālā mājaslapa, jo "Latvijas Loto" kā valsts mēroga izložu organizētājs ir pakļauts normatīvajiem regulējumiem, starptautiskiem standartiem loterijā, tas nosaka noteiktas drošības prasības, kas ir jāizpilda attiecībā uz klientu, it īpaši tas ir saistībā ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu noteiktas kvalitātes un drošības prasības likuma prasību izpildi," norādīja "Latvijas Loto" mārketinga daļas vadītāja Aiga Roziņa.

Arī Datu valsts inspekcijā atzina, ka šoreiz viss ir likuma ietvaros un datu prasībām šāds lēmums ir pareizs.

"Tas vairāk būs atkarīgs no tā, kāda nolūka sasniegšanai viņi šos datus pieprasa," paskaidroja Datu valsts inspekcijas pārstāvis Lauris Linabergs. "Viņiem ir nepieciešams identificēt klientu, gan pamatojoties uz Ieguldīto līdzekļu legalizācijas likumu, gan arī – Azartspēļu likumu, lai, piemēram, pakalpojumu neizmantotu nepilngadīga persona."

Ja persona iegādājas loterijas biļetes veikalā vai kioskā, tad pārdevējam ir iespēja pārliecināties par klienta vecumu, jo, kā zināms, līdz 18 gadiem azartspēles nav atļauts spēlēt.

Bet, ja esat izlēmis laimestus meklēt internetā, tad savu vecumu vajadzēs pierādīt. Bet, kā apgalvo "Latvijas Loto" – dati netiek uzglabāti.

"Pēc datu verifikācijas klientu augšupielādētie dati, dokumenta fotoattēli nekavējoties tiek dzēsti, un tos "Latvijas loto" neuzglabā," apstiprināja Roziņa. "Dokumentu augšupielāde ir tikai tāpēc, lai pārliecinātos, ka personai pieder spēlētāja profils un ir atbilstošs vecums."

Tomēr, pirms sākat ievadīt savus datus internetā, drošs paliek drošs, pārliecinieties, vai mājaslapa ir oficiāla.

"Nekādā gadījumā nevajadzētu sniegt [informāciju] krāpniekiem, bet noteikt – kurš tad īsti ir krāpnieks, kurš godīgs uzņēmējs, tas varētu nebūt vienkāršākais uzdevums, tāpēc katru reizi, kad dalīties ar savu informāciju tiešsaistē, vajadzētu izpētīt, kādam nolūkam tieši ziņas tiek prasītas un vai mēs varam uzticēties tai personai, kas ziņas prasa, vai tā ir īsta pakalpojumu sniedzēja droša vietne, saprast, vai mēs spēsim izsekot, kā mūsu dati tiks izmantoti," skaidroja Linabergs.

Saistībā ar izmaiņām Pasaules loteriju asociācijas standarta noteiktajās prasībās no šī gada 11. novembra loterijas biļetes "Latvijas Loto" var iegādāties tikai klienti, kas ir apstiprinājuši savu identitāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti