Rīta Panorāma

Daudzviet Eiropā šogad būs tumšāki Ziemassvētki

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Kā samazināt komunālos maksājumus birojos?

Birojos dzērienu aparātu atslēgšana no strāvas brīvdienās dod vairāku tūkstošu eiro ietaupījumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Mainot ikdienas paradumus, mājsaimniecībām ir iespējams samazināt siltumenerģijas, ūdens un elektrības patēriņu. Gudri plānojot darbu, efektīvi izmantojot iekārtas un iedvesmojot savus darbiniekus, ievērojamus ietaupījums var panākt arī birojos un valsts un pašvaldību iestādēs, pastāstīja Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma".

Piemēram, naktīs un brīvdienās atslēdzot no strāvas dzeramā ūdens automātus, gada laikā var ietaupīt pat vairākus tūkstošus eiro.

VAS ''Valsts nekustamie īpašumi'' lielu uzmanību energotaupīšanai pievērš jau kopš 2019. gada. Daļu no šī uzņēmuma pieredzes var pārņemt un ieviest dzīvē arī citi. Pirms trīs gadiem ''Valsts nekustamie īpašumi'' nomainīja savas biroja telpas.

"Samazinājām telpu platības par 45%, pārbraucām uz modernāku ēku, kur ir iespējams regulēt iestatījumus temperatūrai un vispār klimatam ēkā," skaidroja "Valsts nekustamie īpašumi" valdes loceklis Andris Vārna.

Biroja telpu maiņa pret modernākām un mazākām samazinājusi ikmēneša rēķinus par 65%. Ēkā izvietotie temperatūras, mitruma un ogļskābās gāzes sensori uzrauga komforta temperatūru birojā. 

"Elementārākās lietas ir gaismas sensori gaiteņos, kur cilvēki iet cauri. Nav jādeg visu laiku apgaismojumam," uzskata VNĪ Energopārvaldības sektora vadītājs Jānis Kļaviņš.

"Esam uzstādījuši ūdens aparātiem un kafijas automātiem elektroniskos laika slēdžus, kas automātiski izslēdzas naktī un nedēļas nogalēs. 30 iekārtas aprīkojot, tas gadā dod 3000 eiro ietaupījumu."

Ja piektdienās un pirmdienās darbiniekiem jāstrādā attālināti, tad četras dienas apkures līmeni telpās var krietni samazināt. Attālinātais darbs ļauj ietaupīt arī līdzekļus par telpu uzkopšanu. 

Energoefektivitātes eksperts Jānis Šipkovs norāda, mūsdienās ēkās ir tik daudz elektroierīču, ka nereti neviens neseko līdzi to darbībai. Ir jāsastāda to saraksts, jāsaprot, kur rodas lielākais patēriņš, un jāpēta, par cik un kādos laikos tas mainās.

"To izdarot, bieži vien atklājas vesela strīpa pārsteigumu," stāstīja Šipkovs.

"Kad ārā nav sniega, strādā sniega kausētāji, jo vienkārši kāds viņus ir pieslēdzis, bet es uz jumta tik bieži nekāpju.

Atklājas, ka skolu virtuvēs strādā virtuves nosūces nepārtraukti."

Dati par katrā stundā patērēto elektrības daudzumu ir pieejami bez maksas. Tieši cilvēku paradumu maiņa un precīza uzskaite dod iespēju patēriņu krietni samazināt.

"Es pārvietojos pa kāpnēm. Katru dienu, dodoties augšup un lejup, es domāju, ka ietaupu elektroenerģiju, jo lifts netiek izsaukts, netiek izmantots. Mēs aicinām arī citus to darīt," uzsvēra ekonomikas ministre Ilze Indriksone. "Protams, izņēmums ir smagas kravas vai cilvēki ar pārvietošanās grūtībām."

"Pie paradumu mainīšanas visi paņēmieni ir labi. To var padarīt par spēli.

Ja ir pa stāviem skaitītāji, taisām sacensības pa departamentiem, piemēram, kurš kurā nedēļā patērēs mazāk," ierosināja energoefektivitātes speciālists Jānis Šipkovs.

Piemēram, pašvaldības var savu iestāžu ietvaros radīt bonusu sistēmu, uzskata Šipkovs. "Katrai skolai, bērnudārzam, visām pašvaldības ēkām ir savi mērķi, kuros jāiekļaujas. Tās ēkas, kuras iekļaujas mērķos, saņem gada beigās bonusus."

Bonusā tiek piešķirts, piemēram, kafijas automāts vai apmaksāta darbinieku ekskursija. Lai mazinātu ūdens patēriņu, eksperti atgādina, ka birojos tekoši tualetes podi un piloši krāni nav pieļaujami. Šādi defekti jānovērš pēc iespējas ātrāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti