Panorāma

Apmācīs tiesnešus vērtēt lietas par noziegumiem pret valsti

Panorāma

Panorāma

Ukraiņu unikālā olu krāsošanas tradīcija ienāk arī Latvijā

Ukraiņu unikālā olu krāsošanas tradīcija ienāk arī Latvijā

Daudzās ģimenēs šodien tiek krāsotas olas, lai rīt, Lieldienās, tās celtu svētku galdā vai izmantotu olu kaujās. Līdz ar kara bēgļiem un šeit dzimušiem ukraiņiem pamazām Latvijā ienāk arī unikālā olu krāsošanas tradīcija.

Ar karstu vasku izrakstītas un košās krāsās iegremdētas, šīs olas sanāk kā īsti mākslas darbi, tādēļ tās netiek izmantotas olu kaujās vai apēstas.

Vieni višivankās jeb izšūtajos kreklos, citi – ikdienas drēbēs, bet priecīgi par satikšanos – pat no Preiļiem uz Rīgu atbraukuši ukraiņi, lai kopā krāsotu olas un kopā dziedātu pavasara dziesmas, kas arī ir raksturīgas tikai Velik den jeb Lielajai dienai.

"Ukrainā ir dziesmas, ko dzied tikai Lieldienās. Šodien mēs arī pašiem ukraiņiem tās mācām, jo viņi zina, ka ir šīs pavasara dziesmas, bet daudzi nemaz nezina, ka ir dziesmas tikai Lielās dienas laikā," stāsta mūziķe Darja Lileiko.

Kad kājas un rokas iekustinātas, sākas pats atbildīgākais darbs – olu krāsošana.

Ukrainā olas krāso gan tradicionāli, kā pie mums, gan īpašā tehnikā, kam ir pat savs apzīmējums. "Ukraiņu valodā pisanka – tas ir no vārda pisati jeb rakstīt ar roku, ar rakstāmo, bet šai gadījumā – tas nozīmē zīmēt. Ir olu krāsošana un ir olu apzīmēšana. Tieši tas ir populārākais veids. Katrā reģionā ir savs ornaments," stāsta ukrainis Volodimirs Ivanickis.

Katrā Ukrainas reģionā ir savas tradīcijas, kā tiek krāsota oliņa. "Mums ir vasks, mēs to sakarsējam tādā īpašā otiņā un tad krāsojam čaumalu," stāsta Kristīnas mamma Anastasija.

Katrs raksts, katrs ornaments, ko lielas vai mazas rokas ar karsto vasku atstāj uz olas čaumalas, ir arī simbols vai vēstījums. "Mēs krāsojam oliņas Ukrainas tautas tradīcijās par godu Lielajai dienai. Laimei, mīlestībai, veselībai. Dažādām lietām," paskaidro ukrainiete Marija.

Savukārt mazā Polīna un viņas mamma Hanna oliņu krāso saules krāsā. "Mēs ceram, ka beigu beigās iestāsies miers un saule. Un Latvijā būs saulains pavasaris un karsta vasara. Ļoti gribam karstu vasaru!" teic Hanna.

Pie galda sēž latvieši un ukraiņi. Kara bēgļi un tie, kas dzimuši Rīgā. Vairāk par visu viņi vēlas mieru – Lieldienās, vasaras saulgriežos un vienmēr.

Bet pat šeit, starp pavasara saukšanu, Lielo dienu un koši krāsotām olām, karš ir tikpat aktuāls kā dzimtenē. Tādēļ paralēli turpinās ziedojumu vākšana dronam 148. brigādei Ukrainā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti