Gads bez alkohola – kā man veicās. Minimālistes 12. dienasgrāmata

Kā būtu nedzert vispār? Kā būtu, ja no ēdienkartes uz veselu gadu izslēgtu alkoholu? Vai gada laikā spēšu mainīt ieradumus? Nolēmu to pārbaudīt!

Dzīve bez atslēgām

Mans vārds ir Daniela Studente, esmu minimāliste, un apceļoju pasauli, ik pa brīdim apmetoties dažādās valstīs. Pēdējos četrus gadus veltīju Eiropai, apskatot to, visu savu sadzīvi satilpinot vienā mugursomā. Iztiku pelnu ar žurnālistiku un strādāju par sporta masāžas terapeiti. Cītīgi strādāju, lai varētu veltīt laiku hobijiem –  pārgājieniem kalnos, valodu apguvei un salsai. Alkstu fizisku un emocionālu izaicinājumu. Rakstu sērijā "Dzīve bez atslēgām" stāstu par ačgārno minimālismu, individuālismu, finansiālo brīvību un prasmēm pielāgoties dzīvei dažādās valstīs. 

Vai esmu alkoholiķe?

Iedzert, uzsmēķēt un dejot līdz saules lēktam kopš tīņu gadiem bija mans nedēļas nogales rituāls. Vairāku dienu festivāli un pārnākšana mājās nākamās dienas pusdienlaikā pēc ballītes bija standarts. Vārdu sakot, dzīres vienā laidā. Jautri ir līdz tam brīdim, kad nākamajā dienā ir jāmostas un jāpilda pienākumi. Paģiras, galvassāpes, vemšana un pazudusi apetīte – līdz sirds dziļumiem neciešu pazaudēt nākamo dienu! Grādīgie dzērieni kļuva ne tikai par tusiņu pavadoni, bet arī pievienojās ēdienreizēm. Kā atslābt pēc garas dienas? Vinčiks! Dažas vīna pudeles, astoņas alus pudeles un puslitrs džina bija nedēļas norma. Taču neviens cits to nevar mainīt, tikai es pati. Nu man tuvāk ir 30, ne vairs 20 gadiem, tāpēc sāk mainīties prioritātes un mērķi saredzami skaidrāk. Piezvanīju mammai, pastāstīju par savu mērķi, – ka gribu atteikties no alkohola, un aicināju viņu piedalīties ar mani šajās izaicinājumā – nelietot alkoholu veselu gadu un šī procesa laikā novērot sevi. Lai motivācija nepazustu, saderējām uz 500 eiro.

Tātad:

  • Mērķis – beigt lietot alkoholu un izmainīt dzīvesveidu. 
  • Vēlmes – uzlabot miegu, pašsajūtu, fizisko izturību un izkliedēt "mentālo miglu".

2022. gads, aprīlis

Esmu pavadījusi martu bez nevienas pilītes alkohola. Oktobris skaidrā (Sober October), Sausais janvāris (Dry January) – vai atpazīsti kādu no šiem izaicinājumiem? Pēc uzvaras tajos divas dienas mocījos ar paģirām. Ironiski! Izaicinājuma uzvaru svinēju ar alkoholisku tostu saukšanu, piedzeroties skandinot, cik labi ir būt skaidrā. Izaicinājuma laikā sakostiem zobiem skaitīju dienas, kad atkal varēšu piesūkties pie pudeles. Ilgojos pēc atdzesēta baltvīna, skāba sidra un rūgta alus. 30 dienu atturības izaicinājumi mudina pārbaudīt attiecības ar alkoholu, bet ne mainīt ieradumus. Vai tev mēnesis šķiet gana ilgs laiks, lai mainītu dzīvi? 

Daniela Studente
Daniela Studente

2022. gads, maijs

Mērena daudzuma alkohola lietošana grupā uzlabo omu un palīdz veidot sociālo saikni – daļa no manas personības ir izstrādājusies alkohola iespaidā. Pirmie mēneši Valensijā, kur vietējie vīno brokastīs, pavedināja uz ko stiprāku ik dienas. Kad esi jauniņais pilsētā, tīklošanas pasākumi ir daļa no ikdienas. Viss norisinās dzērienu pavadībā, ja glāze tukša, tad tūdaļ tā tiek uzpildīta. Viesmīlīgi, taču ar spiediena devu. Ko dzersim? Lai vai kur es ietu un ko darītu, vienmēr grādīgie bija daļa no pasākuma. Apsēsties ar draugiem pie vīna glāzes vai alus pudeles un izkratīt sirdi smeldzošā sarunā ir nedēļas gaidītākais notikums, taču malkošana reizi nedēļā pārtapa iedzeršanā katru dienu. Ne velti alkoholu dēvē par sociālo lubrikantu. Esot vieglā reibonī, neapspiedu savas emocijas un uzdrīkstējos pateikt vairāk. Taču nogurums un konstantas paģiras mani slīcināja. Vairāk tā negribēju, tāpēc dzimšanas dienā uzdāvināju veselu gadu brīvu no alkohola.

2022. gads, jūnijs

Pilnīga atturība, ja nav nopietnu problēmu, cilvēkus mulsina. Mīts par to, ka tikai smagiem dzērājiem vajadzētu atmest alkoholu, apgrūtina mērenu dzērāju atteikšanos no vielas, kas, tehniski runājot, ir inde. Tāpēc arī paģiras ir tik neizturamas, jo ķermenis cīnās ar indi. Ļoti satraucos, kad draugiem paziņoju, ka atturēšos gadu. Ierados uz ierastajām vakariņām draugu lokā, taču vīna pudeļu vietā atvedu dažas sulas pakas. Satiekoties uz sliekšņa, saņēmu izbrīnītu jautājumu: "Kopš kura laika tu atturies? Esi slima vai gaidībās?" Samulsusi atbildēju, ka satraukumam nav pamata, bet – kāpēc atvedu sulas, paskaidrošu, kad visi būsim pie galda. Nervozi uzsaucu tostu un tā izskaņā paziņoju:

"Man šķiet, ka Daniela skaidrā ir cits cilvēks, tāpēc vēlos viņu iepazīt. Esmu nolēmusi uz gadu atturēties no alkohola."

Citi bija neizpratnē: "Kā, tu vairs nedzersi? Vīns un alus taču neskaitās!". Citi noniecināja: "Kā tad, nesteidzies, pagaidi dažas nedēļas, protams, ka atsāksi dzert!" Citi atbalstīja: "Malacis, lai viss izdodas, tu to vari!". Atbalsta kategorijas bija dažādas, taču visus vienoja viena emocija – apmulsums. Pārņēma sajūta, ka draugiem esmu paziņojusi sliktas ziņas.

2022. gads, jūlijs

Vasara bija smaga – no rītiem mācījos kursos, vakarus pavadīju, strādājot pilsētas sirdī tūrisma centrā. Sāka mākt šaubas par sava lēmuma pareizumu, jo dienas bija ļoti saspringtas un stresa pilnas. Par to vien domāju – kā gribas piesūkties pudelei un aizmirsties. Katrs sev atteiktais dzēriens šķita kā neizmantota iespēja. Kā novadīt stresu? Šeit sākas galvenās pārmaiņas. Vasaras nedēļas nogales pavadīju pārgājienos, ne pilsētas bāros. Sāku kāpt klintīs ar stiprinājumiem vai braucu uz Kostablankas līčiem snorkelēt. Pavadīju laiku aktīvi, nevis pasīvi. Darba dienu vakarus atvēlēju dejošanai, lai novadītu stresu, kas uzkrājies pēc saspringtās dienas. Meklēju veidus, kā sevi nomierināt un nedomāt par tik patīkamo reiboni. Bija darbadienu vakari, kad jutos galīgi izmisusi, jo gribējās ieraut. Bezalkoholiskie dzērieni ļoti palīdzēja, jo aizvien devos uz bāriem, taču, pasūtot bezalkoholisko alu, no viesmīļa nereti saņēmu nosodošu skatienu. 

Daniela Studente
Daniela Studente

2022. gads, augusts

Agrāk nebija problēmu izlikties, bet vairs tam neredzēju jēgu. Jautrību radīja reibums, toties, esot skaidrā prātā, būt starp iereibušiem ballētājiem bija citādāk. Ballītē vienmēr biju skaļa un ekspresīva, taču tagad vairāk sāku vērot no malas un ļaut visam ritēt savu gaitu, palaižot vaļā kontroli. Man joprojām bija jautri, bet tas ir sarežģītāk, jo būt burziņā skaidrā ir vientuļš prieks. Sevi neizolēju, bet gan striktāk izvērtēju, vai tiešām vēlos ar šiem cilvēkiem pavadīt laiku un būt šajā kompānijā. Ja nav kopīgu interešu un vērtību, tad zinu, ka pasākums būs garlaicīgs un laiks būs patērēts lieki, tāpēc bez sirdsapziņas pārmetumiem atteicu aicinājumiem. Ar laiku mani sāka kaitināt sēdēšana bāros un dejošana naktsklubos. Pamanīju, kā cilvēki sarunājoties viens uz otru kliedz, jo mūzika ir pārāk skaļa. Redzēju, kā jauna sieviete, sapinoties savās kājās, nokrīt no krēsla un nespēj piecelties alkohola reibuma dēļ. Puiši kaujas uz ielas un pēc tam bēg no policijas. Blakus tualetes kabīnē kāds piedzēries vemj un rīstās, bet pēcāk aizmieg uz poda brilles. Sapratu, ka bāri un naktsklubi manās acīs ir pazaudējuši savu burvību. Tā vietā devos uz salsas nodarbībām un izbaudīju košās emocijas, esot pie skaidras apziņas. 

Daniela Studente
Daniela Studente

2022. gads, septembris

Sāka mainīties draugu loks, jo ar pudeļu brāļiem vairs nebija kopīgu interešu. Tev ir draugi, ar kuriem satiecies, lai tikai kopīgi piedzertos? Kad aicināju ballīšu zvērus uz saldējumu, pastaigu parkā vai kafiju, saņēmu pretjautājumu: "Vai esi beigusi atturēties?" Ja mūs agrāk vienoja vēlme piedzerties un ārdīties, tad tagad uz viena viļņa būt nebija viegli.

Saņēmu pretestību no cilvēkiem, kuriem šķiet, ka mana atteikšanās no alkohola ir viņu dzeršanas nosodījums.

Ja nevaram palikt kopā mierā un runāt par svarīgām tēmām skaidrā, tad atklājas realitāte, ka draudzība balstījās tikai kopīgā alkohola lietošanā. Cilvēki mēdz organiski pazust no mūsu dzīvēm. 

2022. gads, oktobris

Itālijā viesojos vīna darītavā, kur brūvēja vīnus no vīģēm, kazenēm, aprikozēm un citām eksotiskām garšām. Atturēties bija ļoti grūti. Valdzinoši aromāti, pilnīgas smaržu buķetes un saldi skābā dvaša mani gandrīz salauza. Vājuma brīdī prātoju, vai tiešām esmu gatava samaksāt mammai 500 eiro un atmest ar roku izaicinājumam? Vīnzinis motivēja: "Par ko tu tā satraucies? Tava mamma taču neuzzinās, ja tu viņai to neteiksi. Visiem cilvēkiem ir noslēpumi, šis būtu tavs, pievienojies degustācijai!" Taču solījums nozīmēja vairāk. Ja dzeršu vīnu, tad samīdīšu savas vērtības un galu galā apzagšu sevi. Atteicu degustācijai un tā vietā tiku pacienāta ar svaigiem augļiem, no kuriem brūvē vīnus.

2022. gads, novembris

Mana atturība sāka iedvesmot arī citus. Tā ir lielākā iedvesma nedzert! Apkārtējie cilvēki, kuri atbalstīja mani, samazināja alkohola patēriņu. Citi atteicās no alkohola uz mēnesi, citi uz dažām nedēļām, citi ikdienišķo vīna glāzi pie vakariņām aizstāja ar vīna glāzē ielietu gāzētu ūdeni ar citronu vai sīrupu. Smeldzīgas sarunas pie vīna pudelēm aizstāja pastaigas, malkojot līdzņemamo kafiju, ēdot saldējumu, kā arī citas aktivitātes svaigā gaisā. Līdz ar to vairs nejutu vajadzību pēc alkohola, dzīvesveids patiesi mainās.

2022. gads, decembris

Gada nogali pavadīju ar ģimeni Latvijā. Svētku laiks atnāca ar nelielu spriedzi. Tantes dzimšanas diena, Ziemassvētki, Jaunais gads un mammas dzimšanas diena – daudz svinību. Spānijā apkārtējie jau bija pieraduši, ka nedzeru, taču Latvijas draugi un paziņas pauda neizpratni. Nonācu neveiklās un pat nosodošās situācijās. Šīs pieredzes radīja sašutumu, jo nosodošā attieksme radīja man skumjas. Daži draugi Latvijā, kuri atbalsta un ciena atturību, pat divreiz nejautāja, kas, ko un kāpēc, līdz ar to ērti varējām pavadīt laiku kopā, taču tie, kuri nosoda un izsmej, zaudēja manās acīs cieņu un simpātijas. Dabiskā atlase!

Daniela Studente
Daniela Studente

2023. gads, janvāris

Pievienojos atturībnieku organizācijām un sociālo tīklu domubiedru grupām. Jo vairāk lasīju stāstus par atturībniekiem, jo spēcīgāka kļuva motivācija neturpināt dzert. Redzēju no malas, kā cilvēku dzīves mainās, un pamanīju pārmaiņas arī savā dzīvē. Citi sacīja, ka skaloju sev smadzenes, bet lasīt to, kā citiem veicas nepiedzerties un rūpēties par savu veselību, iedvesmoja un motivēja turpināt būt skaidrā prātā.

Iepriekšējās dienasgrāmatas

2023. gads, februāris

Piedzērušies cilvēki (parasti pēc ceturtā dzēriena) kļūst agresīvi, nepiedienīgi un skarbi, nedaudz kā zvēri. No iereibušiem uz piedzērušiem ballētājiem klikšķis pārslēdzas ap pulksten 1–2 naktī, tāpēc ap šo laiku vienmēr devos prom no pasākumiem. Piedzēries cilvēks savu teikto atkārto vismaz četras reizes, vienu un to pašu maļot uz riņķi, krīt no kājām, kļūst dusmīgs, agresīvs un biedējošs, kā arī nekontrolē savas emocijas. Pametot ballītes laikus, sapratu, ka mans galvenais miega traucēklis bija gulētiešana pārāk vēlu. Ir krietni uzlabojies miega režīms, kā arī vielmaiņa. Ja pirmajos četros mēnešos arī bez alkohola pavadīju naktis pasākumos, tad tagad atvados pirms vai nedaudz pēc pusnakts. Reizi mēnesī ir pilnībā pietiekami. 

2023. gads, marts

Atrisināju vienu no lielākajām problēmām – kompulsīvo pārēšanos. Pēc alkohola lietošanas jutos nomākta. Lai mazinātu vainas apziņu, iepriecināju sevi ar našķiem, kam sekoja pārēšanās. Atturoties no alkohola, vairs neizjutu nekontrolējamu apetīti. 

Skaidrs prāts – koncentrēšanās un fokusa noturēšana, asāka atmiņa, pozitīvāks noskaņojums. Svara zudums, dziļāks miegs, vispārēji uzlabojumi garīgajā veselībā, jo izdevies pieturēties pie savām vērtībām un mērķiem. Atturēšanās laikā neslimoju. Agrāk regulāri cīnījos ar iekaisumiem un galvassāpēm, nu šīs problēmas nav vairs apgrūtinājušas. Jūtos daudz spēcīgāka, pozitīvāka un modrāka. Mentālā migla un bezmiegs mani vairs nemoka. 

2023. gads, aprīlis

Pēdējos gados augstākais reģistrētais absolūtā alkohola patēriņš Eiropā ir tieši Latvijā. Aprīlī lasīju pētījumu par Baltijas valstu un Polijas alkohola patēriņu, kas nedaudz šokēja. Alkohola patēriņš Baltijas valstīs un Polijā ir viens no augstākajiem pasaulē, izraisot augstu mirstību. Pētījums tika izstrādāts ar mērķi, lai mazinātu alkohola patēriņu, tāpēc tiek piedāvāti pasākumi, piemēram, nodokļu palielināšana alkoholiskajiem dzērieniem, aizliegumu vai visaptverošu ierobežojumu ieviešana un izpilde attiecībā uz alkohola reklāmu dažādos plašsaziņas līdzekļos, kā arī ierobežojumu ieviešana un izpilde attiecībā uz alkoholisko dzērienu fizisko pieejamību, piemēram, samazinot tirdzniecības laiku. Pētījums skaidro, ka alkohola nodokļu politika ir efektīvs līdzeklis alkohola radītā kaitējuma mazināšanai Centrāleiropā.

2023. gads, maijs

Esmu pieradusi nelietot alkoholu. Lai arī izaicinājums ir pieveikts, vēlme atturēties turpinās, un nav nekādas motivācijas atsākt dzert. Šobrīd es joprojām sliecos uz... iespējams, ka nē? Ļoti maz ticams? Šaubos? Tas nav gluži stingrs "nē", bet noteikti ne "jā". Apstiprinu, ka mana dzīve ir krietni izmainījusies. Esmu pieradusi pie skaidras apziņas. Iespējams, ka pagaršošu kādu eksotisku garšu salikumu ciemojoties. Man nav nekāda motivācija atsākt lietot alkoholu. Liels paldies manai mammai par piedalīšanos un atbalstu, jo vienai tas man nebūtu pa spēkam. Priekā par skaidru prātu! 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti