4. studija

Kā "Lidl Latvija" skaidro zaimojošo Latvijas Valsts karoga noformējumu 25.martā?

4. studija

Ceturtā studija

Vai pašvaldība bez tiesas lēmuma drīkst izlikt īrnieci uz ielas?

Pašvaldības dzīvokļa īrnieces meita Zalvē cīnās pret ieceri izlikt māti no mitekļa

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 1 mēneša.

Aizkraukles novada Zalvē, iespējams, pašvaldības pārstāvji bija plānojuši no īres dzīvokļa izlikt 60 gadus vecu pagasta iedzīvotāju, tomēr mātes glābšanā iesaistījās meita, kura palīgā skaidrot notiekošos uzaicināja arī Latvijas Televīzijas raidījumu "4. studija". Tagad vietvarā izskatīs jautājumu par iespēju ļaut kundzei īres dzīvoklī vēl kādu laiku palikt, ja viņa sakārtos kādu sev piederošu īpašumu, vēstīja raidījums.

Nepagarina līgumu

Pašvaldības dzīvojamajā namā "Stradi-2" Zalves pagastā jau vairāk nekā 30 gadus dzīvo Sarmītes kundze. Raidījumā gan vērsās viņas meita Ivita. Lai arī izaugusi audžuģimenēs, pārestības mātei viņa ir piedevusi un tagad no sirds cenšas palīdzēt.

"2022. gadā septembra beigas, oktobra sākums beidzās īres līguma pagarinājums. Es dzīvoju Rīgā. Redziet, viņi man laikus nenodeva šo informāciju un es reaģēju novēloti. Līdz ar to es sāku rīkoties ātri, es mēģināju noskaidrot faktus un, jā, tad pašvaldība teica, ka [līgumu] nepagarinās un viss," stāstīja meita.

Maksājums mēnesī šim īres dzīvoklim Zalves pagasta "Strados" ir nepilni seši eiro. Rēķinus sievietes vietā apmaksā meita. Viņa arī neslēpj – māte sirgst ne tikai ar vecuma izraisītām slimībām, bet diemžēl arī cieš no atkarības problēmām.

"Gadu atpakaļ māte guva ļoti smagu galvas traumu, un viņai pasliktinās veselība, mēs arī kārtojam grupu, ejam pie ārstiem un... kājas atsakās, galva reizēm viņai reibst. Viņai arī ir atmiņas zudumi un dažreiz arī ir neadekvāta," norādīja meita.

Aizkraukles pilsētas un pagasta pārvaldnieks Aigars Zīmelis raidījumam paskaidroja: "No pašvaldības puses ir tā, ka viņai bija izīrēts dzīvoklis. Viņa nekādu interesi neizrādīja par īres līguma pagarināšanu 2022. gada novembrī, un bija nolemts viņai pārtraukt šo īres līgumu, jo no viņas nesekoja nekāda rīcība."

Savukārt Tiesībsarga biroja pārstāve Ruta Siliņa skaidroja, ka kādu izlikt no mājokļa var tikai ar tiesas spriedumu. "Neatkarīgi no tā, vai šobrīd ir spēkā esošs vai neesošs īres līgums, personu var piespiest, ja viņa to labprātīgi neizpilda, tikai ar tiesas sprieduma palīdzību. Pašvaldībai šāda mandāta nav, ja cilvēks pats labprātīgi aicinājumu [atbrīvot dzīvokli] neizpilda," viņa norādīja.

Bet Aizkraukles novadā kundze brīdināta, ka īpašums būs jāpamet. Saprotot, ka tas netika izdarīts, pēc trīs mēnešiem viņai dotas divas dienas, lai savāktu mantas un dotos prom.

"Man teica – aizslēgs un viss, lai es atbrīvojot," pastāstīja kundze.

Atslēgu mainīšanu veikšot Zalves pagasta pakalpojumu centra vadītāja kopā ar pašvaldības policistu, stāstīja Sarmīte. Noteiktajā laikā uz mājokļa slēgšanu ieradusies gan sievietes meita, gan raidījums "4. studija".

Nepiekrīt izvākties

Zalves pagasta pakalpojumu centra vadītāja, meitai un raidījuma filmēšanas grupai klātesot, dzīvokļa iemītniecei Sarmītei sacīja: "Man no tevis vajag  – tā ka tu neesi sestdien, svētdien izvākusies no šejienes – uzrakstīsi uz pieņemšanas-nodošanas akta, ka tu nepiekrīti izvākties, un es nodošu pašvaldībai šo dokumentu, un tālāk jau ir lietas kārtība."

Tiesībsarga biroja pārstāve, vaicāta, vai pašvaldības darbinieks drīkst atbraukt un nomainīt atslēgas un izlikt kādu personu uz ielas, atbildēja: "Nē. Tā skaitīsies prettiesiska rīcība, un tā var iestāties likumā paredzētās atbildības. Šādā gadījumā var vērsties arī tiesībsargājošās iestādēs, piemēram, policijā, kas vērtētu attiecīgo amatpersonu rīcību. Gan tiem, kas liek šīs slēdzenes vai nomaina atslēgas, vai tiem, kas ir devuši šādu uzdevumu to darīt."

Tikmēr Aizkraukles pilsētas un pagasta pārvaldnieks Aigars Zīmelis norādīja, ka situācija ar īrnieci veidojusies ilgākā laika periodā. "Jāsāk ar to, ka īpašums, par kuru ir runa, tas ir Zalves pagasts, un tur viņai arī ir otrs īpašums, uz kuru viņa ir ieguvusi valdītāja tiesības, kas ir savā laikā no paju sabiedrības iegūts par pajām. Viņai bija visa iespēja šo īpašumu arī sakārtot. Diemžēl tas gandrīz 30 gadu laikā nav izdarīts."

Vietvarā norādīja, ka Sarmītei būtu jādzīvo savā mājoklī – "Vēveri-5", nevis pašvaldības īpašumā. Patlaban gan "Vēveru" nama otrajā stāvā esošā miteklī saimnieko tikai mušas un bezdelīgas. Tajā nav ūdens un par labierīcībām var tikai sapņot. Bet drūmās domas, iespējams, kliedētu lopiņi, kas vairāki desmiti ganās tieši metru no dzīvojamās mājas sienas.

Sarmīte, runājot par norādi doties dzīvot savā dzīvoklī, sacīja:

"Es neuzkāpšu otrajā stāvā! Tur ir stāvas trepes. Esmu kritusi pa tām trepēm."

Tikmēr Aizkraukles pilsētas un pagasta pārvaldnieks paskaidroja: "Es tur neesmu bijis, man grūti spriest, bet no pašvaldības pārstāvjiem, kas ir bijuši... tur vairāk viņš ir nolaists. Veicot kosmētisko remontu, varētu tur iet dzīvot. Viņai ir piedāvāti gan logi, es nezinu, vai viņa ir ielikusi, droši vien nav ielikusi, spriežot pēc fotogrāfijām, bet viņai arī piedāvā pašvaldība palīdzību ar dzīvokļa sakārtošanu."

Tikmēr sievietes meita norādīja: "Tā ir arī mana sirdsapziņa. Kā es varēšu gulēt bērniem blakus, zinot, ka manu mammu izmet ārā? Ja viņa aizies uz "Vēveriem" dzīvot, viņa taču nokritīs pa tām kāpnēm. Un viss."

Tikmēr Tiesībsarga biroja pārstāve "4. studijai" atzina: "Šobrīd no tās situācijas, ar ko jūs mūs iepazīstinājāt, pirmsšķietami nešķiet, ka pašvaldība būtu rīkojusies prettiesiski, arī tas, ka viņi tagad lūdz to cilvēku, informē, ka tam cilvēkam šīs telpas ir jāatstāj, ir normāls solis, atļauts solis, pašvaldības sper, bet viņiem patvaļīgi šo cilvēku izlikt no dzīvojamās platības... viņi to nevar, var tikai ar tiesas spriedumu."

"Tuvākajā laikā būs dzīvokļu komisijas sēde, kur mēs skatīsim šo jautājumu atkārtoti, un pastāv iespēja, ka mēs uz kaut kādu īslaicīgu periodu varētu viņai šo pašu dzīvokli, kur viņa tagad dzīvo – pašvaldības dzīvokli –, izīrēt ar nosacījumu, ka viņa sakārto savu īpašumu," sacīja Aizkraukles pilsētas un pagasta pārvaldnieks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti