Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Latvijas pilīs un muižās notiks "Leģendu nakts"

Aicina neaizmirst par atstarotājiem

Mazs, bet var izglābt dzīvību – aicina iedzīvotājus arī pilsētā lietot atstarotājus

Atstarotājs – mazs un vienkāršs priekšmets, kas var izglābt cilvēka dzīvību. Atnākot gada tumšajam periodam, drošības eksperti aicina padarīt sevi redzamu uz ceļa un atgādina, ka atstarotāji, atstarojošās vestes vai lukturīši būtu vajadzīgi arī pilsētu iedzīvotājiem.

Gada tumšajā periodā gājēji uz ceļa kļūst nepamanāmi. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā (BKUS) stāstīja, ka pirms sniega uzsnigšanas ik gadu traumu skaits, kas gūtas uz ietvēm, mēdz dubultoties.

BKUS bērnu ķirurģe Astra Zviedre pauda: "Elektroskūterists vai velosipēdists var nepamanīt gājēju, kas viņam iet pa priekšu, jo redzamības attālums ir ļoti īss. Vēl ņemsim vērā arī to, ka bērni mēdz pastaigājoties skatīties telefonos, tas vēl novērš uzmanību uz ceļa."

Tāpēc eksperti aicina gan pilsētās, gan nomaļākās vietās dzīvojošos aprīkot sevi ar atstarotājiem.

Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) pārstāvis Mārtiņš Mālmeisters pauda: "Atstarotājs ir tā lieta, ko autobraucējs pamana vispirms, un tikai tad pašu gājēju." Līdzīgi kā kājāmgājējs vispirms pamanīs to automašīnu, kurai gaismas ir ieslēgtas, nevis to, kas brauc bez gaismām.

Valsts policijā norādīja, – ja ārpus apdzīvotām vietām arvien vairāk cilvēku apzinās, ka jābūt pamanāmiem, tad apdzīvotās vietās šīs izpratnes nav, lai gan arī tur ir ceļu posmi, kur nav vienmērīga apgaismojuma.

Valsts policijas Prevencijas vadības nodaļas priekšnieks Andis Rinkevics vērtēja: "Gājējiem šķiet, ka ātrums ir mazāks, apdzīvota vieta ir droša vieta un līdz ar to gaismu atstarojošie elementi nav jālieto. Skarbā statistika ir tāda, ka faktiski puse no smagiem ceļu satiksmes negadījumiem, kur gājēji iet bojā, notiek tieši apdzīvotajās vietās, tajās zonās, kur redzamība ir apgrūtināta vai laternu nav vispār."

Policijā atgādināja, ka autovadītāji cilvēkus bez atstarojošiem elementiem vai lukturīša pamanīs pēdējā brīdī. Iespējams, jau būs par vēlu, lai izvairītos no sadursmes.

"Nereti šiem cilvēkiem nav praktiskas izpratnes, cik tālu transportlīdzekļa vadītājs redz. Iemesls ir gaužām vienkāršs. Lielai daļai gājēju nav transportlīdzekļa vadītāja apliecības. Viņi nekad nav sēdējuši pie transportlīdzekļa stūres. Tās personas, kuras pašas ir vadījušas transportu un saskārušās ar situācijām, kad pēdējā brīdī jāveic strauji manevri, zina, cik tas ir grūti, un ņemot vērā savu pieredzi, paši izmanto un lieto gaismas atstarojošos elementus," teica Rinkevics.

Kamēr daudzi bērnu apģērbi ir krāsaini un tajos jau mēdz būt iestrādāti atstarojošie elementi, pieaugušo apģērbi tādi parasti nav. Tomēr par savu drošību ir jāpadomā arī pieaugušajiem.

"Pēdējā laikā tirgū ir pieejamas ļoti skaistas ziemas cepures ar atstarojošiem elementiem, kuras tiešām ļoti tālu var redzēt," zināja sacīt policijas pārstāvis.

Jāatgādina, ka vietās, kas nav vienmērīgi izgaismotas, ceļu satiksmes noteikumi paredz, ka obligāti ir jāpārvietojas ar atstarojošiem elementiem. Ārpus apdzīvotām vietām jāiet pretēji auto satiksmes virzienam. Ja pavisam negaidīti esat nonākuši neapgaismotā ceļa posmā un līdzi nav nedz atstarotāja, nedz lukturīša, tad talkā var nākt telefons.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti