4. studija

Kāpēc pie tomātu audzētāja, kurš gribēja pasargāt ražu no salnām, ieradās ugunsdzēsēji?

4. studija

4. studija

Kā daudzstāvu namu iedzīvotājiem sadzīvot ar lūstošajiem padomju laika liftiem?

Detaļu trūkuma dēļ liftu remontdarbi padomju laikos celtajās mājās ieilgst

Padomju laikos celtajās daudzstāvu mājās nereti novērojama problēma, ko iedzīvotājiem pašu spēkiem atrisināt ir grūti – lifti, kas ražoti padomju laikos, pārsvarā Baltkrievijā, sāk iziet no ierindas. Uzņēmuma SIA "Rīgas namu pārvaldnieks" pārstāvis norādīja, ka šobrīd Baltkrievijas detaļas Latvijā nav pieejamas, līdz ar to liftu remontdarbi ievelkas, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija". 

Mājas iedzīvotājs Matīss pastāstīja, ka lapiņa ar tekstu, ka uz remonta laiku lifts tiks atslēgts, parādījusies šī gada maija vidū. "Pagāja kaut kādas nedēļas, sākām interesēties caur SIA "Rīgas namu pārvaldnieks" (RNP), kas tad ir noticis, kāpēc joprojām nestrādā," pastāstīja Matīss, sakot, ka viņa sievai ar zīdaini katru dienu pa kāpnēm jānes rati.

Pagājis teju mēnesis, bet lifts nedarbojas. Raidījumam "4. studija" sazvanot lifta remonta veicēju, atklājies, ka lifts esot sataisīts, tikai jāgaida, kad remontdarbus apstiprinās.

Tomēr Matīss ir nobažījies, vai šie padomju laika lifti vispār ir droši. 

"Tiem katru gadu ir jāiztur pārbaudes, tiem ir jābūt darba kārtībā, un Rīgā to māju ir tiešām daudz. Tad ir jautājums - ja viņi nav remontējami, kas notiks? Sanāk, ka katru gadu viņi uzlīmē tikai uzlīmītes, ka viss ir labi, bet realitātē viņi neko nemaina, neveic nekādas apkopes, neko tādu, tas tā kā sāk uztraukt, jo zvanām, mēģinām risināt, neviens neko nevar pateikt - gaidiet, mēs paši neko nezinām," sacīja mājas iedzīvotājs.

SIA "Rīgas namu pārvaldnieks" (RNP) Komunikācijas nodaļas vadītājs Krists Leiškalns skaidroja, ka lielākā daļa Rīgas daudzdzīvokļu namu liftu kalpo jau vairāk nekā 40 gadu.

"Līdz ar to tādā civilizētā izpratnē šo liftu tehniskās daļas būtu nokalpojušas divus mūžus," sacīja Leiškalns.

Pārsvarā padomju laikos celtajās mājās ir iebūvēti Baltkrievijas lifti, un šobrīd, lai tos uzturētu un remontētu, ir nepieciešamas detaļas, kuras ražo tikai Baltkrievijā vai Krievijā, bet karš Ukrainā un tirdzniecības sankcijas diktē savus noteikumus.

Agrāk Latvijā problēmu ar rezerves daļu pieejamību neesot bijis, un bijuši uzņēmumi, kas specializējās šādu liftu apkalpošanā, norādīja Leiškalns. Tolaik lifti saremontēti salīdzinoši īsos laika periodos. 

"Pēc sankciju ieviešanas šobrīd Baltkrievijas detaļas šeit nav pieejamas, līdz ar to rodas diezgan lielas dīkstāves remontdarbu laikā, nav iespējams sagādāt nepieciešamās detaļas īsos laika sprīžos, noteiktām detaļu grupām tiek meklētas aizstājējas. Ir arī atrasti aizstājēji – gan Eiropas valstīs, gan ārpus Eiropas valstīm ražotas detaļas," norādīja RNP pārstāvis.

Bet ko iesākt, ja daudzstāvu namā lifts iziet no ierindas, detaļas dabūt nevar, bet ne visi spēj uzkāpt līdz augšējam stāvam?

Leiškalns pastāstīja, ka jaunu liftu izbūve prasītu lielus kapitālieguldījumus. "Šajā gadījumā, visdrīzāk, būs jāveic arī papildu projektēšanas darbi, jo lifti nebūs tādi paši kā iepriekš. Acīmredzot, būs nepieciešami slodzes mērījumi un ļoti daudzas citas lietas, kas prasa laiku," jaunu liftu ierīkošanas procesu raksturoja Leiškalns.

Turklāt liftu nomaiņa nebūt nav lēts prieks – iespējams, būtu nepieciešams piesaistīt papildu finansējuma programmas.

KONTEKSTS:

Reaģējot uz Krievijas sākto karu pret Ukrainu, valstis piemērojušas sankcijas Krievijas uzņēmumiem, bankām, precēm, nozarēm un personām. Par atbalstu Krievijai sankcijas piemērotas arī Baltkrievijai. 

Eiropas Savienība bijusi viena no aktīvākajām sankciju piemērotājām, kopš kara sākuma apstiprinot jau 10 sankciju paketes. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti