4. studija

Kas ir sniegs, un kādus noslēpumus tas glabā?

4. studija

Kāpēc šogad gandrīz līdz Ziemassvētkiem Rīga vēl nebija izrotāta?

Kur un kāpēc gadu mijā šogad tiks rīkota uguņošana?

Jaungada salūts šogad būs sešās valstspilsētās, Rīgā nebūs

Jaungada salūts ir bijis viens no iecienītiem publiskajiem pasākumiem, kas iepriekš izpalika Covid-19 pandēmijas laikā, bet, sagaidot 2023. gadu, publiskos pasākumos netika rīkots, lai pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā bēgļiem, kas piedzīvojuši šāvienu trokšņus un to izraisītās šausmas, neradītu negatīvas asociācijas. Šogad uguņošana būs sešās valstspilsētās, Rīgā – nebūs.

Sagaidot 2024. gadu, Jaungada uguņošanas nebūs Liepājā, Jelgavā, Rīgā un Jūrmalā. Iemesls galvenokārt ir tas pats, kas pērn – solidarizēšanās ar Ukrainu. 

Jūrmalā vairākus gadus publiskos pasākumos salūts netiekot rīkots. Krāsaino raķešu šaušana aizvietota ar gaismu spēlēm vai cita veida priekšnesumiem. Arī šogad kopēja Jaungada sagaidīšana Kauguros būs, bet bez uguņošanas. 

"Tādā veidā mēs, pirmkārt, solidarizējamies ar Ukrainu, kā arī tās ir rūpes par vides tīrību, rūpes par cilvēku drošību, par mājdzīvnieku drošību, lai visi justos labi, un šajos svētkos nebūtu nevienam nepatīkamu pārsteigumu, nepatīkamu emociju," sacīja Jūrmalas valstspilsētas pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas pārstāve Elita Cepurīte. 

Tomēr pārējās sešās Latvijas valstspilsētās – Ventspilī, Ogrē, Daugavpilī, Valmierā, Jēkabpilī un Rēzeknē – uguņošanu rīkos.

Rēzeknes valstspilsētas pašvaldības pārstāve Iluta Ieviņa-Cūkmace norādīja, ka Rēzeknē dzīvo dažādu tautību cilvēki un Jaungada salūts ir nozīmīga svētku svinēšanas sastāvdaļa. Arī pagājušajā gadā salūts Rēzeknē notika. 

"Pašvaldība iepriekš ar Sociālā dienesta starpniecību aptaujāja ukraiņu civiliedzīvotājus, kuri tobrīd bija apmetušies Rēzeknē, par to, vai viņi neiebilst pret salūta rīkošanu. Tā kā iebildumi netika saņemti, salūtu rīkojām," paskaidroja Ieviņa-Cūkmace. 

Arī Ogres novadā un pilsētā pašvaldība ir sazinājusies ar ukraiņiem, kuri šobrīd tur apmetušies uz dzīvi, un nav saņēmusi negatīvu attieksmi pret gadumijas salūtu. Tādēļ 2024. gads Ogrē tiks sagaidīts ar uguņošanu tieši pusnaktī. 

"Vispirms jau tāpēc, ka mēs aicinām cilvēkus nenodarboties ar pašdarbību," paskaidroja Ogres novada pašvaldības Komunikācijas nodaļas vadītājs Patriks Grīva. "Aicinām nerīkoties ar nepārbaudītām pirotehnikas ierīcēm, īpaši cilvēkiem, kuriem nav pieredzes to darīt. Lai šī Jaungada sagaidīšana ir ar prieku un pozitīvām emocijām."

Turklāt Ogres pašvaldība ir izstrādājusi saistošos noteikumus, paredzot, ka Vecgada naktī pulksten 23, kas sakrīt ar agresorvalsts Krievijas Jaungada laiku, uguņošana būs aizliegta.

Noteikumi gan vēl jāapstiprina Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM).

Valmierā pērn salūts netika rīkots, tā vietā bija multimediāls priekšnesums. Šogad plānots, ka gadumijas uguņošana novadā būs trijās pilsētās – Valmierā, Rūjienā un Mazsalacā. 

Valmieras novada Kultūras pārvaldes vadītājs Toms Upners atzina, ka, sagaidot gadumiju, iedzīvotājiem ir nepieciešama kopā būšana, un "uguņošana joprojām ir viena no pateicīgākajām formām, ko cilvēki tiešām sagaida un grib".  

"Jā, esam komunicējuši un runājuši ar ukraiņu pārstāvjiem Valmieras novada pusē, kā viņi jūt un izjūt. Nav tādas pretestības vai nolieguma, ka tas viņiem sagādātu kādas ciešanas vai traumu," norādīja Upners. 

Daugavpils ir ņēmusi vērā aicinājumu pārāk bieži nerīkot salūtu, tādēļ, piemēram, uz valsts svētkiem salūts jau divus gadus aizstāts ar lāzeršovu. Taču, uzklausot savu iedzīvotāju vēlmes, Jaungada uguņošana tomēr būs.

Tiesa, salūts Daugavpilī notiks vienos naktī.  Daugavpils Vienības nama vadītāja Diāna Soldāne skaidroja, ka šāds laiks izvēlēts tādēļ, lai ļaudis, kuri Jauno gadu sagaidīs mājās vai kādās pasākumu norises vietās, varētu paspēt atbraukt uz salūtu ierastajā vietā – Daugavmalā. Esot vienošanās arī par papildu reisiem sabiedriskajam transportam.

Salūts Vecgada naktī neizpaliks arī lielajās Rietumeiropas pilsētās. Londonas Jaungada svinības Temzas krastos iedvesmošot apmeklētājus no visas pasaules – tur gaidāma žilbinoša uguņošana un pat salūta vērošana no kruīza kuģa. Sagaidīt 2024. gadu aicina arī Berlīnē pie Brandenburgas vārtiem, kur būs 20 muzikālo priekšnesumu un liels uguņošanas šovs, ko vislabāk vērot, uzbraucot Berlīnes televīzijas tornī. Arī Elizejas laukos Parīzē gaidāms īpašs gaismas priekšnesums, bet pusnaktī tiek solīta tradicionālā uguņošana, kas ilgs deviņas minūtes. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti