4. studija

Kas nakts aizsegā apsargātā teritorijā apķēpāja jaunos elektrovilcienus?

4. studija

4. studija. Grafiti un lāstekas

Kāpēc pie jumtiem veidojas milzu lāstekas?

Kāpēc šoziem pie jumtiem veidojās milzu lāstekas, un kā to risināt?

Energoneefektīvas mājas un industriālo alpīnistu trūkums – šos divus faktorus min kā iemeslu tam, ka šoziem daudzviet pie ēku jumtiem manītas milzu lāstekas un izjustas bailes iet pa ielu krītošu ledus gabalu dēļ, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija".

Diemžēl šoziem no privātīpašniekam piederošas ēkas jumta krītoša ledus dēļ jau ir gājis bojā cilvēks. Tāpat bojāti vairāki desmiti automašīnu. Kas jāmaina, lai gadu no gada nebūtu jābaidās par savu dzīvību, ejot pa ietvi?

Industriālais alpīnists Kaspars Ķikusts atzina, ka lāsteku šogad ļoti daudz, taču speciālistu, kuri tās var notīrīt no jumta, ir tik, cik ir.

Lai atrastu speciālistu, kurš notīrīs jumtu, jāgaida vismaz nedēļa. Rīgas pašvaldības policija līdz šim konstatējusi vairāk nekā 600 gadījumu, kad nav veikta sniega un ledus tīrīšana no jumtiem.

"Viss jau veidojas no tā, ka no tiem jumtiem kaut kā nāk ārā siltums," skaidroja industriālais alpīnists, piebilstot: "Risinājums ir pareizi nosiltināt bēniņus. Otrs variants ir siltie vadi – saliek gar jumta malu, bet arī tie ir jāsaliek pareizi, šie sildelementi. Kad uzsnieg sniegs, tu tos ieslēdz; var uzlikt, ka automātiski ieslēdzas, un tie nokausē jumta malu, lai neveidojas lāstekas."

Šeit gan namu iedzīvotājiem jārēķinās ar uzstādīšanas izmaksām, kā arī to, ka pieaugs elektroenerģijas patēriņš.

Kā gatavoties ziemai?

Likumsargi skaidroja: "Ja nav notīrīts jumts, bet šī akūtā bīstamība nav radusies un policija ir uzsākusi Administratīvā pārkāpuma procesu, tad soda mērs var sasniegt 1400 eiro juridiskai personai. Savukārt, kad policija konstatē bīstamību apkārtējiem un jau izdod Administratīvo aktu, ar ko paredz, ka ir jānotīra tūlīt un tagad, parasti iedod kaut kādu termiņu, bet tas nebūs ilgāks par 24 stundām (..) – ja neiekļaujas šajā termiņā un nenotīra, tad jau sods var sasniegt 5000 eiro."

Bet, ja krītošo lāsteku vai sniega dēļ cieš kāds cilvēks vai tiek bojāts īpašums, tad var iestāties arī kriminālatbildība.

Realitātē kājāmgājējiem ir vienalga, kāpēc namu īpašnieks vai apsaimniekotājs nespēj notīrīt jumtu, jo cilvēkiem galvenais ir normāli un droši pārvietoties pa ietvēm, nevis redzēt visapkārt savilktās brīdinājuma lentes.

"Rīgas namu pārvaldnieks" apsaimnieko 3800 namu. Nesenās snigšanas laikā 700 no tiem bija nepieciešama jumta tīrīšana, taču notīrīti tikai 500 jumti. Tiesa, vairākām ēkām jumts tīrīts pat vairākkārt, tomēr apsaimniekotājs saņēmis 55 brīdinājumus no pašvaldības policijas.

SIA "Rīgas namu pārvaldnieks" (RNP) pārstāvis Krists Leiškalns norādīja: "Visos šajos gadījumos ir vajadzīga speciālā tehnika, tehnika darbam augstumā – pacēlāji, un tas ir sakritis vienā laikā ar Ziemassvētku periodu, kurā šie pacēlāji ļoti plaši tiek izmantoti citiem darbiem, tostarp eglīšu rotāšanai un citu lielo rotājumu izvietošanai."

Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijā norāda, ka ir svarīgi savlaicīgi sagatavoties katrai ziemas sezonai.

Asociācijas valdes loceklis Ervīns Straupe pauda: "Tas, kam jebkuram pārvaldniekam ir jāpievērš uzmanība, ir savlaicīga resursu plānošana un, ja mēs runājam, piemēram, par "Rīgas namu pārvaldnieku", tad Mājokļu un vides komitejas sēdē dzirdēju, ka viņiem ir četri pacēlāji. Nu nav šajā pilsētā četri pacēlāji vien, tātad to ir iespējams plānot savlaicīgi. Kas attiecas uz cilvēku resursu, tad jā, šo industriālo alpīnistu – sertificētu cilvēku – trūkst."

Tikmēr RNP norādīja, ka šosezon mobilizējis visus iespējamos resursus, arī ārpakalpojuma sniedzējus. Tāpat šobrīd izsludināts iepirkums par jaunu pacēlāju iegādi, jo patlaban esošie ir novecojuši, un uzņēmuma rīcībā ir pat tādi, kas brauc uz padomju laikos ražoto "ZIL" bāzes.

Savukārt namīpašnieki var uzstādīt sniega barjeras vai speciālos sildelementus, kas neļauj veidoties lāstekām, tāpat savlaicīgi jātīra jumts, kā arī jāsiltina bēniņi.  Tikmēr RNP atzina, ka nosiltināt īsā laikā visus jumtus neizdosies, bet uzņēmums lūko uz iespēju ierīkot apsildes kabeļus, kas mazina riskus. Uzņēmumā cer dažām mājām izmēģināt šo risinājumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti