Kā labāk dzīvot

Kādas mūsu rūpes nepieciešamas dārzam augustā? Dārzkopju padomi

Kā labāk dzīvot

Kas mums jāzina par izmaiņām tiešo norēķinu kārtībā dzīvojamajās ēkās?

Aktualitātes par pensijām un to indeksāciju

Pensija – kapitāls, par kuru jārūpējas pašiem. Skaidro speciāliste

No 1. jūlija paaugstinātas valsts nodrošinātās minimālās pensijas, taču pārējām pensijām indeksācija notiks oktobrī. Savukārt strādājošie pensionāri reizi gadā var veikt pensijas pārrēķinu, bet tas nenotiek automātiski, par to jāiesniedz iesniegums pašiem, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" skaidroja Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) Pensiju metodiskās vadības daļas vadītāja Egita Garā.

Paaugstinātas minimālās pensijas

No šī gada pirmā jūlija minimālo pensiju saņēmēji var rēķināties ar nedaudz lielākām pensijām. 

"No 1. jūlija ir paaugstinātas minimālās pensijas. Šis ir tas interesējošais jautājums, jo visi dzird, ka kaut ko paaugstina, bet īsti nav skaidrs – ko. Mēģināšu izskaidrot, ka minimālā pensija ir tā pensija, ko cilvēks nopelnīs knapi, knapi – ja viņš ir strādājis 15 gadus, kas dod tiesības uz pensiju, taču pati pensija viņam ir aprēķināta, iespējams, kādu 100 eiro apmērā," skaidroja Garā.  

Protams, ar šādu pensiju izdzīvot nav iespējams, tāpēc valsts pie noteikta stāža garantē piemaksu un to, ka pensija būs noteiktā apmērā. 

"Tātad šim cilvēkam, kura stāžs ir tikai 15 gadi un pensija ir aprēķināta ļoti maza, valsts garantē, ka viņš saņems, piemēram, 172 eiro katru mēnesi. Tātad 72 eiro piemaksā valsts. Šī ir tā minimālā pensija, kura tiek paaugstināta. Šādas pensijas paaugstinājums ir gan vecuma pensijām, gan invaliditātes pensijām, gan apgādnieka zaudējuma pensijām," turpināja Garā. 

Minimālās pensijas apmērs līdz šī gada pirmajam jūlijam bija 149 eiro, šobrīd tas ir palielināts līdz 172 eiro. Protams, pensijas apjoms atkarīgs arī no stāža – par katru gadu tiek piemērots attiecīgais koeficients. Piemēram, 17 gadu stāža gadījumā valsts nodrošina 175 eiro lielu pensiju. 

Pārējo pensiju indeksācija plānota oktobrī

Savukārt pārējiem pensijas pieaugs oktobrī līdz ar pensiju indeksāciju. 

"Kāds būs šis indekss, kuru piemēros pensiju indeksācija, vēl nav zināms. Tas būs zināms tikai 10. augustā, tātad vēl pāris dienas jāpagaida. Tad, kad tiks aprēķināts indekss, tad, protams, mēs paziņosim visiem, cik tas būs liels. Pagaidām tikai varu apgalvot, ka indekss būs oktobrī," norādīja Garā. 

Oktobra pensijas jau tiks izmaksātas ar indeksācijas koeficientu un piemaksu, taču ne visiem tas tiks piemērots vienādi – jo lielāks stāžs, jo lielāks indekss. Par to, cik lielu piemaksu pensijai iespējams gaidīt, Garā prognozēt atteicās. 

Tāpat viņa atgādināja, ka cilvēkiem, kuriem darba stāža nav vispār, pensiju nebūs. Tādā gadījumā cilvēks var pretendēt uz valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu vecuma gadījumā, taču, lai piešķirtu vecuma pensiju, vajadzīgs obligāts stāžs – šobrīd 15 darba gadi, bet no 2025. gada tie būs jau 20. 

Pensijas pārrēķins jājautā pašiem

Strādājošajiem pensionāriem reizi gadā ir iespēja veikt pensijas pārrēķinu, taču Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra to nedara automātiski, tas ir katra cilvēka paša pienākums.

"Cilvēki aizmirst, ka pensijas formula ir – jo vēlāk paprasīsi, jo lielāks būs apmērs. Cilvēka paša pārziņā ir aprēķināt, vai viņš grib reizi gadā pārrēķināt pensiju vai reizi trijos un uzreiz lielāku summu saņemt. Diemžēl pensija ir kapitāls, par kuru jārūpējas pašam. Neviena banka jums neskries, kā saka, pakaļ un neteiks, ka jums ir kaut kas savas lietas labā jādara. Līdz ar to, ja jūs saņemat pensiju un strādājat, jums ir jārūpējas par šī kapitāla palielināšanu pašam," uzsvēra Garā. 

Iesniegumu par pensiju pārrēķināšanu strādājošie pensionāri var iesniegt reizi gadā gan klātienē VSAA klientu apkalpošanas centros, gan atsūtot iesniegumu ar drošu elektronisko parakstu, kā arī caur portālu Latvija.lv. 

"Portālā mums ir speciāls pakalpojums – iesniegums vecuma pensijas pārrēķinam par uzkrāto pensijas kapitālu, un tas ir ļoti vienkārši izdarāms," norādīja Garā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti