Sēņotājus un ogotājus mudina doties pēc veltēm droši un pārdomāti

Šogad pēc apmaldīšanās mežā vai purvā izglābti jau 12 cilvēki, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) dati – tas ir mazāk, nekā šajā laika periodā pērn. Dienestā ieteica – pirms doties uz mežu, sēņotāji un ogotāji aicina parūpēties par savu drošību un sagatavoties, savukārt apmaldoties nevajadzētu krist panikā un sākt haotiski mēģināt atrast atpakaļceļu. Tāpat VUGD uzsver – mežā jāvelk spilgtas un košas drēbes, kā arī jālūko, lai ir uzlādēts mobilais tālrunis, kā arī ūdens un kāda šokolāde enerģijai.

VUGD Operatīvās vadības pārvaldes priekšnieks Kristaps Kolbergs skaidroja, ka līdz ar sēņu un ogu laika sākumu dienestā regulāri saņem palīdzības saucienus par apmaldīšanos mežā.

"Šādi glābšanas darbi tiek īstenoti kopā ar Valsts policiju, un ugunsdzēsēji glābēji visbiežāk ieslēgs autocisternas skaņas signālu un tumšajā laikā arī gaismas signālu, lai cilvēkiem norādītu, kurā virzienā atrodas izeja no meža. Cilvēkam ir uzmanīgi jāieklausās un, to sadzirdot, jādodas skaņas virzienā. Ja būs nepieciešams, apmaldījušos cilvēku meklēsim, teritoriju no augšas pārskatot ar dronu, kurš aprīkots arī ar termokameru," viņš skaidroja.

Kolbergs atzina, ka to, cik operatīvi cilvēku izdosies atrast un izglābt, bieži nosaka tas, vai cilvēkam ir līdzi uzlādēts mobilais telefons.

Ja cilvēks ir zvanījis uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu tālruņa numuru 112, lai ziņotu par apmaldīšanos, tad, visticamāk, ka ugunsdzēsēji glābēji ar viņu sazināsies, lai apmainītos ar informāciju un dotu norādes, piemēram, ko cilvēks redz apkārt, vai dzird skaņas signālu utt.

"Tāpēc, ja esat apmaldījušies mežā, pirmajam un vienīgajam zvanam jābūt uz tālruņa numuru 112. Visticamāk, ka dispečers varēs noteikt jūsu aptuveno atrašanās vietu, bet glābēji sazināties, lai pēc iespējas ātrāk izvestu ārā no meža. Zvani radiniekiem vai draugiem izlādē telefona bateriju un līdz ar to var apgrūtināt un paildzināt glābšanas darbus."  

Lai neapmaldītos:

 • Pirms došanās mežā informējiet piederīgos par to, kurā vietā plānots sēņot vai ogot. Šīs norādes palīdzēs operatīvajiem dienestiem noteikt iespējamo meklēšanas teritoriju apmaldīšanās gadījumā.
 • Izvēlēties apģērbam un galvassegai spilgtas un košas krāsas – tas palīdzēs jūs ātrāk pamanīt meža zaļumos.
 • Mežā nedodieties vienatnē, lai nepieciešamības gadījumā otrs cilvēks varētu palīdzēt.
 • Paņemiet līdzi pilnībā uzlādētu mobilo telefonu, lai var sazināties ar operatīvajiem dienestiem.
 • Pārliecinieties, ka telefonā ieslēgta atrašanās vietas noteikšana, kas var noderēt apmaldīšanās gadījumā.
 • Paņemiet arī ūdens pudeli un šokolādi, jo tie apmaldīšanās gadījumā palīdzēs atgūt nepieciešamo enerģiju.
 • Atcerieties par kabatas lukturīti un svilpīti.
 • Vērojiet apkārtni un sekojiet līdzi, kur pārvietojieties – stigas, elektrolīnijas, zīmīgi koki, dabas objekti palīdzēs saprast jūsu atrašanās vietu.

Saprotot, ka esat apmaldījies, nekrītiet panikā:

 • Apsēdieties, atpūtieties, centieties noorientēties apvidū un tikai tad uzsāciet atpakaļceļu.
 • Nemēģiniet sākt haotiski staigāt pa mežu un meklēt atpakaļceļu, jo tādējādi jūs varat ieiet mežā vēl dziļāk.
 • Centieties saklausīt, kas apkārt atrodas – ja tuvumā ir šoseja, ceļš vai dzīvojamā māja, tad dodieties uz turieni un jautājiet pareizo virzienu līdzcilvēkiem.
 • Izmantojiet mobilajā telefonā lejupielādētās topogrāfiskās lietotnes, piemēram, "Google Maps" vai kompasu.

"Ja saprotat, ka pašu spēkiem nespēsiet izkļūt no meža, tad nekavējoties zvaniet glābējiem pa tālruni 112 un nosauciet pēc iespējas konkrētākus orientierus – kurā vietā iegājāt mežā, cik ilgi tur jau esat, kādus dabas vai cilvēka veidotus objektus esat šķērsojis vai kam esat pagājis garām. Ja glābēji dodas jums palīgā, tad uzmanīgi ieklausieties, vai nedzirdat skaņas signālu, kas parādīs pareizo virzienu izejai no meža; esiet gatavs, ka ugunsdzēsēji glābēji jums var zvanīt, un atbildiet, ja jums zvana nepazīstams numurs, kā arī taupiet mobilā telefona bateriju, nezvanot tuviniekiem un draugiem, lai tikai pastāstītu, kas ar jums noticis," pamācīja VUGD.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti