Dienas ziņas

Aicina novērtēt pakalpojumu sniedzējus

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Bioloģisko atkritumu šķirošana – iespēja tos pārstrādāt

Vidzemē no bioloģiskajiem atkritumiem veidos kompostu dārziem

No bioloģiski noārdāmajiem atkritumiem, kurus īpaši šim nolūkam izveidotajos konteineros nodod iedzīvotāji, veidos kompostu, un to pēc tam varēs izmantot dārzniecībā. Vidzemē viens no apsaimniekotājiem, kas apkalpo vairāku simtu kilometru plašu teritoriju, norāda – process ir tikai sācies un komposts pirms nodošanas realizācijā būs laboratoriski jāpārbauda.

Konteineros bez bioloģiski noārdāmiem atkritumiem samesti arī plastmasas maisiņi, cigarešu pakas, kurām šeit noteikti nevajadzētu atrasties. Tālāk šie atkritumi nonāk pie apsaimniekotāja. Uzņēmums "ZAAO", kas darbojas Vidzemē plašā teritorijā, atzīst – iedzīvotāji arī šajos, brūnajos konteineros met aptuveni 2–5% nederīgu atkritumu, tostarp polimēra vai stikla iepakojumus. "Joprojām ir nopērkami maisiņi, kas skaitās bionoārdāmi, bet tie nav noārdāmi šāda tipa bioloģiskā pārstrādē. Tur citreiz ir neliels juceklis," norāda SIA "ZAAO" attīstības daļas vadītājs Mārtiņš Niklass.

Pašlaik  Vidzemē uzstādīti vairāk nekā 500 bioloģiskie atkritumu konteineri. Mēneša laikā – no februāra beigām līdz 22. martam –  savākti 86 kubikmetri bioatkritumu. Tālāk apsaimniekotājs tos apstrādā, lai saražotu kompostu. Tas ir vairāku mēnešu darbs, ko sadala trīs tehnoloģiskos posmos. Pirmais ir mehāniskā pārstrāde, pēc tam – anaerobā fermentēšana. 

"Anaerobā fermentēšana notiek 21 dienu 55 grādu temperatūrā. Šajā procesā iegūstam biogāzi kā blakus produktu, bet pamatā tiek samazināta organiskā sausne. Pēc tam kompostēšanas procesā, kas ilgst vismaz 33–45 dienas, veicam atkritumu stabilizēšanu un higenizāciju, sasniedzam 65 grādu temperatūru," procesu iezīmē Niklass.

Pašlaik uzņēmumā kompostētas pērnā gada rudens lapas. Saražotais komposts pēc tam noder dārziem. 

No bioloģiskajiem atkritumiem kompostu veidot vēl tikai sāk, tāpēc pateikt, cik komposta sanāks, piemēram, no vienas tonnas bioatkritumu, šobrīd nevar. Turklāt, pirms kompostu dot dārzniekiem, to vēl pārbaudīs. 

"Katrai partijai ir jāveic laboratoriskas analīzes, jo tur pamatā ir smagie metāli, E.coli baktērija, jāpārbauda vai ir, vai nav. Lai pateiktu, vai izmantošana ir pilnībā droša, ir jāveic testēšanas pārskats," skaidro Niklass.

Ja iedzīvotāji apzinīgāk šķiros, viņiem tas var kļūt ekonomiski izdevīgi. "ZAAO" apgalvo, ka varot ieekonomēt līdz pat 40% izdevumu par atkritumu izvešanu. 

KONTEKSTS:

No šī gada obligāta ir bioloģisko atkritumu šķirošana, kad papildus jau esošajiem atkritumu konteineriem jābūt pieejamam vēl vienam – brūnajam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti