4. studija

Kādu palīdzību vēlas saņemt pērn Gaujā noslīkušās meitenītes māte?

4. studija

Ceturtā studija

Kādi dārgumi atklāti vērienīgo būvdarbu Rīgas centrā laikā?

Kur nonāk būvdarbu laikā Rīgā atrastais vēsturiskais bruģis?

Tā kā Rīgas Centrālajā dzelzceļa stacijā un tās apkaimē patlaban norisinās plaši dzelzceļa projekta "Rail Baltica" būvdarbi, Rīgas centra ielas pārdzīvo vērienīgas pārmaiņas. Skatam atklājas arī daudziem nezināmas detaļas, piemēram, Gogoļa ielu savulaik klājis bruģis, kuram vēlāk pārliets asfalts. Kā Latvijas Televīzijas raidījumam "4. studija" skaidroja Rīgas domē, atrastais bruģis tiek precīzi uzskaitīts, noglabāts un to plāno izmantot atkal. Patlaban Rīgas domes Satiksmes departamentam glabāšanā ir 1253,6 tonnas kaltā bruģa.

Kā uzskata būvnieks, šis dārgums, iespējams, slēpjas arī citviet.

Pilnsabiedrības "BeReRix" Iesaistīto pušu vadītājs Andis Linde vērtēja: "Šeit pilsētas centrālajā daļā droši vien ir daudz vietas. Ja mēs runājam par Rīgas centru, "Rail Baltica" būvniecību, tad šādu vēsturisko bruģi mēs atklājām Gogoļa ielā tieši zem pārvada, vēsturiskā pārvada, un tie bija vairāki simti kvadrātmetri, ko mēs atsedzām un nodevām Rīgas domes Satiksmes departamentam."

Atklājot vēsturisko bruģi, iesaistīto pušu ir daudz – gan būvnieks, gan Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments, Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde un Satiksmes departaments.

"Bruģis tiek pieskatīts, jo tā ir vērtība, un tas tiek pieskatīts, lai nepazustu, un arī to aiznest tik viegli nevar," sacīja Līcītis, norādot, ka Gogoļa ielā atrastais bruģis pēc iespējas tiks izmantots projekta risinājumos turpat uz vietas, bet atlikušais nodots tālāk Satiksmes departamentam, lai tālāk izmantotu citos projektos Rīgā.

Viņš skaidroja, ka šīs aktivitātes tiek saskaņotas ar Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldi, kura tiek informēta par bruģa atrašanas faktu.

Savukārt Rīgas domes Satiksmes departamenta direktora pienākumu izpildītājs Jānis Vaivods norādīja: "Mums ir noslēgts līgums par bruģa glabāšanu. (..) Brīdī, kad bruģis tiek ievests šajā noliktavā, tas tiek svērts. Brīdī, kad tas tiek izvests no noliktavas, tad atkal šī mašīna tiek svērta. Attiecīgi ikdienas darbos mēs izmantojam šīs rezerves, bruģis nav mūžīgs, un ik pa laikam ir jāmaina atsevišķās vietās šie bruģakmeņi, kas arī tiek darīts uzturēšanas darbu ietvaros. Paralēli mēs arī skatāmies atsevišķos projektos, kuros ir nepieciešamas bruģa detaļas, bruģakmeņi, un mēs arī plānojam šo bruģakmeni izmantot, skatoties tieši Vecrīgas virzienā."

Vaivods apliecināja, ka bruģis nekur nepazūd, tas tiek uzglabāts un precīzi uzskaitīts.

Patlaban Rīgas domes Satiksmes departamentam glabāšanā ir 1253,6 tonnas kaltā bruģa. Visticamāk, to izmantos Vecrīgā, ja būs jānomaina sabojātie bruģakmeņi vai ja tiks izbūvēts jauns ielas vai ietves posms.

Cik vēl kaltā bruģa varētu atrast?

Linde skaidroja: "Ja skatās uz mūsu darbiem, tad mums teorētiski neliela varbūtība varbūt ir kādos Dzirnavu ielas posmos, tur zem pārvada, bet mēs jau šobrīd esam vairākās vietās tur rakuši, lai būvētu inženiertīklus, un neesam atklājuši, bet varbūtība, ka kaut kādos posmos ir, vēl ir."

Vaicāts, vai varam būt droši, ka šie Rīgas dārgumi no būvlaukuma nevar pazust, Linde skaidroja, ka parasti būvdarbu zonas ierobežo ar būvžogiem vai kādiem norobežojošajiem elementiem. "Jāsaka, ka katrs no tiem akmeņiem sver diezgan daudz kilogramu, un jābūt pietiekami fiziski spēcīgam, lai to aiznestu," viņš norādīja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti