Kā labāk dzīvot

Ārste: Par sevi ir jārūpējas, tad nebūs jāsatraucas par sirds mazspēju

Kā labāk dzīvot

Sākam rītu ar tasi labas kafijas! Bet kas ir laba kafija?

Kā palīdzēt maija bargās salnas pārdzīvojušiem dārza augiem?

Kā palīdzēt bargas salnas izcietušajiem dārza augiem? Iesaka dārzkopes

Ne visi augi šogad pārdzīvojuši pavasara bargās salnas, taču tiem, kas turpina zaļot, šobrīd svarīgi palīdzēt, tos regulāri laistot, mēslojot un pasargājot no kukaiņiem, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" ieteica Jāņa Aldermaņa dārzkopības direktore, bioloģijas zinātņu doktore Vija Rožukalne un dārzkope, kokaudzētavas "Dzērves"saimniece Maruta Kaminska.

ĪSUMĀ:

  • Tas, kas maija bargajās salnās nav nosalis, jāsargā no iespējamas nosalšanas turpmāk.
  • Ļoti daudzi augļu koki un ogu krūmi ir palikuši bez ražas, bet labā ziņa, ka ne visi.
  • Šobrīd zeme daudzviet sausa, tāpēc svarīgi arī laistīt.
  • Jālaista arī tie augi, kas šķiet iepriekš jau nosaluši.
  • Ar mulčēšanu vasarās var palīdzēt saglabāt mitrumu.
  • Salnas pārcietušie augi jāpabaro arī ar barības vielām, bet ar mēru.
  • Šobrīd arī daudz dārza kaitēkļu – augam tas nozīmē vēl vienu stresu.
  • Nelielos mazdārziņos kāpurus var mehāniski nospiest ar rokām.

Kas nosalis, tas nosalis, bet tam, kas turpina zaļot un plaukt, – jāpalīdz. Tāpat tas, kas nav nosalis, jāpasargā no iespējamas nosalšanas turpmāk, jo sinoptiķi sola, ka bargās salnas šogad vēl nav galā. 

"Ļoti daudzi augļu koki un ogu krūmi ir palikuši bez ražas, bet labā ziņa, ka ne visi. Piemēram, mellenes tikai tagad bagātīgi zied. Vēlās šķirnes, zemenes un rudens avenes, viss būs, bet, ja tiešām salnas būs atkal, tad tas viss ir jāsedz. Jāskatās termometram līdzi," atzina Kaminska. 

"Tagad daudzām kultūrām tam, kas ir nosalis, parādās jaunas lapas. Kādiem kociņiem, krūmiem, piemēram, aktinīdijām, var redzēt, ka ir nosalušas lapas, bet nāk otras – jaunās. Vajadzētu tās jaunās pasargāt, jo kokam, krūmam vai jebkuram augam tas būtu milzīgs stress, ja tu vienreiz jau esi restartējies, bet tagad tev jānosalst atkal. Es pieļauju, ka tas varētu būt vēl postošāk par to, kas bija," piebilda Rožukalne. 

Šobrīd, ņemot vērā to, ka daudzviet Latvijā ir ārkārtīgi sausa zeme, svarīgi ir savu dārzu laistīt, tostarp arī tos augus, kas šķiet, ka iepriekš nosaluši. Jādomā par mulčēšanu, kas sausās vasarās ir efektīvs veids, kā augiem palīdzēt saglabāt mitrumu.

Daudz pārcietušie augi jāpabaro ar barības vielām, bet ar mēru. 

"Nepārforsējiet ar mēslošanu. Nekad nemēslojam sausā augsnē, salejam tos augus un tad mēslojam. Noteikti vajadzētu izmantot kādus biostimulatorus, no jūras aļģēm kādus preparātus, bet nedot mēslojumu ar lielām slāpekļa devām. Ja slāpekļa būs pārāk daudz, tas pārāk daudz aizies lapās, un laputīm ļoti garšo tādi augi," ieteica Kaminska. 

Tas ir īpaši būtiski, jo šobrīd šķiet, ka kaitēkļi vairs neguļ, bet visi pamodušies vienā laikā, piebilda Kaminska.

"Jā, to ir ārkārtīgi daudz. Es, pie mājas strādājot, pilnīgi redzu pa dienām, kā tie kaitēkļi strādā, un šausminos. Jāsāk lietot viss, kas ir pie rokas, lai kaut ko izglābtu, tāpēc, ka augam jau bija sals, tagad sausums un vēl trešais – kukaiņi virsū. Augam ir, ko turēt, diezgan daudz stresa vienlaicīgi, tāpēc sākam domāt, ko darīt, pērkam zaļās ziepes un skatāmies, kas ir aptieciņā. Kaut vai sākam spiest viņus ar rokām, ja cita nekā nav," ieteica Rožukalne. 

Dārzkopības ekspertes uzsvēra, ka privāto dārziņu nelielajās teritorijās kaitēkļus un to kāpurus ir iespējams iznīdēt mehāniski ar rokām, uzvelkot gumijas cimdus un saspiežot, piemēram, uz rozēm pamodušās laputis vai uz kalnu priedēm mītošos priežu zāģlapsenes zaļos kāpurus. Tas aizņem vien piecas, desmit minūtes dienā.

Dažādiem stipras iedarbības ķīmiskiem līdzekļiem var ķerties klāt tad, kad situācija kļuvusi nopietna. 

Dārza padomi

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti