Kā labāk dzīvot

Dzīvesspēku var palīdzēt atjaunot un uzturēt arī reālistiskāku mērķu uzstādīšana

Kā labāk dzīvot

Iespēju veikt zarnu vēža skrīningu izmanto retais. Agrīnā diagnostika pilnvērtīgi nestrādā

Laiks gatavoties jaunajai dārza sezonai

Dārza darbi februārī – var sākt gatavoties pavasara cīņai pret kaitēkļiem

Ne velti latviešiem ir teiciens – ratus taisi ziemā, bet ragavas kal vasarā. Jau tagad ir laiks domāt par to, kā pavasarī apkarot dārza kaitēkļus. Šogad parādījies plašāks feromonu slazdu piedāvājums, kas ir bioloģisks un efektīvs veids, kā ierobežot kaitēkļus, un tagad ir īstais laiks tos iegādāties, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" ieteica dārzkopes – kokaudzētavas "Dzērves" saimniece Maruta Kaminska un Jāņa Aldermaņa dārzkopības direktore, bioloģijas zinātņu doktore Vija Rožukalne. 

"Vēl jau kaitēkļi guļ, bet labā ziņa ir, ka jau šobrīd var sākt pasūtīt feromonu slazdus dažādiem kaitēkļiem. Agrāk tie bija nopērkami veikalos tikai plūmēm un ābelēm pret dažiem kaitēkļiem, bet tagad tos ir iespēja pasūtīt plašākā klāstā," stāstīja Kaminska.

Feromonu slazdiem ir vairāki veidi, bet visbiežāk tā būs neliela plastmasas mājiņa, kuras iekšā ir feromons, kas piesaista, pievilina kaitēkļu tēviņus. Tie, feromonu smaržas pievilināti, pielido pie mājiņas, bet tad pielīp pie tās lipīgās apakšas. 

"Feromonu slazdi, protams, neiznīcina visus kaitēkļus, tie vairāk ierobežo. Teiksim, lauksaimniekiem, lieliem audzētājiem, tas ir vairāk kā monitorings – pēc tiem viņi redz, kad kaitēkļi ir izlidojuši, kad ir laiks miglot. Bet mazdārziņos, pa bišķītim tos izliekot, mēs lielu daļu kaitēkļu ierobežojam," norādīja Kaminska.

Viņasprāt, pilnībā visus kaitēkļus mazdārziņā iznīcināt nemaz nevajag – putniem, skrejvabolēm un citiem derīgiem kukaiņiem tie kalpo par barību..

"Nav tā, ka viss ir jānoindē, tāpēc šī ir laba metode, ar kuru daļēji iznīcināt kaitēkļus," uzsvēra Kaminska.

Ar šo gadu feromonu slazdu piedāvājums krietni paplašinājies. Tagad tos iespējams iegādāties arī, piemēram, pret kastaņu tīklkodēm. Vēl feromonu slazdi pieejami pret plūmju augļu tinēju jeb plūmju tinēju; pret plūmju-ābolu tinēju; pret ābeļu stiklspārni; pret jāņogu stiklspārni; pret zirgkastaņu raibkodi; pret egļu astoņzobu mizgrauzi; pret ābolu tinēju; pret augļkoku tīklkodi; pret krūmu cidoniju kodi; pret tumšo zirņu tinēju; pret sausseržu kodi.

"Parādās jaunas, bioloģiskas metodes, kuras mazdārziņā varētu būt efektīvas un ļoti labas," feromonu slazdus atzinīgi novērtēja arī Rožukalne. 

Feromonu slazdi augļu kokos jāizvieto to ziedēšanas laikā.

Citi dārza darbi, gaidot pavasari:

  • Ziemā ap augļu kokiem, īpaši jaunajām ābelītēm, rūpīgi jāpiemīca sniegs, citādi tur var iemājot peles un apgrauzt jaunos stumbrus, ja tie nav nosegti.
  • Ja augļu koki uz ziemu nosegti ar agrotīklu vai citu materiālu, jāpielūko, lai tas joprojām būtu atstatus no stumbra.
  • Dekoratīvie krūmi jāturpina purināt no biezās sniega segas, nepieciešamības gadījumā izgāztie zari jāpiesien.
  • Kamēr vēl ir sniegs, tas jāsanes siltumnīcā. Ja siltumnīcas zemi nesamitrina ziemā, pavasarī tā ļoti daudz jālaista un jātērē ūdens.
  • Jau februāra sākumā var sēt piparus, saldo papriku, pētersīļus un selerijas, jo tie dīgst ilgi. Tomāti un gurķi lai vēl gaida.
  • Februāra vidū jau var sēt petūnijas, lobēlijas – visas mazās, sīkās puķītes.
  • Jebkuras sēklas jāsēj slapjā, viegli pieblietētā, atbilstoša rupjuma kūdrā. Kūdrai jau uzreiz var pievienot arī trihodermīnu, kas veicinās augšanu.
  • Šobrīd ir vislabākais laiks, lai apgrieztu un ieveidotu egles.

Lasi arī

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti