Stiprie stāsti

Rokdarbniece Māra Krieviņa Alūksnes baznīcas kanceles pārsegā iešuvusi 78 000 pērlītes

Stiprie stāsti

Zane Magone Katvaros aicina iepazīt zirgus, trušus, kazas, aitas un vistas

Raimonds un Inga Zviedriņi Valdgalē rūpējas par bitēm gatavo dažādus bišu produktus

Zviedriņu ģimene Valdgalē rūpējas par 60 bišu stropiem, gatavo medus produktus un uzņem tūristus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

"Zaļajā nedēļā" Berlīnē šogad ar medus maisījumiem piedalījās arī Raimonds Zviedriņš no Talsu novada Valdgales pagasta "Bandeniekiem". Par 60 bišu saimēm rūpējas viņa sieva Inga, saimnieki ir mājražotāji un gatavo ne tikai medus maisījumus, bet arī dzērienus. Saimnieki izveidojuši arī sveču darbnīcu un brīvdienu mājā uzņem tūristus. Arī vecākais dēls un meita izveidojuši paši savus mazos uzņēmumus, tostarp autoremonta darbnīcu, ģimene stāstīja Latvijas Radio raidījumā "Stiprie stāsti".

Inga Zviedriņa stāstīja: "Bērni ir gatavi turpināt mūsu iesākto. Raimondam bija remontdarbnīca, un šogad plāns ir izveidot šo remontdarbnīcu, lai dēls var strādāt un lai vedekliņai būtu telpa, kur ražot savu kosmētiku. Viņa stādā ar bišu vasku. Šobrīd produkcijas klāsts jau ir paliels izveidojies. Un tas ir ļoti labi, mēs paliekam vecāki, un labāk pēc tiem 50 ir atdot tiem jauniešiem.

Viņa kopā ar vīru Raimondu gadu gaitā savā viensētā attīstījuši dažādus uzņēmējdarbības virzienus, bet šogad ar saviem medus maisījumiem piedalījās "Zaļās nedēļas" izstādē Berlīnē. 

"Būtībā jau mēs aizbraucām un tajā izstādē tirgojām savu stāstu. Kad tu pasaki, ka tas ir ābeļdārzā vākts [medus], ka tur nav rapsis iekšā, bet tas ir ābeļdārzā pavasarī savākts, viņi pagaršo un saka – tiešām pēc ābelēm garšo,"

stāstīja Raimonds.

Savukārt Inga atzina, ka tur ar ekoloģiski tīro medu var pārsteigt, jo Vācijā tā ir milzīga problēma biteniekiem – lauksaimnieku zemes ir lielas un plašas, viss ir piesēts ar kādu viendabīgu kultūru, ko bites savāc, bet tas medus nav bioloģiski vērtīgs," turpināja Inga. 

Galvenais mērķis, piedaloties izstādē Vācijā, saimniekiem nav bijis noslēgt kādu līgumu ar Vācijas veikalu tīkliem vai uzņēmējiem, jo tik milzīgos apjomos, kādos tādā gadījumā būtu jānodrošina medus, mājražotāji strādāt nespēj. 

"Mūsu mērķis ir parādīt Latvijas produktu. Ja tev tik ļoti garšo, patīk, un tu gribi Latvijas preci, mēs sūtam ar pakomātu. Gan uz Angliju, gan Īriju ir cilvēki, kas sūta. Ja jūs domājat braukt uz Vāciju, notirgot savu preci un atbraukt ar pilnu naudas maisu mājās, – tā nav tā īstā vieta," norādīja Inga. 

Inga dzimusi un augusi Ventspilī, un visas vasaras bērnībā pavadījusi lauku darbos, līdz ar to

sev nosolījusies – lai nu kur, bet nekad mūžā nedzīvos laukos. 

"Tad, kad man palika 15 gadi, tēvs man deva akceptu mācīties biškopību, jo manam tētim tā ir sirdslieta. Viņš bija ievērojis to, ka man tās bites patīk. Viņš teica, ka tev jāiet mācīties biškopība. Es apskatījos kartē, kur tas atrodas, un teicu – jā, es labprāt! Jo skola bija vēl 100 kilometrus aiz Rīgas, uz Kokneses pusi. Man bija tā doma, ka tas ir tālu no mājām un viņi mani nedabūs atpakaļ pie mājas darbiem," stāstīja Inga. 

Pēc tam, kad četru gadu laikā ieguva biškopes izglītību, viņa strādāja lielā biškopības uzņēmumā turpat atpakaļ, pie Ventspils. 

"Tieši tajā laikā mainījās sistēma, bruka tie kolhozi un sovhozi. Pie Ventspils ļoti liels biškopības uzņēmums piešķīra veselu posmu man kā vadītājai, es varēju iegādāties ļoti daudz inventāra. Es atdevu visu to inventāru, lai tētis rūpējas par bitēm, bet pati iepazinos ar Raimondu. Viņš ir tas, kas, varētu teikt, ka mani paaicināja šeit, šajā pusē dzīvot," stāstīja Inga. 

Raimonds pats lepojas, ka nāk no Valdemārpils. Arī viņš bērnību saista ar vasarām un lauku darbiem vecvecāku mājās, lai gan ikdienā ar ģimeni dzīvoja dzīvoklī. 

"Visu laiku skrūvējām kaut kādus dzelžus, jo mans tēvs bija šoferis, es augu kabīnē. Nācu no skolas, nosviedu somu, atvēru grāmatas, lai it kā redz, ka esmu mācījies, un pats pa taisno devos uz darbnīcām," stāstīja Raimonds. 

Līdz ar to viņš sāka mācīties par mehāniķi, taču juku laikos viņam pietrūka motivācijas mācībām un šķita, ka dzīvē pietiks vien ar autovadītāja tiesībām. Arī Raimonds tāpat kā viņa tēvs sāka strādāt par šoferi, bet ar laiku, nopērkot pats savu zemi, uz kuras uzbūvēja  pirti, sāka iemīlēt dzīvi un darbu laukos. 

Pirms 25 gadiem Zviedriņu ģimene nopirka viensētu "Bandenieki", kuras sakopšanā ieguldīts ārkārtīgi liels darbs. Inga un Raimonds darbojas arī lauku tūrismā un ir izveidojuši viesu māju. Tāpat saimniecības attīstībā izmantots arī projektos iegūtais finansējums, ar kā palīdzību uzbūvēts arī bišu namiņš. 

"Ziemas periodā tas darbojas kā noliktava, te stāv rāmīši, bet vasarā, protams, te ir tāda smaržas buķete, var pavadīt kaut visu nakti šeit guļot. Patiesībā jau tas nav peļņas avots, tā ir vairāk kā izklaide, bet namiņš tika realizēts tādēļ, ka bija iespēja lauksaimniekiem pieteikties uz 15 tūkstošu atbalstu. Es pieteicos biškopībai, dabūju dažādas iekārtas un tostarp arī namiņu," skaidroja Inga. 

Inga un Raimonds Zviedriņi
Inga un Raimonds Zviedriņi

60 Ingas pārziņā esošās bišu saimes sadalītas pa trīs atbildīgiem amatiem – bērnu izklaide, medus vākšana un cilvēku atpūta bišu namiņā. 

"10 strādā šovbiznesā. Šovbizness ir "Laumu" dabas parkā – maijs mums ir tāds radošs mēnesis, kad liela daļa Latvijas bērnu tiek aizvesti pie bitēm. Terapeites savukārt ir namiņā, rūpējas par cilvēku labsajūtu. Pārējās vāc medu," skaidroja Inga. 

No savāktā medus tiek gatavoti visdažādākie produkti – dažādi medus maisījumi ar pīlādžiem, egļu dzinumiem, mārrutkiem un čili, propolisu, ziedputekšņiem, kā arī putots medus, dažādi medus dzērieni, sulas un sīrupi. No bišu vaska tiek gatavotas sveces. 

Šobrīd Ingas un Raimonda lielākais prieks ir lūkoties, kā paši savus uzņēmumus izveidojuši viņu abi vecākie bērni. Savukārt jaunākais dēls domā par iespējamu kafejnīcas izveidošanu saimniecībā, tāpēc saimnieki turpina strādāt un par nākotni viņiem uztraukuma nav. 

"Stiprie stāsti"

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti