Stiprie stāsti

Saiva Drupa Jaunsvirlaukā izgatavo ādas izstrādājumus, bet spēku rod folklorā

Stiprie stāsti

Rokdarbniece Māra Krieviņa Alūksnes baznīcas kanceles pārsegā iešuvusi 78 000 pērlītes

Santa un Didzis Rumbas Dikļos izveidojuši bioloģisko saimniecību

Projektu nauda palīdz attīstīt bioloģisko saimniecību Dikļos. Santas un Didža stāsts

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Santa un Didzis Rumbas Valmieras novada Dikļu pagastā izveidojuši bioloģisko saimniecību, kurā 25 hektāros audzē tējas, dārzeņus, augļus un ogas. Izaudzēto viņi pārstrādā – kaltē, gatavo garšvielu maisījumus un sukādes. Didzis rūpējas par 29 bišu saimēm, galdniecību, traktoriem un zemes apstrādi, bet Santa par visu, kas aug zemē. Viņa arī raksta projektus, kas ļāvuši mazajai saimniecībai attīstīties, saimnieki atklāja Latvijas Radio raidījumā "Stiprie stāsti".

Bārbeļu medus

"Skatījos veikalā garšvielas un izlasīju, ka pat burkāni no Grieķijas, no Ķīnas. Nodomāju, ka mēs taču paši to visu audzējam, kāpēc mēs paši nevaram to izdarīt? Tā arī lēnām sākām," par saimniecības sākumu stāstīja Santa. Tagad saimniecībā ar projektu starpniecību iegādāta lielā kalte.

Santa kopā ar vīru Didzi saimnieko vīra dzimtas mājās "Mežvijas", kas atrodas Dauguļu ciematā. 

"Tēvs pats ir būvējis šo māju, saimniecības ēku. Te arī visu mūžu strādājam un dzīvojam. Te man patīk, te ir ļoti laba vieta. Visi tīrumi un bioloģiskā saimniecība gan ir attālu no mums, tur mēs stādām augļu kokus un vācam tējas, tur arī ir bišu stropi. Te ir tāda mājas saimniecība," stāstīja Didzis. 

Didzis jaunībā kādu laiku mācījies par biškopi, taču līdzekļu trūkuma dēļ mācības pameta, lai Dauguļos pie tēva strādātu galdniecībā. Koks un bites – šie darbi viņam joprojām patīk vislabāk no visiem. 

"Es jau nevaru sagaidīt pavasari, kad dabūšu pirmo bišu poti [dzēlienu – red.]

Tā ir tāda pavasara enerģija, sākas pavasaris. Tad laiks novērtēt situāciju, kā gājis ziemā, kā bites izgulējušās, un tad sākās visi darbi – bišu darbi, dārza darbi," Didzis stāstīja. 

Arī Santa bērnību pavadījusi turpat netālu no Didža mājām – Dikļos. Viņas ģimene dzīvoja dzīvoklī daudzstāvu mājā. Lai gan kaimiņos bijis diezgan daudz bērnu, gandrīz visi bijuši puiši, tāpēc viņa uzaugusi, spēlējot futbolu un hokeju. Tomēr neizpalika arī lauku darbi.

"Tēvs bija agronoms Dikļu kolhozā, mamma bija grāmatvede. Pavasarī mēs gājām ravēt kolhozā vagas, bietes. Tad Dikļu sanatorijā bija palīgēkas, siltumnīcas, arī tur es gāju strādāt, pelnīt brīvpusdienas skolai. Kad dzīvojām vēl daudzdzīvokļu mājā, mums bija aitas un vistas. Pamatskolas beigās aizgājām dzīvot uz lauku māju, tad bija arī govis, kazas, cūkas, aitas – viss, kas pienākas lauku mājai," stāstīja Santa. 

Lai gan apguvusi drēbnieka amatu, Santa vairākus gadus strādāja vietējā veikalā. Kad to slēdza, tā kā gan Santas, gan Didža vecākiem bija savas saimniecības, jaunā ģimene turpināja darbu lauksaimniecībā. 

Santa un Didzis Rumbas
Santa un Didzis Rumbas

Saimniecības dārzos aug selerijas, burkāni sīpoli un citi dārzeņi, no kuriem tiek gatavotas garšvielas, bet siltumnīcās – gurķi, tomāti, dažādu šķirņu paprikas. Tāpat tiek audzēti arī augļi un ogas – pīlādži, āboli, upenes, avenes, bārbeles. 

Didzis savukārt uztur 29 bišu stropus un ievāc medu, tāpēc saimniecībā tiek audzēti arī nektāraugi – dzeltenais un baltais amoliņš, ežziedes. 

"Spiežam arī sulas, mums ir smiltsērkšķi un cidonijas. Visu, ko laukos var izaudzēt, tas mums ir, un provējam arī  interesantos augus, mēģinu šeit akācijas ieaudzināt bitēm kā nektāraugu. Pagājušajā gadā akācijām bija pirmie ziedi. Medus dēļ iestādījām arī bārbeles, mums ir bārbeļu sēta. Vienu gadu mums pat izdevās – pēc bārbeļu ziedēšanas medus tiešām garšoja kā bārbeļu konfektes," stāstīja Santa. 

Projektu spēks

Santa ne tikai atbild par dārza darbiem, bet ir apguvusi arī grāmatvedību un projektu rakstīšanu, tāpēc tos raksta gan citiem, gan pašu saimniecības attīstīšanai. Pateicoties projektiem, saimniecībā ierīkota pašu aka, iegādāti bišu stropi un inventārs, kā arī žāvēšanas kalte. Tāpat ar projektu atbalstu uzceltas piebūves saimniecības ēkai – nojume tehnikai un ziemas siltumnīca, kā arī ierīkots pagrabs ar uzglabāšanas telpām. 

"Vajag uzdrīkstēties un rakstīt, to es daudziem saku. Ir papīri, jā, ir papīri un atskaites jāraksta, un ar visu to ir termiņos jāiekļaujas, bet to var izdarīt. Mums pagaidām viss ir izdevies," vērtēja Santa. 

Sagatavotos produktus – garšvielas, tēju, sukādes, dažādus pulverus, dārzeņu čipsus, sulas, sveces un, protams, medu saimnieki tirgo ne tikai mājražotāju tirdziņos, bet arī tiešās pirkšanas pulciņos Valmierā un Cēsīs.

"Reizi nedēļā viņi man uzzvana, kādas būs izmaiņas, vai ko piedāvā, ko nepiedāvā, un es pasaku viņiem visu. Viņiem ir tabuliņa, un cilvēki, kuri tur ir pieteikušies un reģistrējušies, izvēlas tos produktus un pasūta. Es tos sagatavoju un aizvedu. Tādi pulciņi ir arī Siguldā un Rīgā. Tas ir vieglāk, kad tev pasūta un nav jāsēž liekas stundas tirgū," stāstīja Santa. 

"Mēs esam bioloģiskā saimniecība, mēs esam mazi un braukājam uz tirgu. Tie, kas grib bioloģiskos produktus, tie zina un mūs meklē," viņa piebilda.

Nākotnē saimnieki cer ar projektu palīdzību iegādāties modernāku traktoru, kā arī turpināt darbu pie privātmājas pārbūves, kurā visa lielā saime dzīvo kopā – Santa un Didzis, viņu trīs meitas, kā arī Didža mamma. 

"Stiprie stāsti"

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti