Grāmatmīlis Valters atvēl Saldū mantoto namu izglītībai un radošumam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Jaunais grāmatu kolekcionārs un balvas "Laiks Ziedonim" laureāts Valters Dakša atvēlējis no vecākiem Saldū mantoto īpašumu – Balto Namu – radošuma un mērķtiecības centram, kuru vadīs saldenieks Edmunds Pabērzis.

Nams vairākus gadus stāvējis tukšs kopš ugunsnelaimes un tikai tagad pamazām atgūst dzīvību.

Tā iepazīšana tika nosvinēta pirmdien, 21.augustā, ar dzejas lasījumiem un vannas atvešanu uz namu. Pirms nonākt baltajā mājā, vanna tika vesta pa Cieceres upi.

"Mēs ar [dzejnieku] Raimondu Ķirķi pa aizaugušu, ne visai tīru upi, kur malās čipšu pakas un divlitrīgie aliņi izskaloti, stūmām vannu, kurai par godu bija šie svētki," par Saldū notikušo perfromanci stāsta Valters.

Puišu priekšnesums itin labi simbolizē arī nama nonākšanu jaunā gultnē. "Tā bija gan simboliska vannas noskalošana, gan simboliska ļaušana aizplūst. Tur bija plūstošās smiltis, visādi koku zari un ūdensrožu saknes, kalmju saknes .. bija sarežģījumi, bet tu viņus pārvari un tiec stiprāks, uzdāvinot namu," viņš atklāj.

Sākotnēji bijušas dažādas idejas par to, ko ar namu iesākt, taču nu Valters, kurš pazīstams ar savu vairāku tūkstošu grāmatu kolekciju, izvēlējies ar izdevīgiem nosacījumiem to atvēlēt Edmundam Pabērzim.

"Es izlēmu, ka māja jāuzdāvina, jo es negribu, lai kāds cilvēks savus resursus un enerģiju tērē liekām lietām, kā bankas kredītu maksāšanai," norāda Valters.

"Šobrīd esmu ļoti priecīgs, jo, ieejot namā, Edmunds tikai pavasarī sāka darboties ... jau var redzēt, ka tas nams paliek mīļāks, labāks un priecīgāks. Un tas man, nododot šo namu, bija svarīgi," Valters neslēpj prieku.

Jautāts, kāpēc namu neatvēlēja pašvaldībai, Valters stāsta, ka uzskatot: "gribas ticēt, ka privāta iniciatīva spēj iedvesmot vairāk un sniegt vairāk".

Edmunds Pabērzs
Edmunds Pabērzs

Edmunds četrus gadus ir strādājis Saldus Bērnu un jaunatnes centrā, kur viņam radusies ideja izveidot centru, kurā palīdzēt cilvēkiem pilnveidoties un sasniegt mērķus.

Viņš stāsta, ka nams kalpos arī mēģinājumu vieta Saldus Tautas teātrim, taču pašlaik primārais ir līdz ziemai atjaunot namu tā, lai to varētu apkurināt. Tāpat plašā ēka varētu kļūt arī par mākslinieku rezidenci.

"Es redzu, ka tas varētu būt projektu formā, ka mākslinieki brauc, piemēram, kādā vasaras mēnesī, un tas notiek tādā plenēru formā," par nama nākotnes plāniem stāsta Edmunds. 

Vieni no pirmajiem pasākumiem plašākai publikai tur notiks uz valsts svētkiem - 11. vai 18. novembri - un Jauno gadu. Sociālajos tīklos daudzi jau izrādījuši interesi par šo gleznaino vietu. 

"Man šis nams saistās ar bēdīgām atmiņām. Es gribu tās pārvērst priekā," Valters noteic.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti