Labrīt

Ziedoņa dienasgrāmatas fragmenti: 24. un 27. novembris

Labrīt

Berlīnē kravas auto ietriecas pūlī pie Ziemassvētku tirdziņa; vismaz 12 bojāgājušie

LSTA priekšsēdētāja Rudīte Losāne par aizliegumu sievietēm kļūt par mācītājām

Evaņģēliste Rudīte Losāne: Latvijā luterāņu baznīcā kalpojošie vīrieši baidās no sievietēm līderēm

Vasaras sākumā Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīcas (LELB) Sinodes jeb augstākās lēmējinstitūcijas dalībnieki nolēma aizliegt sievietēm kļūt par mācītājām. Pusgadu pēc šī lēmuma Latvijas Luterāņu sieviešu teoloģu apvienības priekšsēdētāja Rudīte Losāne atzīst, ka  Latvijā baznīcā kalpojošie vīrieši baidās no sievietēm līderēm.

Oficiāli tikai šī gada vasarā veikti LEBL satversmes grozījumi, kas liedz sievietēm kļūt par mācītājām. To pamato ar Svētajiem rakstiem. Taču praksē sievietes neordinē kopš LELB vada arhibīskaps Jānis Vanags, kuru amatā viņu ievēlēja 1993. gadā.

Kopš balsojuma par sieviešu ordināciju pret sievietēm gan psiholoģiskā, gan emocionālā attieksme baznīcā esot saglabājusies tāda pati, kā bija līdz šim, uzskata Latvijas Luterāņu sieviešu teoloģu apvienības priekšsēdētāja, evaņģēliste Losāne.

"Manuprāt, no 3. jūnija, kad LELB satversmē tika pieņemti satversmes labojumi attiecībā uz sieviešu ordināciju, mainījies pašreiz ir tikai tas, pēc maniem novērojumiem, ka ir beigusies to 77% balsotāju, kas balsoja par šīm izmaiņām, eiforija," teica Rudīte Losāne.

Latvijā ir aptuveni desmit kalpojošas evaņģēlistes. Dažas ir pamatdarbā, dažas brīvprātīgi kalpo šajā amatā un var aizvietot mācītājus un vadīt dievkalpojumus.

Pēc izmaiņām LELB satversmē, piemēram, Rudīti Losāni mācītāji vairs neaicina aizvietot viņus dievkalpojumos.

"Līdz šim bija tā, ka tiešām es varēju izvēlēties, kur iet un kurā svētdienā kalpot. Vasaras mēnešos man bija diezgan piesātinātas svētdienas, kad es aizvietoju mācītājus viņu prombūtnes laikā," atzina evaņģēliste 

Taču šajā vasarā vairs tā nebija. "Tikai piezvanīja man augustā, šķiet, vai vēlāk kāds mācītājs, kurš teica: "Rudīt, es esmu apzvanījis visus savus brāļus un viņi netiek mani aizvietot, nu tad pretrunā tiem satversmes noteikumiem, man tevi jāaicina, jo citādi dievkalpojums draudzē nenotiks". Bet es tajā laikā jau kalpoju citā baznīcā un es biju spiesta atteikt," teica Rudīte Losāne.

Pēdējo desmit gadu laikā citās valstīs sākuši ļaut sievietēm kļūt par mācītājām. Arī, piemēram, Krievijas Luterāņu baznīcā sievietes varot kļūt par mācītājām. Savukārt Polijas Luterāņu baznīcā šobrīd diskutē par sieviešu ordināciju.

"Pēdējā laikā it sevišķi ļoti aktuāla kļūst sieviešu ordinēšana garīgā amatā. Tas jau nav tāds pēkšņs notikums, jo tās sievietes, kuras tiek ordinētas šajās valstīs, šo valstu baznīcās, viņas jau ir kalpojušas 10 un pat 20 gadus kaut kādā garīgā amatā vai par evaņģēlistēm. Un tad tiek apstiprināts, jā, tiešām mēs atzīstam, jūs ar savu kalpošanu un dāvanām esat pierādījušas, ka mēs jūs varam ordinēt," teica evaņģēliste.

Nav viena pareizā ceļa attiecībā uz sieviešu ordināciju, atzīst Rudīte Losāne. Šajā jautājumā ir divas pieejas, kā interpretēt tekstu. Lai nonāktu pie sieviešu ordinācijas, Latvijai esot jānoiet tāls ceļš, viņa uzskata.

Taču Latvijas situācija ir savdabīga ar to, ka šeit luterāņu baznīcā jau bija ļauts ordinēt sievietes, bet šobrīd nolemts iet pretēju ceļu. 

Rudīte Losāne stāsta, ka attieksme no baznīcas vīriešiem esot ļoti savdabīga. It sevišķi to var izjust salīdzinājumā, piemēram, ar ārpus Latvijas Luterāņu baznīcu.

"Tā mana izjūta ir tāda, ka šie Latvijā baznīcā kalpojošie vīrieši .. viņi kaut kādā veidā - tas, protams, ir mans novērojums - baidās sievietēm, kurām ir izteiktas līderes īpašības, arī no gudrām sievietēm," sprieda Rudīte Losāne.

No savas baznīcas vīriešiem evaņģēliste izjūt distancētu attieksmi, kurā nojaušamas bailes. Luterāņu sieviešu teoloģu apvienības priekšsēdētāja arī norāda, ka baznīcu nevarot strikti nošķirt no sabiedrības.

"Tā ideja jau ir kāda, ka baznīca neatzīst sieviešu līderību, lai sievietes nebūtu līderes pār vīriešiem, tur jau tās bailes. Bet sabiedrībā mēs taču liela daļa sieviešu esam līderi pār vīriešiem. Un nekas slikts nav noticis, sabiedrība attīstās, mēs radām savus pēcnācējus un sabiedrība vairojas. Un, paldies Dievam, šī nākošā paaudze, kas nāk pēc mums, pēc maniem novērojumiem, vairumam šo jauniešu nav aktuāla šāda dalīšanās dzimumos, kad kādam dzimumam ir prioritāte un kāds dzimums ir sekundārs iepretim tam," domā evaņģēliste.

Rudīte Losāne uzskata, ka baznīca ir nonākusi līdz zināmai stagnācijai dialoga trūkuma dēļ. 3. jūnija balsojums esot polarizējis viedokļus Luterāņu baznīcā. Taču šis stāvoklis nevar būt ilgstošs. Viņasprāt, baznīcā būtu svarīgi tomēr uzsākt diskusiju, lai atšķirīgo viedokļu pārstāvji spētu pieņemt viens otru.

19 komentāri
Andris rutkovskis
Paldies jums.t.mob.28812935
Solvita
Paldies par andra dzi'vi'bas gla'bs'anu.
Solvita
Lai izbeidz to n'irgas'anos pirms na'ves
Tāmnieks/luterānis
Vanags ir tieši tas archibīskaps, kurš pārkāpj vienu no galveniem cēloņiem, kāpēc Luters uzsāka reformēt baznīcu- pārmērīgo greznošanos un lepno dzīvošanu. Nesekoju viņa dzīvesveidam, taču pāva spalvas mūsu baznīcas galvai ļoti patīk! Ja par AKTĪVU sieviešu ordinēšanu- nedod, Dievs, un atpestī mūs no šādām aktīvistēm! Nav lielāka ļaunuma par '' bezbailīgām cīnītājām''. Ieskatam un pārdomām- Grigule, Āboltiņa, Ždanoka- i trīs dažādu konfesiju pārstāves, bet ... Domāju, ka komentāri nav vajadzīgi. Var skatīties arī globāli- Kleopatra, Klāra, Jūlija.
Kamielis
Skatoties uz šīm intrigām pierādās tikai tas, ka pat ja Dievs eksistē, tad baznīca nevienā acī viņu nepārstāv... Parasts smadzeņu skalotāju kartelis.
Ēriks Krievs
Vanags ļoti strikti ievēro Bībelē izteiktos norādījumus.Vēlos pajautāt: vai arhibīskaps Vanags ir izdarījis apgraizīšanos?
Melnais kvadrāts.
Priekš neebrejiem ne bībelē ne kristietībā vispār apgraizīšanās nav paredzēta.
Es
Tas, ka katoļi, pareizticīgie un ebreji vairāk seko tradīcijai - normāli. Taču protestantu baznīcām vajadzētu iet līdzi laikam, kā tās vēsturiski to darījušas. Kā tās to dara visā pasaulē. Ja grib tradīciju, tad iet uz citām konfesijām.
#1
Janis 2016. gada 20. decembris, 21:26; janis 2016. gada 21. decembris, 00:41 nezināju, ka Islāma valsts ideoloģijas piekritēji pie mums drīkst sludināt savu hiperagresīvo viduslaiku tumsonību
janis
kas viņai, mēnešreižu produkti iesituši galvā? Produktiem nav ne vainas, bet savā vietā. Sieviete sprediķotāja? - kāds var iedomāties sievieti guru vai sievieti rabīnu? Lai vai kāds tas evanģēlijs sanācis, bet ka sievieši to sludinās, apsmiekls svētiem rakstiem. Ar akmeņiem nav jānomētā, bet tā krietni jānoper gan. Ja tik traki gribas naudu par neko, lai iet uz Čaka ielu.
Janis
Tas vien liecina, ka Losanes kundzei malejas. Cik gadus vina var gvelzt ka viss ir slikti un kā klasiska bāba visiem skrien un sūdzas. Bet vina joprojam ir vinas ienistaja baznica un ara ari neviens nemet.
Melnais kvadrāts.
Daudziem ticīgajiem baznīcā patīk senatnīgums,jo modernismu cilvēki jau atēdušies.Sieviešu jautājums jau daudz kur rietumos novedis pie baznīcas draudžu šķelšanās un piekritēju skaita samazināšanās.
Anna
Šokējošãkais Latvijas situācijā ir tas, ka pašas sievietes sevi neciena. Bieži sievietes ir tās, kuras runā par to, cik neiedomājami ir sievietei gribēt kalpot kā mācītājai. Tikpat labi -kā gan var iet pie ārstēm, skolotājām, menedžerēm utml.? Kādēļ priekšstats par mācītājas darbu ir tik tumsonīgs? Kādēļ domu vietā ir frāzes un aizspriedumi? Latvija sen kļuvusi par vietu no kuras cilveciski un domājoši cilvēki bēg. Tas ir dramatiski!
Viktors Krickis Krickis
Kurš normāls vecis ies sūdzēt grēkus pie mācītāja brunčos?
Kāda
Jebkurš 'vecis', kurš grib sūdzēt grēkus. Neesi ievērojis, ka vīrieši mācītāji tieši svārkus valkā?
dacuks
Nu kā gan "riba" (sieviete) drīkst dumpoties pret savu ķermeni (vīrieti)? :)
Rudītei L.
Esmu sieviete, bet Bībelē lasu, ka sievietei baznīcā jāklusē, par Ievu lasu. Vai jums cita Bībele? Te bija raksts par Tatjanu- homoseksuālu mācītāju - kas jums kopīgs?
trollis maina dzimumu?
tu kļuvi par sievieti šī komentāra rakstīšanas laikā vai īsi pirms uzrakstīšanas?
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Cilvēkstāsti
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti