Dienas ziņas

Iedvesmas brokastīs tiekas ar uzņēmējiem – remigrantiem

Dienas ziņas

Dobelē atklāts Dabaszinātņu mācību centrs

Ārste no Vācijas atgriežas mazpilsētā

Ārste no Vācijas atgriežas Rojā un savā praksē ievieš ārvalstu pieredzi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Šobrīd, kad ārsti cīnās par finansējumu veselības aprūpei, nereti izskan, ka daļa mediķu labākas dzīves meklējumos dodas uz ārzemēm. Tomēr ir arī gadījumi, kad ārsti nolemj atgriezties Latvijā. Septembrī savu ģimenes ārstes praksi Rojā atvēra Māra Meldere, kura pēc deviņu gadu prombūtnes atgriezusies dzimtajā Kurzemē.  

Jau ienākot Māras Melderes ģimenes ārstes praksē, kas iekārtota pavisam nelielā mājiņā jūras krastā, pārņem medicīnas iestādēm neierasti mājīga sajūta. Šeit viss iekārtots pēc Vācijas parauga, un no iepriekšējā ēkas izskata saglabātas vien nesošās sienas. Pārveidots viss, sākot no durvju platumiem, lai ienākt un apgriezties varētu cilvēki ar īpašām vajadzībām, līdz lodziņam no tualetes uz laboratoriju.

“Tas ir nehigiēniski, ja pacients staigā riņķī ar savu urīna trauciņu pa visu praksi vai vēl vairāk – braukā riņķī no Rojas uz Talsiem,” skaidroja Māra Meldere.

Savulaik Māra Meldre no Latvijas aizbraukusi, jo Vācija piedāvājusi labākas izglītības un ilgākas rezidentūras iespējas, kā arī kvalitatīvas praktiskās zināšanas.

Taču jau tolaik zinājusi, ka viņa aizbrauc uz atgriešanos. No ārzemēm ārste atvedusi ne vien Rietumeiropas skatījumu, bet arī praktiskas iespējas, piemēram, eksprestestus.

“Piemēram, man atnāk pacients ar sāpēm krūtīs, es varu 5 minūšu laikā saprast – ir vai nav tas miokarda infarkts, jo man ir gan troponīns I, gan arī troponīna T testi. Un tik tiešām Vācijā man šie testi ir vismaz piecas reizes cilvēkiem palīdzējuši ļoti ātri diagnosticēt miokarda infarktu,” stāstīja Māra Meldere.

Ģimenes ārsta praksi šā gada septembrī Māra Meldere pārņēma ar 1216 pacientiem, šobrīd viņa ārstē jau teju 1500 cilvēkus. Pierakstās pat pacienti no Talsiem, Kuldīgas, Jūrmalas un Rīgas.

Arī Māra novembra sākumā, solidarizējoties ar kolēģiem, nav strādājusi piketa dienā, un, sākot darbu mazpilsētā, piedzīvojusi grūtības atrast profesionālas māsas.

“Ir jāmainās, es pieļauju, arī paaudzēm. Vecāka gada gājuma ļaudīm ir jāļauj jaunajiem cilvēkiem strādāt, izpausties - kuriem varētu būt arī mazliet rietumeiropeiskāka domāšana, kuri būtu ieguvuši pieredzi ārvalstīs – Vācijā, Francijā, Itālijā, es nezinu... Bet katrā gadījumā ir ļoti svarīgi, lai mēs domātu mazliet plašāk,” uzskata Māra Meldere.

Atgriežoties Latvijā, situācija medicīnā viņai bijusi sekundāra – galvenais, lai visa ģimene ir kopā. Taču ģimenes ārste ļoti labi saprot citus kolēģus, kurus finansiālais vilinājums aizved uz ārzemēm.

“Tā algu atšķirība Latvijā un Vācijā ir diezgan krasa. Bet tas atkarīgs no tā, kas tam pašam cilvēkam ir svarīgs. Teiksim, mums bija ļoti svarīgi, lai ģimene būtu tepat blakām, lai bērniem būtu omīte, opītis, lai meitas var atskriet tepat no skolas pie manis uz praksi,” stāstīja Māra Meldere.

Māra Meldere nav vienīgā ārste, kas atgriezusies uz dzīvi mājās. Nekur gan netiek apkopota statistika, cik pavisam šādu mediķu ir, taču speciālisti atzīst, ka šādi gadījumi ir reti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti