Panorāma

Valsts Kontrole: bezmaksas biļetes amatpersonām ir likuma pārkāpums

Panorāma

Rinda pēc sirds

Anastasija un Janīna – ģimene, kas cīnās ar retu slimību un sabiedrības stereotipiem

Jau 13 gadus Janīna Koloskova ir ne tikai mazās Anastasijas mamma, bet arī viņas rokas un kājas. Ģimenēs, kurās piedzimst bērni ar smagiem funkcionāliem traucējumiem, citādi nevar. Ir tikai divi ceļi – viens no vecākiem kļūst par sava bērna atbalstu dienu un nakti. Vai – šo pašu bērnu atdod valsts aprūpē. Tieši tādēļ radio "Pieci lv" turpina labdarības akciju “Dod pieci!”, lai atslogotu ģimenes, kas grib par saviem bērniem rūpēties pašas.

Nākamā gada 24. janvārī Nastjai būs 14 gadu. Viņa nerunā saprotami, bet visu redz, dzird un saprot. Šos 13 gadus, kopš ģimenē ienākusi Nastja, Janīna ir viņai blakus diennakti.

Janīnai bija dzemdību trauma, Nastja piedzima maza. Tikai pēc diviem gadiem noteikta diagnoze -  retais Volfa Hiršhorna sindroms. Sākumā Nastjas tētis arī bija blakām, bet pēc pāris gadiem tas viņam kļuva par grūtu. Nastjas mammai nekas nav par grūtu.

"Nastja nevar atbildēt vai ko palūgt. Bet var iemācīties īsā laikā pēc sejas izteiksmes vai emocijām nolasīt, ko viņa vēlas, saprast garastāvokli... Ilze mums ir kā tuviniece," stāsta Janīna. Ilze ir Nastjas auklīte. Pateicoties "ziedot.lv" projektam, Janīna 32 stundas mēnesī var iziet no mājas.

"Neieslīgt depresijā. Asaras, nogurums, viss taču ir bijis. Un kā nebūs, ja viens ārsts saka – turieties, cīnieties, viss būs labi. Bet otrs iesaka – atdodiet bērnu internātā un sāciet no jauna, no baltas lapas," stāsta Janīna.

"Es ļoti labi saprotu šo ainu, visu ekonomisko situāciju valstī. Ja tā būtu labāka, arī mums vairāk palīdzētu. Šobrīd ir tāds normatīvs un saprotu, ka dienas vai pusgada laikā to neizmainīt. Osteopāts, rehabilitācija – tas jau viss ir. Bet ne visas īpašās ierīces varam saņemt valsts centrā. Tās nekompensē," atklāj Nastjas mamma.

Viņa priecājas par radio "Pieci.lv" labdarības maratonu "Dod pieci!" ne tikai tādēļ, ka tas palīdz vākt līdzekļus asistentiem, bet arī tāpēc, ka tas iepazīstina cilvēkus ar šiem "neredzamajiem bērniem", jo pagaidām stereotipu ir daudz.

"Neej klāt meitenītei, viņa ir slima! Tā arī ir bijis. Vai pieaugušie prasa – kāpēc tik liela meitene vēl ratos sēž. Mazam bērnam es skaidroju. Bet tā dīvaini to skaidrot pieaugušam. Prasu – ko, pirmo reizi tādu bērnu redzat? Jā, pirmo. Nu, tad rīt redzēsiet jau otro reizi. Reakcija ir dažāda," atklāj Janīna.

Nastjas un viņas mammas kopīgais ikmēneša budžets ir 330 eiro. Valsts viņām piešķīrusi trūcīgas personas statusu. Nastjas mamma nestrādā, jo apgūtā profesija neļauj pelnīt tik daudz, lai pietiktu abām ar meitu un aukles algošanai.

Latvijas Televīzijas raidījuma "Aculiecinieks" visu stāstu par labdarības maratonu "Dod pieci" un meiteni Anastasiju iespējams noskatīties šeit.

Saistītie raksti
13 komentāri
Maris
Komentāros autisms pārsniedz jaunus limitus... Viegli gudri runat ja esi resns izlutinats suds un vieniga reize kad ir nacies but cieteja loma ir makdonalda rinda
Hmm...
Jau sensenos laikos ir teikts: Nekādas mokas un ciešanas nav par mokošām un nepanesamām, ja tās nav jācieš pašam. Daudzi nevar un negrib iedomāties, kā tas ir, kad cilvēks gaida un pieņem nāvi kā atpestīšanu no sāpēm, mokām un arī "līdzcietīgiem" līdzcilvēkiem.
Tute
Par Nastjas tevu.redz nabadzinam par grutu palicis pec paris gadiem
Tute
mani atkal skumdina fakts,ka viriskim bija par grutu..pacela cepuri un aizgaja.ta vienkarsi. A pi..ties nebij gruti
Lina
Par kuru vīrišķi(lai kā arī man nepatiktu šis vārds) iet runa?????
Maija
Kārli, ja nedod DIEVS, piemēram, iekļūsi autoavārijā un paliksi ratiņos, tad arī tev pienāksies eitanāzija. Tādi cilvēki taču tikai moka citus un nekad nebūs laimīgi!
Lina
''melnais humor'' ,novēlu,lai tev nekad nebūtu jādiedelē.Un tavi bērni un bērnu bērni piedzimtu veseli,pirms tam ģenētiskās analīzēs pārbaudīti.
Sandra
Skatos ka cilvēki tiešām paliek ar vien nežēlīgāki,kur tas mūs novedīs. Nu kapēc vajag tik negatīvi rakstīt,no kurienes šī nežēlība jums rodas?
Ese
Iepriekšējiem komentētājiem novēlu pašiem nekad to nepiedzīvot. Bet tikām - arī nekomentēt!
melnais humors
Un ja nu pie vainas ir pašu vecāku ģenētiskais mantojums? Varbūt viņiem labāk bija bērnus vispār nelaist pasaulē? Manuprāt visiem pāriem pirms bērna ieņemšanas būtu jāveic gēnu analīze un nevis bezatbildīgi jānodarbojas ar seksu un pēc tam jāvaimanā par rezultātu un jādiedelē līdzjūtība un nauda.
Kārlis
Lai cik nežēlīgi tas nebūtu, bet nav ko mocīt sevi un žēloties citiem. Tādi bērni nekad nebūs laimīgi un bojās visu apkārtējo dzīvi. Tādēļ ir eitanāzija.
melnais humors
>>> Liene Manuprāt, senie spartieši šajā ziņā bija daudz humānāki par mūsdienu cilvēkiem. Bet tu, manuprāt, pēc savas pārliecības un ticības esi ļaunāka un briesmīgāka sadiste par visnežēlīgākajiem KGB un Gestapo nezvēriem.
Liene
Kàrli,Tev viss kàrtibà ar galvu,kà kaut ko tàdu vari uzrakstìt?!Lai jau Tev pašam nekas tàds dzìvè negadàs!
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Cilvēkstāsti
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti