Stiprie stāsti

Mārcis Pakalns Vijciemā audzē graudus un kartupeļus un būvē meža namiņu Vijas upes krastā

Stiprie stāsti

Artūra Kovaļevska "Garšu sētā" top gan hamburgeri, gan svin dažādus svētkus

Jānis un Juris Rīti Gaujas klubā vēlas izveidot skaņu un foto studiju un arī doktorātu

Brāļi Rīti Siguldas novadā atjauno kultūras namu – cer atvērt gan restorānu, gan doktorātu

Brāļi Jānis un Juris Rīti pirms pieciem gadiem nopirka bijušo zvērsaimniecības "Gauja" kultūras namu. 5000 kvadrātmetru lielajai ēkai šobrīd nomainīts jumts un logi, izremontēta mazā jeb kino zāle. Tās vestibilā var apskatīt ne tikai vēsturisko auto kolekciju, bet pat daļu no Daugavpils tramvaja un citas aizgājušo laiku liecības. Brāļu turpmākie plāni ir lieli – izveidot Gaujas klubā skaņu un foto studiju, restorānu un pat lauku doktorātu, par to viņi stāstīja Latvijas Radio raidījumā "Stiprie stāsti". 

Ikdienā par iespaidīgo retro auto kolekciju un ēkas tehniskajām lietām atbild Jānis, bet Juris ir asinsvadu ķirurgs un ēkas atjaunošanā iesaistās brīvajā laikā. Brāļi kopā Gaujas klubu veido par vietu, kur pulcēties vietējai kopienai un ciemoties citiem interesentiem. 

"Tu nevari nopirkt jebkuru kultūras namu, sapirkt vecus žiguļus, moskvičus un citus hlamus un domāt, ka tu kaut ko nopelnīsi. Ja es visu šo projektu uzliktu uz papīra kā biznesa plānu, tas noteikti nestrādātu. Veiksmes stāsts visā šajā ir tas, ka te ir iekšā ne tikai ideja, bet arī sirds," uzsvēra Jānis.

2022. gadā brāļus Rītus atzina par "Siguldas gada novadniekiem", jo viņi ne tikai atjauno Gaujas klubu, bet tur arī rīko dažādus pasākumus vietējiem iedzīvotājiem, tostarp piedalās Mājas kafejnīcu dienās. 

"Tad, kad cilvēki restaurē muižas, viņi tās nevar pārdot par to naudu, kas tajā ir ielikta, bet tā pievienotā vērtība, tā vide, ko tā ir radījusi, – tā ir naudā neatsverama. Šeit mēs ieguldām un radām, un priecājamies par to, ko esam radījuši. Vai tas summēsies ar pozitīvu bilanci? Varbūt naudas vērtībā nē, bet emocionāli jau tagad tas summējas ar pozitīvu bilanci," vērtēja Juris. 

Gaujas kultūras nams atrodas Siguldas novada Inčukalna pagasta ciematā Gauja, taču tā nav brāļu Rītu dzimtā vieta, viņi izauguši Langstiņos. 

"Augām privātmājā Langstiņu ciematā blakus ezeram. Visu bērnību pavadījām, spēlējoties šķūnī. Vai nu mēs no koka taisījām automašīnas, vai spēlējāmies ar velosipēdiem," stāstīja Juris.

Paralēli tam viņu vecāki būvēja māju, līdz ar to brāļu bērnība savā ziņā pagāja mūžīgajā jaunceltnē, kā abi to dēvē, jo mājas tolaik būvēja ilgi. Tas ļāvis iepazīt celtniecības pasauli un iemācīties dažādus praktiskus darbus. 

Savukārt skolas gados Jānis un Juris interešu pulciņā iepazina auto modelismu.

"Atnāca divi vīri un piedāvāja nodarboties ar auto modelismu. Tā bija kāda trešā, ceturtā klase Rīgas 36. vidusskolā, kur, starp citu, mūsu vectēvs bija direktors. Tas tā aizrāva! Mēs abi divi gājām tajā pulciņā. Mēs iemācījāmies tur lodēt, virpot, visu par elektroniku. Pēc daudziem, daudziem gadiem radās Rīgas Motormuzeja auto modelisma trase. Tas ir mans projekts, kas radās tikai tāpēc, ka atcerējos, ka es bērnībā ar to nodarbojos. Tagad tieši tādu pašu gribam arī te uztaisīt," stāstīja Jānis. 

Pirms pieciem gadiem Jānis, braucot garām, pamanīja reklāmu, ka tiek pārdots Gaujas kultūras nams. Ņemot vērā, ka jau tobrīd viņa īpašumā bija ievērojama žiguļu kolekcija, kurai nebija piemērotas glabāšanas vietas, viņu šis piedāvājums ieinteresēja. 

"Vienu rītu braucu ar evakuatoru garām un skatos, ka te uz sētas ir uzraksts – pārdod. Nodomāju, ka jāuzzvana. Kā es te ar to žiguli iebraucu Gaujā, tā es piecus gadus te esmu," stāstīja Jānis. 

Tikmēr Juris šobrīd veido savu asinsvadu ķirurģijas klīniku, līdz ar to, kā pats atzina, ir pats sev priekšnieks un labprāt savu brīvo laiku velta dažādām nodarbēm, tostarp Gaujas kluba atjaunošanai. 

"Mans sapnis ir tāds, ka es negribētu līdz sirmam vecumam darīt tikai vienu darbu. Mana ideja ir tāda, ka es gribētu savā restorānā apkalpot cilvēkus kādreiz. Tas ir tāds mazais sapnis. Es negribētu būt šefpavārs, bet restorāna īpašnieks, kurš savā restorānā uzņem viesus, viņus pavada līdz galdiņiem un apkalpo, apjautājas, aprunājas. Tā ir mana pašreizējā vīzija par to, kā es gribētu pavadīt vecumdienas," atklāja Juris. 

Bijušais zvērsaimniecības "Gauja" kultūras nams ir milzīgs ēku komplekss 5000 kvadrātmetru platībā. Piecu gadu laikā brāļi tam nomainījuši jumtus, pilnībā izremontējuši mazo jeb kino zāli un ierīkojuši dažādas apskatei un kino tapšanas vajadzībām pieejamas kolekcijas. 

Tāpat Rīti piedāvā nomāt telpas uzņēmējdarbībai vai noliktavām, piedāvā ziemas stāvvietas retro spēkratiem un iespēju rīkot fotosesijas un dažādus pasākumus. Ar to brāļu plāni gan neapstājas.

"Mums ir idejas, zīmējumi, projekti, aprēķini, tāmes, un nākamais solis ir investori un investoru piesaiste. Tā pašlaik ir brīvā niša, jo te vietas, kur izpausties, ir daudz. Te ir nieka 5000 ar astīti kvadrātmetri. Mēs pa tādiem blokiem sadarbībā ar Ekonomikas un Kultūras augstskolu, ar dizaina nodaļas studentiem, to visu plānojam. Šogad jau ir ceturtā studentu grupa, kas pie mums veido savu kursa darbu. Šī gada uzdevums ir izveidot plānu restorānam, restorāna virtuvei – dizainu, iekārtojumu, aprīkojumu. Kā pierāda iepriekšējās studentu grupas, studenti ļoti labi tiek galā, bet mēs iegūstam uzskatāmu materiālu par nākotnes vīziju," stāstīja Juris.

Trīs projekti ar studentu iesaisti jau ir gatavi – izstāžu centrs ar kinozāli, lauku doktorāts un skaņu un foto studija. Tagad atliek tos realizēt, bet tam vajag investorus.

"Mūsu ieguldījumi šeit ir atbilstoši mūsu ienākumiem. Pēdējos 15 gados es esmu profesionāli realizējies, uzskatu, ļoti veiksmīgi, un faktiski savus darba augļus es esmu licis šeit iekšā. Mums ir veicies, ka esam tikuši cauri bez kredītiem. Protams, gribētos [paveikt] vairāk, bet par sevi liek manīt mūsu latviešu pieticība, piesardzība un uzmanīgums. Nav noslēpums, ka mūs ir skārušas krīzes viena pēc otras, un kredīti rada stresu," atzina Juris. 

Brāļu plānos ir katru projektu sadalīt pa mazākiem etapiem un tos attīstīt pakāpeniski, laika gaitā. Viņu ieceres atbalsta abu plašās ģimenes, bez kurām piepildīt sapņus droši vien nebūtu tik viegli. "Viens nav karotājs," atzina Juris. 

"Stiprie stāsti"

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti