Stiprie stāsti

Ilze Jansone Penkulē izveidojusi daudzveidīgu piemājas saimniecību

Stiprie stāsti

Ievas Zariņas modernajā kūtī Tārgalē govis slauc robots

Raimonds Trūps saimnieko Grēperu purvā un dēlam uzrakstījis grāmatu par pirātiem

No priestera studijām Vatikānā līdz savam kūdras biznesam. Grēperu purvā saimnieko Raimonds Trūps

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Raimondam Trūpam no Ogres novada Lēdmanes pagasta ir bijis visai neparasts dzīves ceļš. Uzaudzis trūkumā, viņš kļuva par katoļu priesteri un 11 gadus dzīvoja Itālijā, bet, atgriežoties Latvijā, mainīja savu dzīves ceļu, nodibināja ģimeni, uzsāka savu uzņēmējdarbību un nu jau astoņus gadus saimnieko 12 hektārus lielajā Grēperu purvā. Par to Raimonds stāstīja Latvijas Radio raidījumā "Stiprie stāsti". 

Raimonds dzimis Madonas pusē, Varakļānos, kur viņu, māsu un brāļus izaudzināja vecmāmiņa. Viņš atzina, ka bērnībā piedzīvojis trūkumu, jo vecmammai par sētnieces darbu nemaksāja daudz, bet vecāki nebija klātesoši. 

"Tā bija maza, maza mājiņa, kura kādreiz bija blakus lielākai mājai. Tā lielākā bija kungu māja, bet maziņā, kurā mēs dzīvojām, tā bija viņiem veļas mazgātava. Kopējā platība laikam bija 11 kvadrātmetru virtuve un 13 kvadrātmetru istaba.

Vecāku man vairāk nebija, nekā bija, tāpēc izaudzināja mūs vecmamma. Mēs bijām pieci mazbērni, kurus viņa audzināja," stāstīja Raimonds. 

Iespējams, tieši piedzīvotā šaurība un trūkums šobrīd mudina Raimondu sasniegt ko vairāk materiālajā ziņā un veidot savu biznesu, lai nodrošinātu sevi un savu ģimeni, lai vecumdienās nebūtu jādzīvo no pensijas vien. Taču ceļš uz to nav bijis viegls. Bērnību Raimonds pavadījis internātskolā, kas, kā pats saka, nebija tālu no kolonijas. Vidusskolā 10 priekšmetos no 12 viņš bija nesekmīgs. 

Vientulība attur no katoļu priestera dzīves

Pēc tam, kad vakarskolā Raimondam tomēr izdevās iegūt vidējo izglītību, viņu iesauca obligātajā dienestā, bet vēl pirms armijas gadiem, meklējot dzīves jēgu, Raimonds pievienojās vietējai draudzei. Atgriežoties no dienesta, viņš uzsāka studijas teoloģijā. 

"Piecus gadus seminārā nomācījos Rīgā, pēc tam vienu gadu strādāju Latgalē kā katoļu priesteris. Tad parādījās pirmā iespēja pāris studentus aizsūtīt studēt uz Vatikānu. Seminārā biju ļoti labi mācījies, visas manas noslēguma atzīmes bija teicamas, tad arī uz turieni mani un vēl vienu studentu aizsūtīja. Tur mēs trīs gadus mācījāmies, bet tur es atkal sajutos līdzīgi kā Varakļānu vidusskolā, ka es to nevaru pavilkt, jo mani ielika visgrūtākajā universitātē, kas saucas Pāvesta Bībeles institūts. Tur ir sengrieķu valoda, senebreju valoda, vēsture, visas mācības notiek itāļu valodā," stāstīja Raimonds.

Pēc trīs studiju gadiem viņš atgriezās Latvijā, lai pasniegtu garīgo semināru kā profesors un tulkotu Bībeli no senajām valodām uz latviešu. 

"Tad es nedaudz apstājos un domāju, vai tas tiešām ir mans ceļš dzīvē. Katoļu priesteri neprecas, un tas, kas mani nospieda tajā ceļā, bija vientulība. Man tomēr gribējās ģimeni. Apstājos, gadu padomāju un sāku meklēt darbu," turpināja Raimonds. 

Saikne ar Itāliju mudina nopirkt purvu

Darbu Raimondam izdevās atrast Itālijā. Vairākus gadus viņš nostrādāja komercuzņēmumā, palīdzot pārtikas un dzērienu tirgošanā uz Krieviju, vēlāk trīs gadus pavadīja pie konveijera ledusskapju fabrikā. Atgriežoties Latvijā, Raimonds atkal sāka dzīvi no jauna, kļuva par pašnodarbināto un pasniedza itāļu valodu.

Pieprasījums pēc itāļu valodas skolotāja bija liels. Rodot finansiālo stabilitāti, viņš uzsāka savu uzņēmējdarbību, sadarbojoties ar partneriem Itālijā un organizējot kūdras eksportu. Pirms astoņiem gadiem Raimonds nopirka 12 hektārus lielo Grēperu purvu Lēdmanes pagastā. 

"Kāpēc cilvēks pērk purvu? Man bija sadarbība ar itāļu lielāko kūdras substrātu ražotāju "Vigorplant Italia" septiņus gadus, un es viņiem palīdzēju no Latvijas sagādāt kūdru, transportu organizēju, sameklēju, kur to kūdru ņemt. Viņi tālāk taisa kūdras substrātus tomātiem, gurķiem, puķēm. 

Dažus gadus ar viņiem kopā pastrādāju, pa Latvijas kūdras purviem pabraukāju, man ienāca prātā doma – kāpēc lai ne es pats? Varbūt ir laiks pašam mēģināt," stāstīja Raimonds. 

Lai gan purvs salīdzinoši ir ļoti mazs, uzņēmējs par tā sniegtajām iespējām nesūdzas, jo pieprasījums pēc kūdras blokiem esot tiešām liels. 

"Kas mums Latvijā ir? Mežs, jūra, purvs. Latvija eksportē kūdru uz vairāk nekā 100 valstīm; ļoti daudz, pagājušajā gadā jau virs miljona kubikmetru aizgāja. Noieta tirgus absolūti nav problēma, labākais bizness pasaulē! Parasti pārdevējs skraida pakaļ pircējam, lūdzu, nopērc, bet šeit ir otrādāk, pircējs skraida pakaļ pārdevējam – pārdod man, es tev maksāšu par eiro vairāk, tikai man pārdod tos klučus," vērtēja Raimonds. 

Paralēli uzņēmējdarbībai Raimonds piepildījis arī savu sapni, izveidojot ģimeni. Viņa un sievas Daces gādībā aug dēls Ernests. Par godu viņam Raimonds uzrakstījis arī grāmatu "Pirāts Džons un karaļa karavīri". Tāpat Raimonds piedalījies arī vairāku itāļu vārdnīcu izdošanā.

"Kādreiz, kad vajadzēs salikt rociņas, varēšu teikt, ka dzīve ir bijusi interesanta, izdevusies," viņš secināja. 

"Stiprie stāsti"

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti