Veloekspedīcija dodas uz Latviešu strēlnieku kalnu pāreju Tadžikistānā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Pieminot latviešu strēlnieku simtgadi, četri riteņbraucēji 2015.gada 22.jūlijā dodas uz Tadžikistānu, kur 1.augustā plānots nokļūt līdz Latviešu strēlnieku vārdā nosauktai 5520 metrus augstai kalnu pārejai, informē ekspedīcijas vadītājs Viesturs Silenieks. 1.augusts nav izvēlēts nejauši, jo šajā dienā pirms 100 gadiem tika izdota pavēle formēt latviešu strēlnieku bataljonus.

Velo brauciens notiks vairākus tūkstošus metru virs jūras līmeņa, kur naktī ir iespējama zema gaisa temperatūra un sniegs. Tēdēļ ceļotāji būs aprīkoti ar nepieciešamo augstkalnu ekipējumu un pārtiku, jo vairākas dienas tuvākajā apkārtnē nebūs civilizācijas klātbūtnes. Ceļotājiem būs nepieciešama pārtika un ziemas apģērbs zemām temperatūrām, kā arī viss nepieciešamais dzīvošanai +40 grādos, kādi būs zemienē.

Ekspedīcija notiks Tadžikistānā, netālu no Afganistānas un Ķīnas robežas, Roštkalas, Iškašima un Šahdara reģionā, Vakhana kalnu grēdas apkārtnē. Ekspedīcijas dalībnieki ir Armands Mednieks, Mārtiņš Štrauss, Andris Čuda un Viesturs Silenieks. Diviem ekspedīcijas dalībniekiem jau iepriekš ir bijusi alpīnisma pieredze augstumā virs 6000 metriem un riteņbraukšana 4655 metru augstumā.

“Latvijas simtgades gaidās Latvijas vēsturē var atrast daudz interesantu notikumu, faktu un liecību, kuras katrs var atzīmēt, izdzīvot vai pieminēt citādi. Latviešu strēlnieku vārds ir zināms ne tikai Latvijā, bet arī plašā pasaulē.

1983.gadā Latvijas alpīnisti Ulda Alkšņa vadībā bija uzkāpuši kādā Pamira kalnu pārejā un nosaukuši to Latviešu strēlnieku vārdā.

Notikums jau sen ir aizmirsts, tāpat kā daudzi neatminas faktu par latviešu strēlnieku simtgadi. Mēs, braucot un kāpjot kalnā, vēlamies atgādināt par latviešu strēlnieku lomu Latvijas vēsturē,” informē idejas un maršruta autors Viesturs Silenieks.

Ekspedīcijas dalībnieks Armands Mednieks piebilst: “Pēc savas ilggadējās pieredzes kalnu tūrismā un velotūrismā varu teikt, ka mums ir spēcīga, zinoša un atbildīga komanda, ar kuru var doties visdažādākajos ceļojumos, piedzīvojumos un pat avantūrās. Tādēļ šis ir kārtējais izaicinājums, kas vienkārši ir jāpieņem un jāpaveic.”

“Mums kā komandai ir izstrādāta vienota forma – krekli ar strēlnieka siluetu un uzrasktu “Latviešu strēlniekiem 100”. Viens no šādiem krekliem ir pasniegts Latvijas Valsts prezidentam kā valsts bruņoto spēku augstākajam vadonim un viens aizsardzības ministram. Latvijas iedzīvotājiem vienmēr jādzīvo tā, lai mēs būtu kā vienotā komandā un miera laikos, esot kalnos, komandas nozīmi vislabāk var novērtēt,” pārliecināts ir ekspedīcijas dalībnieks Mārtiņš Štrauss.

Apvidū, kur ceļotāji dosies, ir vairākas nozīmīgas virsotnes – Kārļa Marksa virsotne (6734m)  un Fridriha Engelsa virsotne (6507m). Tā kā reģionā, kurā plānots doties, nav piekļuve sakariem, tad tikai 8.augustā pēc atgriešanās Latvijā būs zināms, kā veicies veloceļotājiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti