Kā labāk dzīvot

Ārste: Visdrīzāk, Covid-19 mutācijas būs. Mums ir jāiemācās ar vīrusu sadzīvot

Kā labāk dzīvot

Ziedošanas kultūra Latvijā: ar kādām problēmām saskaras labdarības organizācijas

Dodamies dabā jeb kā plānot pārgājienu pretī zelta rudenim

Kā plānot lielisku pārgājienu pretī zelta rudenim?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Plānojot pārgājienu pretī zelta rudenim, ieteicams izmantot jau izveidotos maršrutus, taču jārēķinās, ka dabā situācija var atšķirties no kartē redzamā, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" norādīja ārpustelpu pasākumu organizatore un vadītāja  Zane Kaire.

Labi maršruti ir, piemēram, Jūrtaka un Mežtaka. Der arī ielūkoties aktīvās atpūtas piekritēju "Facebook" grupās un lietotnēs, kas palīdz izvēlēties maršrutu. Piemēram, maršruts ''Mežtaka''  jau sadalīts posmos ar dažādiem ieteikumiem tūristiem, kā veiksmīgāk iziet katru posmu, pat norādīts ceļa segums, kas jo svarīgs ārzemju tūristiem.

Vidzemes Augstskolas lektors, tūrisma un vides eksperts Juris Smaļinskis piekrita, ka ir jau daudz saplānots un atliek tikai izvēlēties piedāvājumu. Piemēram, Latgalē ir tapusi arī 1070 kilometrus garā Ezertaka, ir maršruts “1836” apkārt Latvijai, tāpat Svētā Jēkaba ceļš un dažādas dabas takas. “Tur pietiek maršrutu, lai ietu gadu bez apstājas,” stāstīja Smaļinskis.

Eksperti ieteica arī vairākas netradicionālākas vietas, kur meklēt zelta rudeni – Abavas senleja, Daugavas senleja starp Daugavpili un Krāslavu, arī Gaujas senleja ne tikai Siguldā, tāpat Salacas senleja, Amatas krasts, Ieriķu dzirnavas, Kornetu puse Alūksnes novadā, Slītere.

Kartes 

Lai plānotu maršrutu pats, svarīgas ir kartes. Smaļinskis ieteica vērsties Latvijas Nacionālās bibliotēkas kartogrāfijas nodaļā, kur pieejamas digitalizētas kartes kopš zviedru laikiem Latvijā. Viņš pats izmanto arī aero lāzerskenētās kartes, kas parāda katru mazāko bedrīti zemes virsmā. Tas noder, plānojot izziņas maršrutus.

Jāņem vērā, ka maršruta plānošanas process var aizņemt vairākas dienas.

Pārgājiens var ilgt četras piecas stundas, bet darbs pie tā plānošanas paņem pat nedēļas.

Ir labi, ja, dodoties pārgājienā, līdzi ir papīra kartes un kompass ar magnēta adatu, taču arī viedtālrunis ar tā piedāvātajām iespējām ir vajadzīga lieta ceļotājiem. Kaire norādīja, ka "vislabāk zināšanas ir apvienot, jo ir jārēķinās ar to, ka internets pēkšņi var nebūt, kaut kas var nobrukt un telefons var pa ceļam noslīkt, tāpēc ir jābūt gatavam arī tam, it īpaši, ja sevi ved nezināmā vidē." 

Dabā viss mainās 

Jau izstrādātos garajos maršrutos tiek gaidīta atgriezeniskā saite no gājēja, Smaļinskis skaidroja, ka, "ja, piemēram, ir bijusi vētra un jūras krastā ir bijis noslīdenis, dodiet mums ziņu, jo mums nav monitoringa stacijas ik pēc simt metriem."

Ja ir izveidots maršruts, kura garums ir vairāki tūkstoši kilometri, ir jārēķinās, ka reālā situācija mainās, skaidroja Smaļinskis, proti, ielas tiek remontētas, ceļi tiek laboti.

"Jebkura karte mirklī, kad tā ir publicēta, jau ir novecojusi," skaidroja Kaire, piebilstot, ka dabā un vidē viss ļoti mainās un tam ir jāseko līdzi. Viņa piebilda, ka "ja ir pareizā attieksme, tad nebūs nekādi šķēršļi." 

Kā praktiski sagatavoties pārgājienam? 

Dodies dabā gudri!

LSM.lv raksti, kas noderēs katram pārgājienu cienītājam:

"Tā perfekti un absolūti sagatavoties droši vien nekad nebūs iespējams, ja vien negrib nest 20 kilogramus smagu somu," norādīja Kaire, iedrošinot, ka ekipējums nav tik svarīgs, ja vien nekāpj kalnos vai neiet lielus attālumus vairākas dienas. 

 

"Ekipējums nav tik būtisks. Labi apavi, labas zeķes, vieglāka jaka – tās ir ērtības, bet tā visa neesamība noteikti nav iemesls nedoties pārgājienā," norādīja Kaire.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti