FOTO: Kārlis un Linda ar tandēma divriteni sasniedz Kluso okeānu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Dēkainis Kārlis Bardelis ar draudzeni Lindu Zuzi uz tandēma divriteņa sķērsojuši Dienvidameriku un tuvojas savam pirmajam galamērķim Peru galvaspilsētai Limai. Viens no lielākajiem izaicinājumiem bija Andu kalnu šķērsošana, uz divriteņa paceļoties 4600 metrus virs jūras līmeņa.

Sazvanīts pie Klusā okeāna, Kārlis dalās iespaidos, atrodoties ar divriteni Eiropas augstāko virsotņu līmenī. Ja ierasts, ka Vecajā kontinentā augstumā virs 3000 metriem visur būs sniegs un ledus pat vasarā, tad Dienvidamerikā, kur šobrīd ir rudens, temeperatūra sasniedz 20-25 grādus vairāk nekā 2000 metrus virs jūras līmeņa.

Piedzīvojumu meklētāji izbaudījuši gan ilgstošu lietu un izmirkšanu līdz pēdējai vīlei, gan nakšņošanu transporta policijas iecirknī.

Līdz nokļūšanai 2400 metru augstumā esošajā pilsētiņā Kočabamba nācās uzbraukt līdz 3700 metru augstumam un tad traukties 30-40 kilometru garos nobraucienos ar tandēma divriteni ātrumā ap 65 km/h.

Kārlis smejas, ka uz zemeslodes piemērotākā vieta bijušā kursabiedra satikšanai ir samērā arhitektoniskā Kočabamba, kur satikts ne tikai studiju biedrs no Itālijas, bet arī piedzīvota neliela saaukstēšanās un iepazīta viena no Bolīvijas attīstītākajām pilsētām. Jāpiebilst, ka Eiropā nav nevienas pilsētas, kas atrastos tik augstu virs jūras līmeņa.

Braucot tālāk, ceļotāji nokļuva vēl augstāk. Ciema Oruro apkārtnē veloceļotāji izbaudīja krāšņākos kalnu grēdu dabasskatus, kas stiepās simtiem kilometru garumā.

Lai tiktu pāri Andu kalnu grēdai, abi ceļotāji ar tandēma velo brauca vēl augstāk, kādā pilsētiņā ap 4300 metriem virs okeāna sastopot puikas, kas pagalmā spēlēja basketbolu, ģērbušies īsās biksēs un sūkstoties par vēso laiku, kaut temperatūra bija ap 5 grādiem. Abi ceļotāji šajā vietā sarunāja naktsmājas vietējā skolā un uzslēja telti vienā no klasēm, kur no rīta modās ar skolēniem, kuri ieradās apgūt zinības.

Dodoties vēl augstāk, Linda un Kārlis joprojām atradās zaļojošā apkārtnē un nonāca plakankalnē ar redzamību, kas sniedzās 30-40 kilometru tālumā, ceļotāji dalās iespaidos ar lsm.lv lasītājiem. Lai arī tālumā bija redzami sniegoti vulkāni, pat četrus kilometrus kilometrus virs okeāna pašiem bija gana silti un apkārt bija redzama dažādi dzīvnieki – alpakas, lamas un flamingo putni pie kalnu ezeriem.

Augstāko punktu – 4679 metrus virs jūras līmeņa - tandēma velo braucēji sasniedza uz Bolīvijas un Čīles robežas, kur nelielu aizkavēšanos sagādāja robežsargi, kuri neatlaidīgi vēlējās redzēt divriteņa reģistrācijas dokumentu. Kārlis stāsta, ka tandēma divritenis ir reģistrēts Latvijā, taču ar CSDD uzlīmi sākotnēji nav pieticis, tāpēc pašiem nācies tādu uztaisīt un izsniegt ceļotājiem. Robežsargu māja bija gana iespaidīga, salīdzinot ar ceļiem, pa kuriem bija jāpbrauc tālāk, tāpēc Linda ar Kārli nosprieda, ka visi līdzekļi iztērēti ēkā, tāpēc ceļam nav pieticis.

Arī nonākot Čīlē, ceļotāji izmantoja velosipēdistu komūnas “Warm Showers” (siltās dušas) piedāvātās iespējas nakšņot pie vietējiem iedzīvotājiem, kas labprāt uzņem un izmitina velosipēdistus.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

South America by tandem bike 1 from Bored of Borders on Vimeo.

Nolaižoties no Andu kalnu pārejas, piedzīvoti gan strauji nobraucieni, gan tāds pretvējš, ka šķitis, ka vieglāk būtu mīties pret kalnu. Pie Klusā okeāna abi dēkaiņi nonāca pilsētā Arikā, kas ir viena no lielākajām pilsētām reģionā. Arikā viesi uzņemti vietējā veloentuziasta mājās, kurš ne tikai cienājis ar vietējiem ēdieniem, bet arī izvadājis pa iespaidīgām alām.

Neplānots pārsteigums bija niedru laivu apskate un iepazīšanās gan ar to ražošanu, gan radītāju, kurš ar savu lolojumu ticis līdz Lieldienu salām un grasās startēt ekspedīcijā ar mērķi sasniegt Sidneju Austrālijā un apliecināt Tūra Heijerdāla ideju turpinājumu mūsdienās. Vienā no ciemošanās vakariem Kārlis parādījis filmu par Atlantijas šķērsošanu laivā un pieļauj, ka varētu tikties ar niedru laivu arī Klusajā okeānā.

Pēc Arikas okeāna krastā šķērsota Čīles un Peru robeža, un šobrīd Kārlis Bardelis ar Lindu Zuzi uz tandēma velo tuvojas Limai. Ceļojuma kopējā kilometrāža plānota ap 5500 kilometriem, un Kārlis sarunā no tālās Peru prāto, ka vajadzētu Eiropas kartē no Rīgas ar cirkuli atbilstošā mērogā novilkt apli ar 5000 kilometriem, lai būtu interesanti paskatīties, cik tālu viņi aizminušies ar tandēma divriteni. Augstummetrus būtu grūtāk vizualizēt, jo trijos mēnešos sakrāti 34 vertikālie kilometri, kas ir četru Everestu ekvivalents.

“Bored of Borders” projekta otrā fāze būs ceļojums airu laivā no Peru galvaspilsētas Limas līdz Austrālijai. Laiva, ar kuru pirms diviem gadiem Kārlis kopā ar ceļabiedru Gintu šķērsoja Atlantijas okeāna dienvidu daļu, tiek transportēta kuģa konteinerā no Brazīlijas uz Peru caur Panamu un Limu sasniegs gandrīz vienlaicīgi ar saviem nākamo mēnešu iemītniekiem. Iecerēts, ka latvieši galamērķi sasniegs 2019.gada rudenī, kad plānots atgriezties Latvijā un dalīties iespaidos par projektu, kurā apceļot zemeslodi, neizmantojot motorizētu transportu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti