Stāsti

Evijas Unāmas 10 stāsti par vēzi. Diagnoze

Stāsti

Evija Unāma. «10 stāsti par...». Lakats.

Evija Unāma. «10 stāsti par...». Ome.

Evija Unāma. «10 stāsti par...». Ome.

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Pirms pieciem gadiem man diagnosticēja ļaundabīgu audzēju. Šodien par šo faktu liecina vien rētas, daži lieki kilogrami un sliktas atmiņas. Ja kādam smaga saslimšana ir traģēdija un dzīves beigas, man tā nāca kā atspēriena un atskaites punkts. Kā robežšķirtne. Tā bez ceremonijām sašķērēja dzīvi divās daļās - pirms un pēc. Vai ir iespējama skaista, pilnvērtīga dzīve pēc smagām slimībām? Uzdrošinos apgalvot, ka jā. Ja atrodas iedvesmas, cerības un mīlestības avots. Jo cilvēki visbiežāk slimo vien tad, kad šī veldzējuma trūkst…Šis laiks ir piedzīvots ar brīnišķīgām atklāsmēm un arī secinājumiem. Ar dažiem šobrīd dalos. 

2. Ome 

Vienīgais veselību izstarojošais mūsu palātā bija ābols uz naktsskapīša. Liels, sārts ar spīdīgiem vaigiem. Tik skaists, ka izskatījās mākslīgs. Gandrīz tikpat, cik pie omītes atnākušās vedeklas smaids.

Viņa nāca katru dienu. Nesa augļus un nervozi trinās, lai ātrāk varētu iet prom.

Ome ar’ laimīga par viņas vizītēm neizskatījās. Vairāk viņa gaidīja mazdēlu, kas tika ņemts līdz, bet, ieķēries vedeklas rokā, turējās aiz tās muguras. Omes mēģinājumi ieinteresēt mazo sarunai vienmēr beidzās neveiksmīgi. Mazais, aizgriezis seju, tēloja, ka nedzird. Dēls pie viņas nenāca. Acīmredzot šo pienākumu deleģējot abiem ģimenes locekļiem. Citu apmeklētāju viņai nebija. Pēc viņu vizītēm ome ar rokām aizsegusies klusi šņukstēja un atnestos kārumus izdāļāja nodaļā esošajām pacientēm.

Torīt palātā izcēlās juceklis. Daktere piepaceltā tonī strostēja omi. Viņa bija atteikusies no zālēm un plānotās operācijas. Ārste, mēģinot pārliecināt omi, stāstīja šausmu lietas, kas ar viņu notiks, ja tik brutāli ignorēs nozīmēto ārstēšanos. Slimība jau tā esot ielaista. Ome spītīgi turējās pie sava.

Kad ārste paziņoja, ka tādā gadījumā ome jāizraksta no slimnīcas un jāsūta mājās, viņa satrūkās. Kā mājās?! Viņa taču slima. 

"Dod pieci" akcija

Laikā no 15. līdz 21.decembrim jau trešo gadu norisināsies Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas labdarības akcija „Dod pieci”. Šogad akcijā vāks ziedojumus onkoloģijas pacientu psiholoģiski sociālajai rehabilitācijai. Vairāk te.

Kā var sūtīt mājās slimu cilvēku? Sākās otrs etaps diskusijai par zālēm un operāciju. Līdz beidzot omītes kareivīgums sabruka, un nodūrusi acis tā klusi izdvesa – ja es būšu mājās, viņi pie manis vairs nenāks, tāpat kā tad, ja būšu vesela… 

 

Pārējie stāsti: 

1. Diagnoze. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti