Ieskats: kā politiķi nonāca līdz sarunām par koalīcijas līguma pārskatīšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Piektdienas, 14.maija, pēcpusdienā norisināsies valdību veidojošo partiju un deputātu sarunas saistībā ar tālākās darbības nosacījumiem. Izskan dažādas versijas par valdības turpmāko darbu un atbildību sadalījumu.

Ieskats: kā politiķi nonāca līdz sarunām par koalīcija slīguma pārskatīšanu
00:00 / 03:10
Lejuplādēt

Par koalīcijas stabilitāti un pretrunām tās raibā sastāva dēļ runāts faktiski jau kopš Krišjāņa Kariņa (“Jaunā Vienotība”) vadītās valdības izveides 2019. gada janvārī. Par to runāts arī Covid-19 krīzes laikā, valdībai pārmests vienotas vīzijas trūkums saistībā ar pandēmijas apstākļos noteiktajiem ierobežojumiem un to pārskatīšanu.

Eļļu ugunī pielēja arī Saeimas balsojums pretēji valdībā lemtajam par kafejnīcu āra terašu atvēršanu. Tomēr tas, izrādās, bijis kompromisa balsojums, lai nepieļautu citus daudz plašākus nepamatotus atvieglojumus aizvien augstas Covid-19 saslimstības apstākļos.

Taču tieši līdzšinējā ekonomikas ministra Jāņa Vitenberga pāreja no “KPV LV” uz Nacionālo apvienību un tam sekojošā demisija novedusi līdz koalīcijas turpmāko attiecību pārskatīšanai. Politisko fonu saasina arī pašvaldību vēlēšanu tuvums partiju cīņā par pārstāvniecību jaunajos apvienotajos novados. Vitenberga lēmums pirms nepilna mēneša paziņot par pievienošanos Nacionālajai apvienībai, iespējams, saistāms tieši ar vēlēšanu tuvumu un partijas vēlmi demonstrēt savu rindu papildinājumu ar publiski atpazīstamu citas partijas politiķi.

Taču tam sekoja viņam nelabvēlīgs kādreizējās partijas “KPV LV” frakcijas lēmums, pēc kura premjers Krišjānis Kariņš izpildīja solījumu prasīt ekonomikas ministra demisiju. Pats Vitenbergs uz Latvijas Radio jautājumu, kāpēc par partijas maiņu lēmis tieši šopavasar, komentēja, ka droši vien partijas maiņai neviens brīdis nav pareizs, taču viņu nogurdinājis haoss partijā “KPV LV” ar vairākiem kongresiem, mainītām valdēm un pat nosaukumu.

Lai vai kā, šie notikumi ir noveduši līdz tam, ka valdību veidojošo partiju politiķi šodien pārskatīs pirms vairāk nekā diviem gadiem tapušā koalīcijas līguma nosacījumus. Iespējams, sagaidīsim vai un kā mainīsies partiju atbildības sfēras valdībā un arī Saeimas komisiju darbā.

Ar Vitenberga soli ir mainīts ietekmes līdzsvars koalīcijā.

Partijai “KPV LV”, kuras Saeimas frakcijā ir vairs tikai seši deputāti, ieskaitot tajā tikko atgriezušos valdības opozicionāru Didzi Šmitu, ir trīs ministru portfeļi. Tas ir neproporcionāli daudz, taču “KPV LV” atbilstoši esošajam koalīcijas līgumam jau piedāvājuši nākamo ekonomikas ministra amata kandidātu – bezpartejisko uzņēmēju Pēteri Šmidri.

Savukārt Nacionālā apvienība (NA) paudusi vēlmi pārņemt Ekonomikas ministrijas vadību un ministra amatu arī turpmāk uzticēt Jānim Vitenbergam. Pēc NA līdera Raivja Dzintara teiktā, ir nevēlamas plašas amatu pārdales un centieni pārrakstīt koalīcijas līgumu, jo šīs diskusijas var pamatīgi iebuksēt.

Faktiski šie izteikumi nozīmē Dzintara aicinājumu pārējām partijām savas ambīcijas uz amatiem atlikt malā. To par ultimātu nosaucis Jaunās konservatīvās partijas politiķis Krišjānis Feldmans, tādējādi ieskicējot, ka šodien notiekošās diskusijas nebūs vienkāršas.

Savukārt premjers Kariņš ir piefiksējis izskanējušos priekšlikumus, kā arī saklausījis visu esošo koalīcijas partneru vēlmi turpināt darbu valdībā. Tas liek domāt, ka paziņojumi par valdības krišanu nav gaidāmi, taču ar vienu diskusiju par turpmāko sadarbību varētu būt par maz.

Valdības vadītājs savas idejas koalīcijas darba stabilizēšanai pagaidām paturējis pie sevis. Vienlaikus viņš ir nodrošinājies ar piecu bijušo “KPV LV” frakcijas deputātu "Stabilitātes grupas” atbalstu Ata Zakatistova vadībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Ārpus ētera

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti