4. studija

4. studija (ar surdotulkojumu)

4. studija

Kā neapjukt ēterisko eļļu pasaulē?

Kad piepildīsies Zvārtavas pagasta iedzīvotāju sapnis par satiksmes autobusu?

Zvārtavas pagasts palicis bez vienīgā veikala; autobuss kursē reti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 4 mēnešiem.

350 cilvēku apdzīvotajā Valkas novada Zvārtavas pagastā aizslēgts vienīgais veikaliņš un pēc dienišķiem produktiem, kas var pietrūkt jebkurā mājā, jābrauc kilometriem tālu. Situāciju sarezģī tas, ka sabiedriskais transports no Zvārtavas pagasta uz novada centru kursē ļoti reti.

Būt par Zvārtavas pagasta iedzīvotāju ir izaicinoši tāpēc, ka sabiedriskā transporta reisi te ir uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmi un autobuss kursē gaužām reti, un nupat vēl ir slēgts vietējais veikaliņš. "Traki, tagad esam kā Sūnciemā," atzina vietējā iedzīvotāja Solvita. 

Zvārtavas pagasta iedzīvotājiem nokļūšana novada centrā sagādā galvassāpes jau gadus desmit, un risinājuma kā nav, tā nav.

"Faktiski opcija [braukt ar sabiedrisko transportu] ir tikai ceturtdienās uz dažām stundām un sestdienas pēcpusdienā, kad viņiem pilsētā vispār nav ko darīt. (..) Visus šos gadus esam prasījuši, lai situācija atrisinātos, un vienmēr ir bijušas dažādas atrunas, kāpēc nav. Vienu brīdi bija tā, ka bijām sarunājuši šoferi, bija savākti iedzīvotāju paraksti un beigu beigas tomēr tas reiss tika atteikts," stāstīja Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis (Vidzemes partija).

Daudzu gadu laikā Sabiedriskā transporta padome skatījusi zvārtaviešu jautājumu ne reizi vien, bet pie vienbalsīga lēmuma tā arī nav nonākusi.

"Arī toreiz tika pieņemts lēmums, ka teorētiski varētu ieviest, ja būtu šoferis turpat Gaujienā, lai izvairītos no tehniskā nobraukuma, vai, ja pašvaldība piekristu līdzfinansēt, bet pašvaldība atkal nepiekrita," skaidroja Autotransporta direkcijas sabiedrisko attiecību vadītāja Zane Plone.

Valkas novada domes priekšsēdētājs gan norādīja, ka novada budžeta iespējas ir ierobežotas un pašvaldība nevar atļauties līdzfinansēt sabiedrisko transportu.

Biežāk autobusi kursē uz Smiltenes pusi, kas gan nav Zvārtavas novada centrs, toties tur var iepirkties. Pārējie pakalpojumi Zvārtavas pagasta iedzīvotājiem jāmeklē sava novada centrā – Valkā, to skaitā vizīte pie daktera. Vēl vairāk situācija pasliktinājusies šogad, kad pēkšņi aizslēgts vietējais veikaliņš, un pēc dienišķiem produktiem, kas var pietrūkt jebkurā mājā, jābrauc kilometriem tālu.

Par zvārtaviešu nokļūšanu novada centrā vēstuli "Autotransporta direkcijai" rakstījusi ne tikai Valkas pašvaldība, bet arī vietējā vara – Zvārtavas un Vijciema pagasta pārvaldes vadītājs Valdis Šaicāns.

"Esmu pagasta pārvaldnieks abos pagastos, šo iesniegumu aizpildīju uz tās veidlapas, kur atrados – uz Vijciema, bet iesniegumā es minēju par Zvārtavas pagasta problēmu. Uz to, ka Valkas novada Zvārtavas pagastā Zaķos un Kalnainē nepieciešams šis bezmaksas transports. Atbildē es saņēmu, ka, "izvērtējot bezmaksas maršrutus, Vijciema pagastā iedzīvotāju skaits neatbilst. (..).

Tas liecina vienkārši – viņi nelasa to, ko viņiem raksta, un līdz ar to šis bezmaksas maršruts, kas ir piešķirts šajā programmā, mums gāja secen," skaidroja Šaicāns.

Autotransporta direkcijā atzina pieļauto kļūdu. "Šajā gadījumā, runājot par Vijciemu, tur bija tā cilvēciskā kļūda no mūsu puses, par to mēs arī atvainojamies, un šī kļūda, visticamāk, radās, jo noformējums vēstulei bija uz Vijciema pagasta pārvaldes ar visiem nosaukumiem, ģerboņiem," skaidroja direkcijas pārstāve Plone.

Zvārtavas un Vijciema pagasta pārvaldes vadītājs atzina, ka pēc atbildes saņemšanas sazinājies ar Autotransporta direkciju, kas esot solījusi atzvanīt, taču divu mēnešu laikā tas vēl nav noticis. Tomēr neliels cerības stariņš pavīdējis.

"Mēs no savas puses šo priekšlikumu veidojam tādu, ka [sabiedriskais transports kursē] četras reizes nedēļā. Divi reisi – tātad viens vienā virzienā, otrs – otrā uz Valku tiktu nodrošināts," klāstīja Plone. Tikmēr Valkas novada mērs norādīja: "Skaidrs ir viens, ka mēs mierā neliksimies, pilināsim un vienā brīdī būsim apnikuši."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti