Dienas ziņas

Neretas skolēni pie mobilā zobārsta

Dienas ziņas

VDI sākusi pārbaudes Latvijas tirdzniecības vietās

Zemnieki nobažījušies par ziemājiem

Zemnieki nobažījušies par ziemājiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 2 mēnešiem.

Kaut arī aizvadīta neierasti silta ziema, jau tagad skaidrs, ka lauksaimniekiem tā  nesusi  zaudējumus. Kailsals, kas Vidzemē un Latgalē pieturējās vairāk nekā divas nedēļas, nodarījis kaitējumu apsētajiem ziemāju laukiem. Īpaši cietuši ziemas rapši, un, ja arī pavasaris nebūs labvēlīgs, bojāgājušo graudaugu vietā nāksies sēt vasaras kultūras,  secina viens no lielākajiem Varakļānu puses lauksaimniekiem Ivars Gruduls.

Ziemai atkāpjoties un gaisa temperatūrai paaugstinoties, ierasti zaļo tīrumu vietā līdz pat apvārsnim atklājas dzelteni lauki. Zemnieki ar bažām gaida aktīvā veģetācijas perioda sākšanos, kad īsti kļūs skaidrs, vai ziemas sējumi ir pārziemojuši.

 ZS "Ābeles" īpašnieks Ivars Gruduls atzīst, ka šāda situācija kā šogad sen nav bijusi – „īsti ziemas nav, tad uznāca riktīga ziema ar kailsalu, bez sniega, tas tāds bija mums, graudkopjiem, diezgan nepatīkams pārsteigums”.

 Kooperatīva "Barkavas arodi" izpilddirektors Alberts Gailums pauž cerību, ka  vismaz šomēnes nebūs silts laiks un nemodinās augšā ziemājus, jo tas ziemājus varētu apdraudēt vēl vairāk.

„Situācija var būt kaitīga tieši ar to, ka šajā periodā ziemāji pamostas, un nāk virsū jauns aukstuma vilnis, kas jau tā nomocītos piebeigs pavisam,” skaidroja zemnieks.

 Lielākās raizes sagādā ziemas rapsis, kas Grudula saimniecībā apsēti 100 hektāru platībā. Rapsis pārziemošanai ir prasīga kultūra, un šobrīd uz auga dzīvotspēju norāda tā zaļais cers. Tur, kur zaļums nopuvis, augs ir aizgājis bojā.

„Virsējā daļa, kas bija virs augsnes, ir nosalusi. Tā sāka smirdēt, ka rapša tīrumam pat garām nevarēja nostaigāt, tur bija smaka. Tagad tā smaka ir beigusies, kam jānopūst, tas ir nopuvis, vienīgā cerība, ka tas, kas ir zem zemes, tas ir dzīvs,” klāstīja Gruduls.

Zemnieks apstrādā 500 hektārus lauksaimniecības zemes, bez rapša iesēti arī ziemas kvieši. Tie, atkarībā no šķirnes, gan izskatās cerīgāki, spriež graudkopis. Par laimi, sējumi ir apdrošināti, tā ka nelabvēlīga iznākuma gadījumā zemniekam kompensēs vismaz sēšanas izdevumus.

Īstos zaudējumu apmērus zemnieki varēs novērtēt marta beigās un aprīļa sākumā - līdz ar meteoroloģiskā pavasara iestāšanos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti