Zemkopības ministrija grib aizliegt savvaļas dzīvnieku izmantošanu cirkā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Ņemot vērā daudzu valstisko un nevalstisko organizāciju priekšlikumus, Zemkopības ministrija sagatavojusi grozījumus likumā, kas aizliegs izmantot savvaļas dzīvniekus cirka izrādes, informēja ministrija.

Grozījumus Dzīvnieku aizsardzības likumā ministrija ceturtdien, 6.oktobrī, izsludināja Valsts sekretāru sanāksmē.

Grozījumu projekts paredz aizliegt savvaļas sugu dzīvnieku apmācīšanu un izmantošanu kā atrakciju dzīvniekus cirka izrādēs vai atrakcijās. Aizliegums neattieksies uz priekšnesumiem, kuros uzstāsies mājas (istabas) vai lauksaimniecības dzīvnieki.

Zemkopības ministrijas Veterinārā un pārtikas departamenta eksperte Agija Mediņa skaidroja, ka pašlaik likums neaizliedz izmantot savvaļas dzīvniekus izrādēs un atrakcijās, līdz ar to Latvijā pašlaik ar ceļojošiem cirkiem ieved savvaļas dzīvniekus, piemēram, no Krievijas, Ukrainas.

Mediņa norādīja, ka, piemēram, ceļojošie cirki “ieceļo tādi, kādi ir, būri ir tādi, kādi ir”, un Latvijas iestādēm nav iespēju kontrolēt, vai ievērotas dzīvnieku labturības prasības.  

ZM vēlētos, lai likums stātos spēkā 2017.gadā, bet tas vēl jāizskata valdībā un Saeimā, tāpēc, iespējams, tas 1.janvārī nenotiks.

Biedrības "Dzīvnieku brīvības" vadītājs Aivars Andersons norādīja, ka organizācijas rosināja aizliegt savvaļas dzīvnieku izrādes, jo ir nepieņemami piespiest dzīvnieku darīt kaut ko, ko viņš negrib, un uzjautrināties par to.

Laikmetīgā cirka festivāla "Re Rīga" direktors Mārtiņš Ķibers raidījumā “Pēcpusdiena” atzina, ka cirka izrādes var iztikt bez dzīvniekiem, un laikmetīga cirka žanrs to pierāda.

Ķibers sacīja, ka cilvēki evolucionējuši, piemēram, 19. gadsimta beigās cirkos rādīja cilvēkus ar dažādām novirzēm, bet 20.gadsimtā tas beidzās. Sabiedrība evolucionē, un skatīties uz dresētiem dzīvniekiem, zinot to, kam viņiem jāiziet cauri, vairs nav tik nepieciešams. Arī pasaulē cirkos mazinās tendence izmantot dzīvniekus izrādēs. 

Jau ziņots, ka grozījumus atbalstīja arī cirka darbu pārraugošā Kultūras ministrija.  Par dzīvnieku labturību atbildīgā Zemkopības ministrija darbu pie grozījumiem sāka jau  pagājušā gada nogalē.  Kad aizliegums varētu stāties spēkā, ministrija gan neprognozēja. 

Pret dzīvnieku izmantošanu cirkā aktīvi protestēja biedrība „Dzīvnieku brīvība”, kuras dalībnieki pie Rīgas cirka ēkas piketēja ar skaļruņiem pirms katras izrādes ar dzīvniekiem.       

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti