Zaķis un Spolītis turpinās darbu «Vienotības» frakcijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Lai gan Saeimas deputāts Dzintars Zaķis paziņoja par izstāšanos no “Vienotības”, viņš turpinās darbu partijas Saeimas frakcijā. Arī iepriekš partiju pametušais deputāts Veiko Spolītis turpinās darbu frakcijā.

Frakcija trešdien balsoja par abu izslēgšanu, taču šāda lēmuma pieņemšanai nebija kvalificētā vairākuma.   

Dzintars Zaķis pirms nedēļas paziņoja, ka izstājas no partijas „Vienotība,” jo tā labāk varēšot kalpot saviem vēlētājiem Latgalē, tomēr frakciju atstāt viņš neplānoja. Zaķis arī noliedza, ka izstāšanās būtu saistīta ar pirmo spēkā stājušos spriedumu, kas apliecina – Latgalē ir notikusi 12.Saeimas vēlētāju uzpirkšana par labu viņam.

Tomēr vairāki „Vienotības” deputāti rosināja Zaķi izslēgt arī no frakcijas. Tas atjaunoja diskusiju par Veiko Spolīša statusu. Viņš no partijas izstājās pēc tam, kad kļuva zināms, ka neilgi pirms deputāta mandāta iegūšanas tika pieķerts dzērumā pie stūres. Tomēr arī Spolītis palika frakcijas sastāvā.

Trešdien frakcijas sēdē notika slēgtais balsojums par abiem, un par rezultātu žurnālistiem paziņoja Zaķis, sakot, ka saskaņā ar kolēģu lēmumu viņam “lemts turpināt darbu frakcijā”.  

Zaķis žurnālistiem sacīja, ka balsojuma rezultātus viņš neatceroties, bet, viņaprāt, tieši reģionu partiju klātbūtne ļāva pragmatismam gūt virsroku pār emocijām.  

 

Spolīša izslēgšanu atbalstīja septiņi, bet par Zaķa izslēgšanu nobalsoja 12 no 23 „Vienotības” deputātiem. Tomēr frakcijas sastāvā palika abi.  

„Vienotības” frakcijas priekšsēdētājas biedrs Kārlis Šadurskis skaidroja, ka tā ir demokrātiskā procedūra, un frakcijas nolikumā paredzēts – lai izslēgtu deputātu nepieciešams nevis vienkārši balsu vairākums, bet gan divu trešdaļu deputātu atbalsts.  

Viena no deputātēm, kas uzskatīja, ka Zaķis ir jāizslēdz, Ilze Viņķele neslēpa vilšanos par iznākumu.

Mēs frakcijā esam nomocījušies ar morālo un ētikas normu pārkāpumiem gadu garumā, bija cerības, ka tam vienreiz varēs pielikt punktu, taču tas neizdevās, atzina Viņķele.

Vairāki deputāti Latvijas Radio apstiprināja, ka balsojuši pret abu kolēģu izslēgšanu, jo partija viņus esot jau gana sodījusi. Citi savukārt norāda, ka balsojums par Spolīti piesaistīts tieši tāpēc, lai paglābtu Zaķi. Pats Spolītis apgalvo, ka viņam līdz pat sēdei nebija oficiāli paziņots, ka tajā lems par viņa izslēgšanu un viņam tas bija pārsteigums.

Spolītim arī nav saprotami, cik lietderīgi būtu kādu sodīt gadu vēlāk pēc pārkāpumiem.

„Vienotības” frakcijas un arī partijas vadītāja Solvita Āboltiņa neslēpa, ka jautājumu par Spolīti rosināja viņa, jo politikā noilguma neesot. Taču viņa esot balsojusi arī par Zaķa izslēgšanu, tāpēc frakcijas sēdes rezultātu Āboltiņa kritizē.

Pēc Āboltiņas teiktā, “viņš turpina nodarīt kaitējumu un pierādīt, ka politiskais spēks, kas uzņēmies atbildību par procesiem valstī, nespēj uzņemties atbildību, atsevišķi biedri nespēj uzņemties atbildību un izvērtēt, kāda ir politiskā atbildība vēlētāju priekšā.

Viņa arī atzina, ka aicināja gan Spolīti, gan Zaķi nolikt deputātu mandātus.

Āboltiņa gan atzina, ka šādu frakcijas sēdes iznākumu jau bija prognozējusi, tāpēc rosinājusi kolēģus nemaz nebalsot, tomēr vairāki deputāti tam neesot piekrituši. Ja Spolītis un Zaķis tiktu izslēgti no „Vienotības”, tā vairs nebūtu lielākā koalīcijas frakcija, jo tajā tāpat kā Zaļo un Zemnieku savienībā paliktu 21 deputāts.

Iepriekš izskanēja, ka “Vienotība” varētu izslēgt no frakcijas Zaķi un pārrunāt Spolīša darbību. Zaķis paziņoja par izstāšanos no partijas pēc tam, kad kļuva zināms par pirmo spēkā stājušos spriedumu saistībā ar balsu pirkšanu Latgalē par labu Zaķim.

Savukārt Spolītis pirms deputāta mandāta apstiprināšanas tika pieķerts dzērumā pie stūres, bet administratīvo arestu izcieta, jau būdams deputāts, un  izstājās no "Vienotības", tomēr nenolika deputāta mandātu un turpina darboties arī partijas Saeimas frakcijā.

Jau ziņots, ka bez balsu pirkšanas lietas, kurā spriedums ir stājies spēkā, Rēzeknes tiesa skata vēl divus kriminālprocesus par vēlētāju uzpirkšanu par plusiņu Zaķim. Savukārt Cēsu rajona tiesā tiek izmeklēta divu vēlētājiem pilnu autobusu no Madonas un Ērgļiem nosūtīšana ar šādu uzdevumu uz iecirkņiem Latgalē.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti