Viltošanas novēršanas tirdzniecības nolīgums raisa satraukumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 5 mēnešiem.

Nolīgums, kas arī ārpus ES paredz aizsargāt intelektuālo īpašumu, izraisījis pašus protestus Polijā. Arī Latvijā tas radījis bažas, vai šādi netiek rosināts izspiegot interneta lietotājus, ietekmēta vārda brīvība un cilvēktiesības.

Viltošanas novēršanas tirdzniecības nolīgums, kas arī ārpus Eiropas Savienības paredz aizsargāt intelektuālo īpašumu, izraisījis pašus protestus Polijā un arī Latvijā radījis bažas, vai šādi netiek rosināts izspiegot interneta lietotājus, ietekmēta vārda brīvība un cilvēktiesības. Tomēr nolīgums neparedz ieviest jaunas kontroles institūcijas vai izmainīt jau esošo likumdošanu, un ažiotāža tiek vairāk skaidrota ar informācijas trūkumu.

Ierobežota pieeja lētākām zālēm, kā arī lauksaimniecībā izmantojamām sēklām, turklāt tas ļautu arī internetā izspiegot interneta lietotājus, lai konstatētu nelikumības darbības - pirātismu un viltojumus. Tik brīdinoša reklāma pieejama interneta sociālajos tīklos par tikko noslēgto vienošanos Japānā - par viltošanas novēršanas tirdzniecības nolīgumu. Arī Latvijas interneta asociācijas izpilddirektors Viesturs Šelmanovs-Plešs brīdina par iespējamiem draudiem, jo saskata gan spiegošanas riskus, gan arī mūžīgo cīņu pret pirātismu internetā.

Līguma autors ir Japāna jau pirms četriem gadiem, to jau parakstījušas virkne pasaules valstu un tagad arī daļa Eiropas Savienības dalībvalstu. No Latvijas puses Ekonomikas ministrija virzījusi šī līguma parakstīšanu, tā uzsver, ka viltošanas novēršanas tirdzniecības nolīgums pēc būtības neparedz neko vairāk, kā jau ir noteikts ES tiesību aktos saistībā ar intelektuālo īpašumtiesību aizsardzību. Viss, kas līdz šim ir bijis likumīgs, arī ACTA ietvaros ir likumīgs. Ministrijas valsts sekretārs Juris Pūce skaidro, par spiegošanu nav ne runas. Pūce arī noraida bažas, ka tiks veidota jauna institūcija, jo jau tagad Latvijā tas tiek kontrolēts, līdzās arī norādot, ka līguma saskaņošana tika virzīta jau divus gadus un tas bija arī pieejams publiski.

Vēl nesen ASV mēģināja pieņemt pretpirātisma vienošanos, kas gan pēc sabiedrības protestiem tika atcelta no dienas kārtības. Informāciju tehnoloģiju eksperts Juris Kaža uzskata, ka šie līgumi nav līdzīgi. Latvijā iebildumi pret nolīgumu ir sociālajos tīklos, bet Polijā protestos jau vakar vairāki tūkstoši cilvēku izgāja ielās. Bet, lai nolīgums stātos spēkā, tas vēl jāratificē Eiropas Parlamentam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti