Panorāma

"Zaļo koridoru" onkoloģijā paplašinās

Panorāma

Aprit 500 gadi kopš baznīcas reformācijas aizsākumiem

Pratina par komentāru rakstīšanu

Viļakā izmeklē domei neglaimojošus komentārus «Tautas panorāmā»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 6 mēnešiem.

Pēc vairāku Viļakas novada domes darbinieku - tajā skaitā pašvaldības vadītāja - iesnieguma ir uzsākta apjomīga izmeklēšana par neslavas celšanu masu medijos saistībā ar domei neglaimojošu komentāru rakstīšanu internetā, un uz nopratināšanu tiek saukti vairāki Viļakas iedzīvotāji.  

 “Tautas panorāma” īsi pirms pašvaldību vēlēšanām apbraukāja visus Latvijas novadus, lai aprunātos ar to iedzīvotājiem, un aicināja viņus komentārus par novada pašvaldības darbu ierakstīt arī Latvijas sabiedrisko mediju portālā “Tautas panorāmas” sadaļā. Par Viļakas novada domes darbu ar pozitīviem un arī negatīviem komentāriem pierakstītas 16 lapas.

Komentāros, kas lielākoties rakstīti, izmantojot kādu segvārdu, domei un atsevišķiem tās darbiniekiem pārmesta pašvaldības līdzekļu izšķērdēšana, savējo iecelšana amatos, bezdarbība un arī balsu pirkšana.

Visbiežāk pieminēts novada mērs, kurš amatu saglabājis arī pēc vēlēšanām, bet vārdā nosaukti arī citi domes darbinieki - mēra vietniece, domes izpilddirektore, vairāki deputāti un atsevišķu pagastu pārvaldnieki. Tagad, aptuveni pusgadu vēlāk, vairāki Viļakas iedzīvotāji uzaicināti ierasties policijā.

“Atnācu no darba vakarā – policijas pavēste. Atveru aploksni un tur ir aicinājums uz nopratināšanu, kur nav paskaidrots pilnīgi nekas – ne kādā lietā, ne par ko vispār ir runa,” LTV stāstīja kāda Viļakas iedzīvotāja.

Uz policiju izsauktie runāt ierakstā nevēlas, paužot bažas, ka tādā gadījumā pavēstei varētu sekot problēmas darbā – daudzi strādā ar pašvaldību saistītās iestādēs. Arī vienīgā sieviete, kura sarunai piekrita, vēlējās palikt anonīma.

“Man sākumā jautāja, vai es esmu rakstījusi kādus komentārus. Es jautāju – par kādiem komentāriem ir runa, par kādu interneta vietni. Tad man paskaidroja, ka par “Tautas panorāmu”. Tā kā es pati viņus neesmu rakstījusi, man paskaidroja, ka signāls nāk no mana dzīvokļa interneta IP adreses un jāsauc visa mana ģimene – cilvēki, kas dzīvo ar mani, aicinās manu vīru, manus bērnus,” stāstīja Viļakas iedzīvotāja.
 
“Tika arī jautāts, vai pie mums nāk mājās vēl kādi cilvēki – ciemiņi, radi, draugi. Ne tieši vārdos, bet tā doma bija tāda – pasakiet to vainīgo personu,” sacīja sieviete.

Uz pratināšanu bijis jāierodas Valsts policijas Balvu iecirknī. Tur apstiprināja, ka uzsākta krimināllieta par neslavas celšanu un tiek meklēti apmelojošo komentāru rakstītāji.

Policijas Balvu iecirkņa priekšnieka pienākumu izpildītājs Modris Zaķis atzina, ka izmeklēšana ir apjomīga, un “ar katru komentāru var palielināties”, ja cilvēks pats nerakstīja komentāru, bet kādi viņa draugi un draugu draugi, arī viņiem nākšoties liecināt.

Jautāts, vai nodarījums ir samērīgs ar izmeklēšanai patērēto resursu, Zaķis norādīja, ka

“policijai nav izvēles, izmeklēt vai ne, ir jāizmeklē, mums ir nosacījumi, ka ir jāizmeklē, mēs nevaram teikt – tas nav samērīgi, mēs neizmeklēsim”.

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes sabiedrisko attiecību speciāliste gan telefonsarunā pauda – izskatās, ka lieta tiks izbeigta nozieguma sastāva trūkuma dēļ.

Tomēr Balvu iecirkņa priekšnieka pienākumu izpildītājs šādas prognozes uzskata par pāragrām.

“Pārbaudāmo personu apjoms ir liels, kad un kurā momentā kāds var sniegt būtisku informāciju, šodien pateikt... Tur vēl var būt tādā stadijā, ka kādi 20 cilvēki vismaz nav snieguši liecības. Un katra liecība var būt ļoti svarīga,” sacīja Zaķis.

Policija saņēmusi piecu Viļakas domes pārstāvju iesniegumus, vienu no tiem rakstījis novada mērs Sergejs Maksimovs (Latgales partija). Viņš norādīja – vispirms vērsies Drošības policijā. Iesnieguma mērķis esot bijis rūpes par valsts drošību.

“Lai Drošības policija noskaidro tos faktus, kas bija minēti komentāros, ka ir iespējama balsu pirkšana un citas noziedzīgas darbības,” skaidroja Maksimovs.

Drošības policija lietu tomēr novirzījusi Valsts policijai, kur skaidro – neizmeklētu apmelošanu, ja tieši uz to nebūtu norādījis pieteikuma iesniedzējs.

Arī Viļakas mērs sarunas gaitā atzinās pārliecībā, ka neatkarīgi no lietas iznākuma mērķis jau sasniegts – iedzīvotāji turpmāk padomās, pirms apmelot domes darbiniekus.

“Kā man kā domes vadītājam paskatīties saviem darbiniekiem acīs, ja, manuprāt,  viņi publiski tika aizvainoti un sniegtas nepatiesas ziņas, kā man viņiem skatīties acīs?” jautāja mērs.

Jautāts, vai cilvēki, kurus šobrīd pratina, viņu ģimenes locekļi, vēl kādreiz “vērs muti vaļā, lai kritiski izteiktos par pašvaldību”, Maksimovs atbildēja: “Manuprāt, viņi ir vēruši un vērs. Būtība ir par to, vai viņi vērsīsies, lai apmelotu vai runātu faktus.”

Līdzīgās domās ir arī Kriminālpolicijas priekšnieks Andrejs Grišins.

“Kas attiecas uz komentāriem internetā, tā ir ļoti liela problēma. Ir jāsaprot, ko raksta. Jebkuram cilvēkam – vai tā ir amatpersona vai iestāde, var šķist aizskārums, un cilvēki vēršas pēc palīdzības policijā. Un cilvēkiem ir pienākums šo iesniegumu izskatīt,” sacīja Grišins.

“Es aicinātu, pirms rakstīt kādus aizskarošus komentārus un izplatīt baumas, stipri padomāt,” piebilda Kriminālpolicijas priekšnieks.

Par šādu iznākumu dome komentētājus jau savā veidā brīdinājusi, uz “Tautas panorāmas” ziņojumu dēļa 27.aprīlī citējot krimināllikumu.

Bet Balvu policijai nu ne vien jāatrod vainīgie komentētāji, bet jānoskaidro, vai viņu rakstītais tiešām neatbilst patiesībai. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti