De Facto

"Saskaņieša" bijusī sieva saņem 700 000 vērtu pasūtījumu no Rīgas domes

De Facto

Tiesa neatrod ekspremjeru Šķēli starp digitālās televīzijas ieviesējiem

Atbalsts "Vienotībai" mazinās, pie vainas ne tikai "Zaķa balsu" lietas

«Vienotības» reitingus gremdē ne tikai ar Zaķi un Āboltiņu saistītie skandāli

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Pēdējā gada laikā atbalsts varas partijai “Vienotība” samazinājies. Taču pie vainas nav tikai skandāli, kas saistīti ar norisēm pēdējo Saeimas vēlēšanu laikā, kas joprojām turpina atbalsoties informatīvajā telpā, kā, piemēram, balsu pirkšana Dzintara Zaķa labā vai Solvitas Āboltiņas tikšana pie deputāta mandāta. Iemesli meklējami daudz plašāki, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums “De facto”.

Cēsu tiesa šonedēļ sāka skatīt jau trešo krimināllietu par balsu pirkšanu "Vienotības" deputāta Zaķa labā. Ja iepriekšējās lietās figurēja neliels skaits ietekmētu vēlētāju, tad šajā gadījumā apsūdzētie atzinuši savu vainu vairāku desmitu vēlētāju uzpirkšanā.

Taču tiesas procesi nav nesuši būtiskas pārmaiņas paša Zaķa un arīdzan “Vienotības” attieksmē pret notikušo.

Bijušo Saeimas deputātu, “Vienotības” politiķi Igoru Aleksandrovu apsūdz par balsu pirkšanas organizēšanu un vēlētāju uzpirkšanu deputāta kandidāta Zaķa labā. Aleksandrovs iedevis naudu trim cilvēkiem, kuri ir līdzapsūdzēti balsu pirkšanā. Šiem vīriešiem – Guntaram Veldrem, Dolāram Kleinam un Artūram Kleinam - bija jāatrod pasažieri diviem autobusiem. Tie vēlētājus nogādāja uz iecirkņiem Balvos un Dekšārēs Latgales vēlēšanu apgabalā, kur balotējās Zaķis.

Pērn Ērgļu iedzīvotāji raidījumam “De facto” liecināja, ka no Ērgļiem uz Dekšārēm bija noorganizēts autobuss. Tas tika nosaukts par ekskursiju. Atceļā autobuss apstājies un katram, kurš nobalsoja par “Vienotības” sarakstu, iedeva atlīdzību – 20 eiro.

Apsūdzība liecina, ka par katru balsi samaksāts no pieciem līdz pat divdesmit eiro. Žurnālistiem Aleksandrovs saka, ka naudu Zaķa atbalstam iedevuši labi paziņas. Iepriekš izmeklēšanā viņš stāstījis, ka tērējis paša naudu. Autobusu iznomāja “Madonas ceļu būves SIA” autobusu parks. Tā direktors ir Madonas novada domes deputāts Andris Sakne, ievēlēts no “Vienotības” saraksta. Taču viņš uzsver, ka autobusi doti ekskursijām, un nekāda izlīdzēšana partijas biedriem nav notikusi. “Mēs pelnām naudu, mēs nepērkam balsis un nesponsorējam vēlēšanas,” saka Sakne.

Divi autobusi, katrā trīsdesmit vietu. Tas nozīmē, ka notiesājošs spriedums apstiprinās jau pat vairākus desmitus Zaķa labā nopirktu balsu. Tā kā apsūdzētie vainu atzinuši un lūdz lietu izskatīt bez pierādījumu pārbaudes, visticamāk, nekādu negaidītu pavērsienu šajā lietā nevarētu būt.

Līdz šim skatītajās krimināllietās figurēja neliels skaits ietekmētu vēlētāji.

Aleksandrovs par to, kā radusies ideja organizēt vēlētāju balsu ietekmēšanu saka: “Tā ideja tā tika pacelta, ka mums jāatbalsta latviskās partijas. Tur vairāki cilvēki Madonā, kas mums tur biški to arī pafinansēja un viņi pateica – cik nu var.”

Tikmēr aizvien neatbildēts ir jautājums, kas Zaķim izpalīdzīgajiem ļaudīm lika par tādiem kļūt. Ne apsūdzētais, ne Zaķis neliecina par tādām attiecībām, kas liktu gribēt tērēt savu naudu un laiku idejas vārdā. Aleksandrovs saka, ka viņš Zaķi nav redzējis pusotru gadu. Bet Zaķis saka, ka Aleksandrovu “pēdējos sešos gados esmu saticis retāk nekā reizi divos gados. Es ar viņu nekontaktējos”.

Tikai šajā nedēļā, stājoties spēkā pirmajam notiesājošajam spriedumam par balsu pirkšanu Zaķa labā, partijas vadītāja Solvita Āboltiņa rosinājusi partijas valdi lemt par Zaķa izslēgšanu no partijas.

“Teiksim tā – Zaķis apturēja darbību partijā un frakcijā līdz patiesības noskaidrošanai. Patiesība ir noskaidrota, un mūsu kā partijas reakcija sekoja nākamajā dienā, kad spriedums ieguva likumīgu spēku.  Es domāju, ka reakcija ir adekvāta,” saka “Vienotības'' valdes loceklis, Saeimas deputāts Kārlis Šadurskis.

Lai arī pērn formāli Zaķis darbību partijā apturēja, viņš joprojām tai ir piederīgs. Un Zaķis tāpat kā iepriekš, piemēram, apmeklē “Vienotības” Saeimas frakcijas sēdes. Un, tieši tāpat kā iepriekš, noliedz jebkādu ietekmi uz balsu pircējiem.

“Šis tiesas spriedums diezgan precīzi parādīja, ka es nekādas nelikumības neesmu darījis. Un es neesmu nevienam ne lūdzis, ne prasījis neko tādu darīt, par ko šis tiesas process bija. Līdz ar to manas vainas tur nav,” raidījumam “De facto” saka Zaķis.

Tai pašā laikā “Vienotības” reitingi pēdējā gada laikā kopš vēlēšanām viļņveidīgi slīdējuši uz leju. Atbalsts no 13,7% pērn oktobrī noslīdējis līdz 9% šogad septembrī (SKDS dati). Abas pārējās koalīcijas partneres šobrīd tai aizsteigušās garām. Kāpēc atbalsts krīt? Visticamāk, tas nav viens vienīgs iemesls.

“Tas ir ne galvenais, bet viens no pilieniem. (..) Tas galvenais - kā vēlētājs to uztver, un izrādās, ka “Vienotība” ir negodīga, negodīgi rīkojas. Tā ir tā ziņa. Un tad – kā partija uz to reaģē. Un tā ir tā otra ziņa.  Un tad cilvēki to visu saliek kopā un pieliek vēl vienu plusiņu vai mīnusiņu,” saka socioloģe, SKDS projektu direktore Ieva Strode.

Līdzīgi arī politologs Jānis Ikstens norāda, ka cēloņi atbalsta kritumam jāmeklē ne vien skandālos ar Zaķi un Solvitas Āboltiņas tikšanā pie deputāta mandāta, bet arī tajā, ka latviešiem nepatīk partijas, kas ir iekšēji sašķeltas un ķildojas.

Tāpat iemesls var būt atbildības pārspīlējums. "Trešais ir tas, ka “Vienotībai” nav skaidras idejiskās platformas.  “Vienotībai” ir premjera amats, “Vienotībai” ir iedomāta, pašpiesaukta atbildība par valsti, un tad ar piepūsti svarīgu skatu šī atbildība tiek nesta," sprieda Ikstens.

Nākamā “Vienotības” valdes sēde, kurā varētu lemt par Zaķa izslēgšanu no partijas, ir 2.novembrī. Taču šobrīd nav pazīmju, ka partijas nostāja pret notikušo varētu būtiski mainīties.

"Man nav gan pārliecības, ka mēs spēsim pilnībā atbrīvoties no juridiskā piegājiena. Ja cilvēks stāsta, ka viņš nav vainīgs, un arī tiesas materiāli to neparāda, tad pieņemt lēmumu nav viegli,” saka “Vienotības” valdes loceklis, Saeimas deputāts Andrejs Judins.

Uz jautājumu, vai tic Zaķa stāstītajam, Judins atbild: “Es kā jurists arī varu teikt, ka man nav pierādījumu, ka bija citādi. Bet, ja es izslēdzu juristu, tad cilvēcīgi man grūti noticēt, ka viss notika absolūti  pats par sevi.”

Vairāki “Vienotības” pārstāvji uzskata un izsaka cerību, ka tā uzticību atgūs ar darbu pieteikumu Latvijas simtgadei.

Cēsu tiesa lietu turpinās izskatīt janvārī. Novembra beigās tiesu debates sāksies lietā, kur par balsu pirkšanu apsūdzēts labs Zaķa paziņa, dolomīta karjeru īpašnieks Andris Kozulis, kā arī viņa bijušais darbinieks. Kāds viļānietis jau notiesāts ar piespiedu darbu uz 100 stundām, bet vēl divu viļāniešu tiesa sāksies novembrī.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti